Lehet tobb programozasi nyelvet (html, css) kombinalni egy honlap keszitesehez Dreamweaver cs4-ben?
A html és a css nem konkurrens nyelvek. Gondolom, nem nagyon vagy még képben, mi a css... Tipikusan használják html oldalakhoz, a html kódon belül hivatkozások vannak a css-beli elemekre, teljesen jól összedolgoznak. A css-sel egyedül nem hozhatsz létre egy oldalt, csak a kinézetében definiál ezt-azt.
Amúgy simán vegyíthetők a nyelvek, lehet egy site-on belül html, php és Flash is, ha akarod... Bár nem a legszebb megoldás. De pl. apró Flash betét sokszor van egy html oldalon belül. A html nyelv fel van készítve az ilyesmire. A javascript pedig régi megoldás arra, ha valami kevésbé statikus dologra van szükség a html oldalon, mint amire a html maga képes. Szóval azok régi harcostársak és nem konkurrensek. Végülis a php és a html sem az, az előző az utóbbi kódját rakja ki (már egy oldal megjelenítése esetében, mert amúgy nem muszáj), legalábbis én mindig így csináltam. A Flash már egy teljesen más rendszer, aminek semmi köze a html-hez, viszont a php-val jól tud kommunikálni...
Lássunk kicsit tisztábban.
A HTML nyelv alapvetően egyszerű szöveges dokumentumok leírására lett kitalálva. (Pl. valami ilyesmire: [link] ). A fejlődése során persze bővült, de pl. 7 féle betűméretet definiál, és nincs konkrétan meghatározva, hogy melyik betűméret pontosan mekkora. Az ilyen szöveg jellegű dokumentumoknál nem is annyira lényeges. Van némi formázás, de hogy a betűméret 13 vagy 15 pixel méretű? Végülis mindegy.
De ha még a HTML-ben meg is lenne ez konkrétan határozva, akkor is fennáll még egy probléma. Minden egyes HTML elemnél (tag-nél) újra meg kellene adni az összes formázást. Lásd:
<p><font size="3" color="red"><b><u>…</u></b></font></p>
<p><font size="3" color="red"><b><u>…</u></b></font></p>
Ez így eléggé kényelmetlen, ha mondjuk meg kell változtatni az összes elem színét pirosról zöldre…
Erre találták ki a CSS-t, amivel egzaktabb kinézetet lehet definiálni, sokkal átláthatóbb formában. A CSS nem önálló nyelv. A CSS a HTML dokumentum kinézetét írja le, és kb. kizárólag erre használható csak. Itt nem arról van szó, hogy két nyelvet kombinálsz, hanem egy nyelvet és annak mára gyakorlatilag elengedhetetlen kiegészítését használod.
Ez valahogy így néz ki:
.kiemeltszoveg {
color: red;
font-size: 13px;
font-weight: bold;
text-decoration: underline;
}
A HTML-be meg már csak ennyi kerül:
<p class="kiemeltszoveg">…</p>
<p class="kiemeltszoveg">…</p>
Átláthatóbb is, tömörebb, rövidebb is, és ami a lényeg, hogy ha meg kell változtatni a szöveg színét, azt egy helyen meg tudod tenni, nem kell mind a 800 olyan helyen átírni, ahol az adott kinézettel írtál valamit.
Aztán ott a javascript, ami meg programozhatóvál teszi a böngészőn belül az oldal viselkedését. Van, ami csak ezzel oldható meg. Pl. egy animált lenyíló menü. (Bár ezt pusztán CSS3-al is meg lehet oldani, csak sokat kell hozzá trükközni.)
Aztán vannak szerver oldali nyelvek. Ezeknek megint egész más a jelentőségük, használatuk oka.
Kicsit olyan ez mint az építkezés. Használsz betont, téglát, maltert. Némelyik elem önmagában nem is alkalmas házépítésre, pl. csak malterből nem lehet házat építeni. Csak téglából lehet, de az olyan is lesz. A jó házban van tégla is, malter is, ahol a tégla mondjuk a HTML, a malter meg a CSS.
Amúgy érdemes minél előbb elszakadni a Dreamweaver-től. Meg kell nézni mit csinál az adott átalakítás, formázás a HTML forrásán belül, illetve megnézni, hogy hogyan is működik valójában a HTML nyelv és eldobni a Dreamweavert. Ha ez sikerül, meg tudod tanulni, akkor gyorsabban és hatékonyabban fogsz honlapot készíteni, aminek minden részéről tudod hogy épül fel, és pont az van benne, amit bele akarsz tenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!