Hogy lehet csökkenteni a rezsit? Hogy tudják csökke teni?
Van ugye hazánkban ez a nagy rezsivsökkentés.. de bennem felmerült a kérdés, hogy hogy csinálják..
kapjuk az oroszoktol fix áron a gázt... ebböl ugye nem lehet lefaragni.. az állam rátesz valamennyi profitot... kizártnak tartom, hogy ebböl faragnának le.. aztán te megkapod... és? Mitol lehet olcsóbb mint volt? Hígítják, vagy kirugdosnak embereket, vagy egyáltalán tényleg olcsóbb a gáz?
persze aztán van még az áram meg a víz, de talán a gáznál a legegyszerűbb az útvonal
komoly kérdés, de ha valaki nem tudja a választ, az teóriát is írhat, csak tüntesse fel:)
Azok nem kamu díjak, hanem a 2007-ben kiadott VET és annak végrehajtó rendeletében előírt rendelkezéseknek való megfelelésképpen az akkori energiaár %-osan felosztott és megnevezett, forintosított hányadai.
Érthetőbben: ezek mindíg is létező tételek voltak, csak nem szerepeltek a számlán.
Ezzel nem azt állítom, hogy reális értéken kaptuk a villamos energiát, csak éppen teljesen mindegy, hogy hány részletre osztják, és hogy nevezik őket.
A rezsicsökkentést akkor is végre tudták volna hajtani, ha nincs ennyi díjtétel a számlán, ténylegesen a szolgáltatók profitjából vágtak le(és ez azért fáj nekik).
A szolgáltatók reakciói változók, de leginkább a fejlesztési kiadásokat csökkentették, egyenlőre a létszámhoz nem nagyon nyúltak...
A gáz minőségéhez a szolgáltatók nem tudnak hozzányúlni, mivel azt a MOL szállítja nekik, ők csak továbbszállítják a háztartásokig.
A gáz és villamos energia kereskedelmét és szállítását külön választották. Tehát van egy cég aki megveszi a villanyt/gázt, (oroszoktól, erőművektől stb.) és ő eladja neked, ez szerepel a számlán energiadíjként. Van egy másik cég(szolgáltató), aki meg elviszi neked, ez a rendszerhasználati díj. Mivel létrehozták az egyetemes szolgáltatási kört(másnéven a lakossági fogyasztók), ezt nem látod, mivel ugyanannak a cégcsoportnak a tagjai mind a hálózati, mind a kereskedelmi engedélyesek.
Nagyon bonyolult rendszer az egész, nehezen átlátható. Ez mind az EU-s megfelelés jegyében alakult ki, de ettől függetlenül az energiaárakat (egyetemes fogyasztók körében) mindig is hatóságilag állapították meg, és még mindíg ők határozzák meg az árakat. Ez miatt tudták egy tollvonással elintézni a rezsicsökkentést.
A szolgáltatás minőségén nem tudnak csökkenteni, hiszen ezekre szigorú előírások vannak, egyedül a hálózat minőségén ronthat az elmaradt karbantartásokkal, de az is visszaüt, mivel szigorú előírások vonatkoznak a pl. villanyban az éves fogyasztói zavartatások számában és idelyében. Ha ezeket túllépik, súlyos milliárdos büntetésnek néznek elé.
Mindenesetre mindenképpen próbálják behozni a kiesett bevételt, de ez csak a jövő zenéje, hogy mi lesz az eredmény.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!