Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Az anyaméh anyapetét is rak?

Az anyaméh anyapetét is rak?

Figyelt kérdés

Tehát az anya ideje vége felé olyan petét rak amiből közvetlenül anya fejlődik vagy az is ugyan olyan dolgozó pete csak a többi dolgozó alakítja át anyává (anyabölcső)

ez esetben az anya nem anyapetét rakott le vagy ilyen nincs is?



2013. jún. 8. 11:29
 1/2 anonim ***** válasza:
0%

szerintem az elnevezések mások, de mindegy

igen, rak.. lánypetét is:D csak azokat szinte azonnal kinyírja, kinyíratja, nehogy a helyére törjön.. mint valami igazi politikus:D

pontosan nem tudom hogy zajlódik a királynőcsere, de asszem valamilyen szempont alapján egyet mégis hagy felnőni, aztán az megöli a régit.. valahogy így van, de nem vagyok szakértő:D

2013. jún. 8. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 szabóméhészet ***** válasza:
100%

A méhanya megtermékenyitett petéből fejlődik,ugyanolyan petéből mint a munkásméhek.Gyakorlatilag a munkásméhek a méhanya lányai.A herék megtermékenyitetlen petéből fejlődnek.

Petézéskor a petefészekből a pete elhalad a méhanya un.magtarisznya nevű szerve mellett,mely tárolja a párzáskor 5-6-7 herétől származó ondósejteket.

Feltételezhetően a méhanya potrohára a munkássejt(4,8mm) illetve a heresejt(5,2-5,6mm)átmérőjének különbségéből adódó nyomás "dönti" el,hogy a lerakott pete megtermékenyitésre kerül vagy sem.Azaz ha a méhanya munkássejteket tartalmazó lépen petézik,akkor oda megtermékenyitett petéket rak.

A pete 3 napig van pete állapotban,a 3.napon kel ki az álca.Amikor kikel a fiatal álca un.méhpempőt kap.Ezt a munkásméhek garatmirigye termeli,szinte 100% proteintartalmú táplálék.A 3.naptól az álca a pempőt már mézzel-virágporral keverve kapja,majd a 9.napon bebábozódik és a méhek a sejtet befedik,majd a 21.napon kikel a fiatal munkásméh.

Ezzel szemben az anyaméh fejlődése más.A 3.naptól a méhanyának szánt álca továbbra is méhpempőt kap,mégpedig iszonyatos mennyiségben.Az álca szabályosan úszik a pempőn.A pempőben levő hormonok hatására a petefészek teljes értékű petefészekké fejlődik,mig a munkásméhnek nevelt álca petefészke csökevényes marad.

A méhek az anyaálca sejtjét át is alakitják,gyűszű formájú bölcsőt épitenek számára,mely befogadja a nagy mennyiségű pempőt.

A 9.napon az anyaálca is begubózza magát,a méhek befedik a bölcsőt,és a munkásméhtől eltérően a 16.napon kel ki a fiatal méhanya(a munkás 21 napig fejlődik).

Méhanyát három esetben nevel a méhcsalád:


1,a család tavasszal eléri fejlődése csúcsát,bőséges méhlegelő áll rendelkezésre,rengeteg fejlődő fiasitása van,rajzási láz lép fel.Ekkor a méhek a lépek szélein 15-20(ez méhfajtánként változó) anyabölcsőkezdetet húznak,és kényszeritik a méhanyát hogy azt bepetézze.A fejlődés a fent leirtak szerinti,16 nap után kelnek a fiatal méhanyák,és a család megrajzik.


2,Abban az esetben ha a méhanya elpusztul,a méhek a meglevő megtermékenyitett petékből és 3 naposnál fiatalabb munkásálcákból képesek anyát nevelni.A természet ezért alkotta meg azt,hogy a munkás 3 napos koráig ugyanazt a pempőt kapja mint a fejlődő méhanya.Tehát kiválasztanak 10-20 fejlődő munkásálcát,a sejtet visszabontják,és anyabölcsővé alakitják át.A méhpempőt pedig ömlesztik az álca köré.Ezt a fajta anyabölcsőt nevezzük pótbölcsőnek,mivel kényszerből készitik a méhek.


3,ha a méhanya öreg,kimerült,megsérült(lába,szárnya)de még petézni tud,a méhek un. csendes váltásra folyamodnak.3-4-5 anyabölcsőt épitenek,hasonlóan a rajzási anyabölcsőkhöz,és a méhanya azokat bepetézi.16 nap alatt kifejlődik az új méhanya.

A dolog érdekessége hogy sok esetben az új anya megpárzása után,amikor már elkezd petézni,az öreg anya is megmarad,"megkimélik" életét a méhek,nem ölik meg.Ez az állapot akár hónapokig is megmaradhat,hogy a régi és új méhanya együtt petézik.


Rendellenesség: párzáskor a méhanya mint irtam több herével párzik.Ennek oka,hogy a genetikai sokszinűség megmaradjon,ne legyen beltenyészet.Az anya kb 6-7 millió ondósejtet tárol.Szervi okok vagy kimerülés miatt előfordulhat hogy elfogy az ondósejt,és az anya utána csak megtermékenyitetlen peték lerakására képes,herepetézővé válik.Az ilyen család sorsa a természetben az esetek többségében a pusztulás,lévén munkásméh utánpótlás nélkül a méhcsalád elöregszik,elnéptelenedik.

2013. jún. 9. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!