Az ember okozza a klímaváltozást?
csak megkérdezem
amikor még ember se nagyon volt akkor mitől volt jégkorszak meg ilyenek?
1. A legújabb kori felmelegedést 1850-től kezdve mutatják ki. 1950 és 1980 között lehűlés volt. Ehhez képest az emberi CO2-kibocsátás 1950 óta meg3x-ozódott. Ha az emberi CO2-kibocsátás okozná a felmelegedést, akkor 1950 előtt nem nagyon lett volna kimutatható a felmelegedés, 1950 után viszont gyorsuló felmelegedés lett volna, nem lehűlés.
2. A metán sokkal fontosabb üvegházgáz, mint a CO2. A kérődzők a legtömegesebb metánkibocsátók, nem az ember.
3. Miskolczi bebizonyította, hogy a légkörben a CO2 és a vízgőz termikus egyensúlyban van. Ha ez az elmélet teljesen bebizonyosodik, akkor kiderül, hogy a CO2-szint nincs hatással a klímára.
4. A jelenlegi felmelegedés, ha egyáltalán létezik (és erről sincs konszenzus), nem kirívó. Több tízezer évvel ezelőtt jégkorszak volt, de voltak nagyon meleg korszakok is. Emellett kis meleg korszakok és kis jégkorszakok is előfordultak. Így pl. a középkori meleg korszakban a 900-as években Grönland ("zöld föld") virágzó mezőgazdaságú terület volt, ahol szőlőt is termeltek. Vagyis sokkal melegebb volt, mint amiket a mai felmelegedési elméletek "pesszimista" jóslatai jeleznek. Európa pompásan elvolt ezzel a meleg időjárással. A 15. században viszont megkezdődött a "kis jégkorszak". Mátyást a Duna jegén választották királlyá. A hideg periódus a 18. századig tartott, ezt újabb felmelegedés követte, ami többé-kevésbé máig folytatódik. Nem világos, hogy a mai felmelegedés nem egy periodukus ingadozás része-e.
5. Az sem biztos, hogy igaz, hogy ma a CO2 szint magasabb, mint a régebbi korokban (mondjuk több ezer éve). Azt sem tudjuk, hogy a mostani felmelegedés rendkívüli-e, vagy csak a szokásos ingadozás. Azt sem tudjuk, hogy a CO2 és a felmelegedés között van-e egyáltalán összefüggés.
Bizonyos politikusok persze azt állítják, hogy mindezek a kérdések el vannak döntve, csak hát ez nem felel meg a tényeknek.
"Rengeteg tehén kell h legyen alapanyag a hamburgerhez."
Lehet, hogy egyszer kiderül, hogy tényleg az emberi tevékenység felelős a felmelegedésért. Az a két emberi tevékenység, ami a leginkább fokozza az üvegházhatást: a rizstermesztés és a szarvasmarhatenyésztés.
Lehet, hogy le kell mondanunk a hamburgerről és a rizsről (mindenesetre előbb, mint a gépiparról).
A repülés viszont hűti a Földet (a kondenzcsíkoknak köszönhetően).
Ne csak a CO2 szennyezésből induljunk ki.Az emberiség által termelt hulladékok ugyanis nem merülnek ki pusztán a légkör CO2 tartalmánál.Ennél sokkal összetettebb dologról van szó.
A legtöbb növény,kőzetek illetve óceánok képesek kötött állapotban raktározni üvegházhatású gázokat.A nagyobb erdők kiirtásával viszont gyengül ez a folyamat, egy bizonyos határ hőmérséklet felett pedig az óceánokból illetve a talajból is egyre nagyobb mennyiségű üvegházhatású gáz fog felszabadulni (a folyamat önfenntartóvá válhat).A problémát csak tovább nehezíti ha az Északi sark illetve a nagyobb kiterjedésű jégmezők is elolvadnak, mivel ezek visszaverik a napfényt és a tengerek,óceánok vizét is hűtik.A nagyobb hőmérséklet bizonyos állatfajok és életformák kihalásához is vezethet amely tovább gyengíti az ökológiai egyensúlyt.
Fontos figyelembe venni hogy az emberi tevékenységből származó üvegházhatású gázok a környezet által kibocsájtott káros anyagok mennyiségét is megnövelheti egy bizonyos ponton felül pedig elérheti azt a szintet ahol a folyamat már önmagát is képes fenntartani és erősíteni az emberi tevékenységtől függetlenül.
Idézet:
"Ha 5 °C-ot sikerül emelni a bolygó hőmérsékletén, akkor felolvad az összefüggő jégtakaró a föld alatt Szibériában.[58] Az ott található jég 10%-ban metánt tartalmaz; a vízmolekulák csapdába zárják a metánmolekulákat (klatrát-szerkezet).[59] Ha mindez felszabadul (a jelenség Nyugat-Szibériában már zajlik), akkor összesen 450 milliárd tonna metán jut a légkörbe, ami rövid távon annak felel meg, mintha 23-szor annyi CO2 jutna ki, azaz amikor ez megtörténik a légköri viszonyok annak felelnek majd meg, mintha a CO2 sűrűsége 3900 ppm lenne."
"A repülés viszont hűti a Földet"
A tapasztalatok nem támasztják alá a feltételezésed:
"Ugyancsak növeli a szén-dioxid szintjét a légiforgalom, ez például Németországban 1980 és 1993 között megháromszorozódott. 1993-ban egyedül a német légiforgalom 19 millió tonna szén-dioxidot juttatott a légkörbe, ami a teljes német közlekedés szén-dioxid kibocsátásának 10%-át tette ki."
"1950 és 1980 között lehűlés volt. "
Az 1950-1980 közötti időszakban a globális hőmérséklet nem csökkent hanem stagnált de ezt nem jelenti azt hogy csökkent volna a Föld átlag hőmérséklete.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!