Útikönyvet írnék, persze főleg magam szórakoztatására, megérné?
A téma Budapest lenne, legesleginkább Budapest parkjai. A parkok jelentősége, történelme, mai képe, kb minden róluk.
Saját fényképekkel, saját magam állítanám össze (egyáltalán ehhez program? Publisher?).
Szeretek fotózni, szeretek fogalmazni, office-programokkal bíbelődni. Szeretem Budapestet, a fákat, a természetet, tehát hozzám igen közel álló téma lenne.
Unom már, hogy vannak érdeklődési köreim, hobbijaim, mégis sokszor csak nem pörgő fórumokat frissítgetek és csetelek a gép előtt, hasznos dolog művelése helyett.
Szeretnék célokat tűzni magam elé, amit ha elérek, növelem az önbizalmamat, fejlődök problémamegoldó-készségben és úgy összességében jellemben. (Szerintem jellemformáló a célok elérése.)
Másik oldalról túl stréber ötletnek tartom, magam is visszariadok tőle néha. A legtöbb ember saját szerzésű "ismeretterjesztő műve" csak a szakdolgozata, esetleg TDK. Én meg itt nekiállok saját szórakozásból egy nagy projektbe.
Vágjak bele szerintetek?
Ha igen... mivel motiváljam magam?
A Szabó Ervin könyvtárban találnék elegendő anyagot? Netről is lehet?
Hogyan kell csinálni, hogy ne számítson plagizálásnak?
Esetleg Word is elegendő? Vagy sok kép és sok oldal mellett problémák jelentkeznének vele?
HA (HA) véletlenül sikerül, elkészül és a család, közeli barátok szerint nem borzalmas... hogyan lehet megismertetni a világgal?
Nem tagadom, hogy egyik célom a szakmai előmenetel, mert ha csak igen kicsi részben is, de fedi a leendő szakmámat a téma.
Főleg technikai dolgokat fogok írni.
A téma érdekes, meg is vennék jobb időkben az emberek (én is), de egy példány legalább 7-8 ezer forint lenne.
Ilyen könyvekre lenne kereslet, de…
Ha tényleg nyomtatott formában akarod kiadni, akkor számolnod kell pár dologgal:
Műnyomó papír drága. A négyszínes nyomtatás úgyszintén. Ha a fotókat oda helyezed el, ahol szó is esik róla, akkor a teljes könyvre color árat kell számolni.
(Nyomdagép méretétől függően egy ívre 32/16/8 oldal kerül. Mondjuk, ha egy íven csak egyetlen színes kép van, az összes oldal color, még az üres oldal is.)
Takarékoskodni tudsz, ha a képeket kigyűjtöd egy ívre.
Egy ilyen könyvet meg lehet csinálni puha táblás ragasztókötéssel is. Az olcsóbb. De megérdemelné a kemény táblát envelopével. Drága.
A kiadó munkadíja sem kevés.
Ha a könyv elkészült, el is kellene adni. Ez ma úgy néz ki, ha találsz boltot hozzá, akkor bizományba átveszi. Fizetni csak eladott példányra fizet. A kisker árból levesz legalább 30-40%-ot. Azaz, mondjuk egy 10 ezer forintos könyvért kapsz 6-7 ezer forintot. Ebből vedd le a nyomdát, s már nulla közelében jársz. Ha a kiadót is hozzáveszed, már akár mínuszba is kerültél.
Hat példányt köteles vagy a OSZK-nak is eljuttatni, s pénzt nem kapsz érte.
-----------
A Publishert felejtsd el.
Ha magad akarod a képeket feldolgozni, a szöveget gondozni (korrektor, lektor nélkül), betördelni, akkor a következő programokra lesz szükséged. (Minden más kiesik).
Microsoft Word (Ott szöveget ne formázd. Entert kizárólag bekezdés végén üss. A szöveg nem folyik le a monitorról, nem kell tabot meg space-t nyomogatni!!!!!!
Képfeldolgozáshoz: Photoshop. Minden más program alkalmatlan nyomdai képfeldolgozáshoz. Kimeneti állomány eps vagy tif, 300 dpi, CMYK színtér, UCR, max. 350 total ink, de inkább kevesebb, Euroscale.
Vonalas ábrákhoz: Illustrator
Tördeléshez: QuarkXperss vagy Indesgn (vagy Ventura, ha nagyon vágod a szakmát).
Nyomda felé kimeneti állomány Press quality pdf, cmyk, vágójelekkel, s 3 mm kifutóval.
Az oldalak száma legalább nyolccal, de inkább 16-tal osztható legyen.
Egy sok-sok szöveged egy részén figyelmetlenül átsiklottam.
A máshonnan összeszedett anyagokból könyvet fabrikálni divat egyes körökben. Az én kezemen és átment jó néhány. De ezek nem eladhatóak.
Ha ebben töröd a fejed, nem saját szöveget írsz, már most add fel.
Forrásmunkát persze lehet használni, ha a Felhasznált irodalom részben fel is sorolod (vagy lábjegyzetben), akkor még jogszerű is. (Kivéve azt, ha a forrásodban a szerző megtiltotta.)
De csak akkor ér valamit, ha az amit te hozzáadsz, több, mint a forrás. Szóval az nem nagyon legyen több néhány százaléknál!
Köszönöm!
Word-ben jómagam is utálom a tab meg enter nyomogatást, másokét ki szoktam javítani magamnak, mert irritál. :D
Hát, akkor csak hobbiként fogom megcsinálni ezek szerint. :)
Első vagyok. Nem a kedvedet akartam szegni, csak mint a könyves szakmát valamelyest belülről ismerő a várható nehézségekre hívtam fel a figyelmedet.
Hiba volt, hogy azt nem írtam, hogy pályázni is lehet, vagy szponzort találni, s akkor nullára is kijöhet a dolog, vagy akár némi haszon is származhat belőle. Persze anyagira gondolok.
Mert úgy amúgy csak hasznodra lehet. Sokkal értelmesebb időtöltés, mint nagyon sok ma menő dolog. Persze, hogy megéri. Azt a tudást, ismeret, amit így megszerzel a tiéd marad, azt el nem veszi tőled válság, harag, meg nem értés. Erősen biztatlak, fogj hozzá! Ha neten teszed közzé, az utánközlés egy fokkal könnyebb (magyarán könnyebb ellopni), de ez ellen is azért vannak technikák. Viszont nincs nyomdaköltség, s ha érdekes az is hozhat pénzt. Akár a google adsense révén, akár adományok gyűjtésével, vagy egyes tartalmak fizetős regisztrációhoz kötése által.
Köszönöm!
Pont ez a fő motivációm, hogy én is képes vagyok a Facebook előtti semmitevésre, időpocsékolásra. Akkor már inkább ez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!