Kettészakítottam egy 1000FT-ost. Valahol beváltják? Mit kezdjek vele?
A nehezen felismerhető, valamint a sérült (hiányos, szakadt, ragasztott, szennyezett, stb.) forint bankjegyeket, illetve érméket az MNB-n kívül a kereskedelmi bankok, a takarékszövetkezetek és a postahivatalok is kötelesek beváltani címletváltás keretében.
Nem kötelesek átváltani viszont azt a forintbankjegyet vagy –érmét, amelynek a valódisága, illetve névértéke nem állapítható meg egyértelműen, továbbá a szándékosan megcsonkított (pl. félbevágott, átlyukasztott, esztergált) forintérmét.
Hiányos sérült forintbankjegy abban az esetben váltható át, ha a bankjegynek több mint 50 %-át benyújtják.
Azokat a hiányos sérült bankjegyeket, amelyeknek felülete nem haladja meg az 50%-ot, az MNB - a 2012. január 1-jén hatályba lépett jegybanktörvény alapján - térítés nélkül bevonja a forgalomból. Az ily módon bevont bankjegyet az MNB 30 naptári napig őrzi, majd megsemmisíti.
A 30 naptári napos őrzési idő alatt az Ügyfél jogosult átváltásra benyújtani az adott bankjegyhez tartozó, később fellelt hiányzó rész(eke)t, csatolva a már benyújtott bankjegyrészre vonatkozóan az MNB-től kapott elismervényt. Amennyiben az MNB által őrzött és az utóbb benyújtott bankjegyrész(ek) bizonyíthatóan azonos bankjegyhez tartoznak, és együtt a bankjegy 50 %-ánál nagyobb felületét teszik ki, az MNB a hiányos bankjegyet névértéken törvényes fizetőeszközre váltja át.
A hitelintézetek és a postahivatalok az ügyfelektől térítésmentesen veszik át azokat a hiányos sérült bankjegyeket, amelyeknek felülete nem haladja meg az 50%-ot, majd azokat bevonás és megsemmisítés céljából az MNB részére továbbítják.
Az MNB a nehezen felismerhető, valamint a sérült bankjegyeket és érméket törvényes fizetőeszközre a lakossági pénztárában (Budapest, V. Kiss Ernő u. 1.) költségmentesen váltja át ügyfelei számára a következő időpontokban:
Hétfő: 10:00–18:00 óra
Kedd – Szerda – Csütörtök: 8:00–15:00 óra
Péntek: 7:00–12:00 óra.
A kereskedelmi bankok, a takarékszövetkezetek és a postahivatalok számára a vonatkozó MNB rendeletek kötelezővé teszik a címletváltást, beleértve a sérült bankjegyek és érmék váltását is; de emellett lehetővé teszik, hogy ezt a tevékenységet bizonyos korlátozások, illetve feltételek mellett végezzék. Ilyen feltétel lehet pl. a tevékenységet végző fiókok korlátozása, a címletváltás egyéb szolgáltatás igénybevételéhez (pl. bankszámla meglétéhez) kötése, valamint díj felszámítása.
A nehezen felismerhető, valamint a sérült forintbankjegyet és forintérmét fizetési művelet során azonban senkinek sem kötelező elfogadnia.
Hiányos forintbankjegy: az a lyukas bankjegy, amelynek felületén legalább egy látható (10 mm2-nél nagyobb területű) lyuk található, valamint az a csonka bankjegy, amely esetében a hiányzó rész meghaladja a 3 mm-t.
(A hiányos, valamint a forgalomképtelen forintbankjegy további részletes meghatározását a bankjegyek feldolgozásáról, forgalmazásáról, valamint hamisítás elleni védelmével kapcsolatos technikai feladatokról szóló 11/2011.sz. MNB rendelet – 1. sz. melléklete tartalmazza.)
Sérült bankjegy: olyan bankjegy, amelynek állapota fizikai (mechanikai) vagy vegyi hatásra, illetve bármilyen egyéb más módon megváltozott, pl. a kémiailag (vegyszerrel), biológiailag, vagy a pénzlopás megelőzésére használt biztonsági eszközök működésbe hozatala miatt szennyezett, lyukasztott, kimosott bankjegy.
Nehezen felismerhető érme: az a forintérme, amely megkopott, jelentősen elszíneződött, illetve a külső felületének állapota nem teszi lehetővé a névérték vagy az érmekép felismerését (pl. korrodált forintérme).
Sérült érme: az a forintérme, amely eredeti alakját elveszítette.
Uh, köszönöm szépen! egy másik kérdés:
13 éves vagyok, nekem is kicserélik, vagy felnőtt embernek csak?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!