Miért csinálnak vírusokat?
A kérdés összetett. Sokféle okból készítenek vírusokat.
Én is írtam vírust még anno DOS alá. Természetesen nem terjesztettem, úgymond házon belül maradt. Egy programozónak ez kihívás, amiben lemérheti, hogy van-e olyan szinten, hogy megírjon egy vírust. Olyan élmény ez, mint egy feladvány, rejtvény megfejtése, egy ördöglakat kinyitása, vagy egy Rubik-kocka kirakása. Persze van olyan eset, mikor az ember elveszti a kontrollt a „teremtménye” felett, és a vírus elkezd saját életet élni…
Aztán vannak, akik mondjuk egy oprendszer biztonsági hiányosságait tárják fel, és leírják annak kihasználási módjait, esetleg még példa kódokat is közölve. Hogy ez mennyire hasznos, vagy ártalmas, az kérdéses. Egyrészt ugye segíti a hiba mihamarábbi kijavítását, annak mérlegelését, hogy mennyire súlyos a hiba, mennyire fontos vagy sürgős a hiba kijavítása. Másik oldalról viszont a „sötét oldalt” is segíti. Biztos van olyan, aki ezekből – jóval kevesebb tudással – összeollóz egy vírust, de mivel nem 100%-ig érti annak működését, nem látja át a következményeket, ezért lesz vírusforrás.
Vagy lehet, hogy két rivális cracker banda háborúja folytán készül el egy vírus. Vagy ilyen-olyan „háborús” okokból (politikai, vallási, világnézeti okokból). Itt a vírus célzottan egy bizonyos környezetre van szabva. Néha a vírusoknak konkrét célpontja van, de a célpont, így a támadó kilétét is fedezve írják meg úgy, hogy általánosságban mindenhol működjön.
De manapság a vírusoknak inkább jól meghatározható érdeki vannak. Mondjuk hátsó kaput nyit a gépre, hogy aztán oda bármilyen tetszőleges kódot fel lehessen vinni. Adatot gyűjt, mondjuk az email címektől kezdve – ami jó SPAM címlisták építésére –, a terjedést segítő adatokon át – FTP jelszavak, stb… – a bankkártya adatokig. Aztán vannak vírusok, amelyek kéretlen reklámokat dobálnak. Vannak vírusok, amik SPAM levelek küldésére veszik rá a gépet. A SPAM pedig jó üzlet…
Viszont egy jó antivírus programmal, és tudatos számítógép használattal a probléma orvosolható. Ha a géped vírusos lett, annak oka van, tudsz magad is változtatni, megszüntetni ezt az okot, pusztán azzal, hogy használod és jól, ésszerűen használod az antivírus programokat, és pl. összevonod a szemöldököd, ha valaki ilyet ír le, hogy „Áh, az a keygen nem vírusos, csak a vírusirtó hamis riasztást ad. Kapcsold ki, és akkor menni fog.”. Az antivírus szoftver általában nem ad hamis riasztást, illetve ok nélkül nem. Ha !pontosan! !tudod!, hogy mit csinál az adott szoftver és miért, és ezt miért tekinti aggályosnak az antivírus, illetve meg vagy győződve, hogy jelen esetben nem kártékony, hanem kívánt hatás az, amit a szoftver csinál, akkor esetleg elgondolkodhatsz azon, hogy kikapcsold.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!