Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ásványi anyag mentes, teljesen...

Ásványi anyag mentes, teljesen tiszta vizet lehet valahol kapni?

Figyelt kérdés
Vagy esetleg elő lehet ilyet állítani valahogy, a desztilláláson kívül? A desztillálással az a baj, hogy a mosószermaradványok nem tünnek el. Habzik a csapvíz és ilyen furcsa íze is van, azért kellene.
2012. okt. 24. 22:52
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Látom képben vagy:

a, desztillálásnál hol van mosószermaradvány?

b, tudod hogy milyen éllettani hatása van ásványianyag-mentes, desztillált vizet inni (nem kóstolás céljából)?

Ha ezekre tudsz értelmesen válaszolni, akkor megmondom hogy hogy lehet kémiailag tiszta vízhez jutni.

2012. okt. 24. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
79%

Első: nem a desztillálás maradványának gondolja a mosószert, hanem úgy véli, a csapvízben van mosószermaradvány.

--

A kémiailag tiszta, csak H2o vegyület nem fogyasztható. Azzal ne kísérletezzél. Az ásványi anyagokra van szükséged.

Lehet kapni szűrőkancsókat, szűrőberendezéseket.

A csapvíz nem habozhat, ha csak nem volt valami rendkívüli, súlyoz üzemzavar. Furcsa ízt szokott adni a fertőtlenítő anyag (nevezzük csak civilként klóros víznek). Azt ki lehet szellőztetni.

2012. okt. 25. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 2xSü ***** válasza:

> A desztillálással az a baj, hogy a mosószermaradványok nem tünnek el.


De eltűnnek. Miért ne tűnnének el? Pont ez a desztilláció lényege, hogy csak az adott forráspontú anyag jön ki a desztillációból. A mosószer oldva van a vízben. Ha forr a víz, akkor csak a víz forr, az oldott anyagok ott maradnak. (Pl. a mosóporok fő összetevője a szóda 1600 fokon forr.) Pont ezért vízkövesedik el a teafőző is, meg mint ahogy a reklámok is mondják, a mosógép fűtőszála is. Vagy pont ezért lehet forralással sűríteni bizonyos anyagokat.


De tényleg fontos ásványi anyagok vannak a vízben. Pont ezért árulnak a boltban ásványvizet. A desztillált víz nem tartalmazza ezeket az ásványokat, pont ezért nagyon nem ajánlott a fogyasztásuk.


Ha a csapvíz habzik, vagy furcsa íze van, azt a szolgáltatónál érdemes jelezni. Igyál ásványvizet, ha nem tetszik a csapvíz. (Mondjuk azt hozzá kell tenni, hogy a furcsa íz, vagy némi habzás nem feltétlenül jelenti azt, hogy az a víz egészségre ártalmas.) Viszont óvatosan a csili-vili drága víztisztító berendezésekkel, mert jó részük többet árt, mint használ.

2012. okt. 25. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Az ásványvizekben található szervetlen ásványi anyagokat nem tudja a szervezet hasznosítani, feldolgozni, mert csak a szerves ásványi anyagokat. A zöldségekben, gyümölcsökben, gabonákban, húsokban stb. megtalálhatóak azok a szerves ásványi anyagok, enzimek, tápanyagok, amire az emberi szervezetnek szüksége van.


A desztillácó, úgy tudom, hogy csak azokat az anyagokat szűri ki, amelyek nem párolognak 100 C°-on. A mosószer-maradványok (felületaktív habképző vegyületek, bár nem tudom,hogy párolognak-e 100 °C-on, de a hab-buborékok elpattanása során (de maga a víz is bugyborékol miközben forr) aeroszolok formályában belekerülhetnek a képződő párába, amelyet aztán lecsapatunk.


Első: Légyszi áruld el, hogy kell!

2012. okt. 25. 11:54
 5/12 2xSü ***** válasza:

> Az ásványvizekben található szervetlen ásványi anyagokat nem tudja a szervezet hasznosítani


Szerintem foglami zavarokban szenvedsz. Nincs szerves és nincs szervetlen ásványi anyag. A magnézium ugyanúgy magnézium, ugyanazok az atomok fognak ott ülni, ugyanolyan protonokkal és elektronokkal. Igen, van, hogy szerves anyagokban egy-egy ásványi anyag kötött formában található, valamilyen molekula részeként, de az emésztés pont azt csinálja, hogy lebontja ezeket a molekulákat.


Az lehet esetleg kérdéses, hogy szükség van-e az ásványvíz nagyobb ásványi anyag tartalmára – vagy ásványi anyagokat is tartalmazó tablettákra –, vagy elegendő lenne normál táplálkozás mellett a sima csapvíz is. Ezen lehet esetleg vitatkozni, bár aki tényleg jóval járatosabb a témában, az bizonyára fog hozni grafikonokat. Ártani mindenesetre nem árt, különben nem lehetnének forgalomban.


> A desztillácó, úgy tudom, hogy csak azokat az anyagokat szűri ki, amelyek nem párolognak 100 C°-on.


Nem. Azokat az anyagokat szűri, amelyek nem azonos mértékben válnak ki a folyadékból. Mondjuk van egy adag víz, aminek 1%-a mosópor. A desztillálás során a mosópor molekulái is belekerülhetnek a gőzbe, de nem azonos arányban. Ha elforralod a víz felét, akkor a mosópornak esetleg az 5%-a átkerülhet a gőzbe, lecsapódhat a desztillátumban. Az eredmény, hogy a desztillált víznek immár nem 1% lesz a mosópor tartalma, hanem 0,1%. Node a desztillálás többlépcsős folyamat. A nyolcadik lépcsőfokban már a mosópor kimutathatatlan arányban lesz jelen, mondjuk légből kapott százalékos értékeink szerint 0,000001%-ban. Logikus is. A desztillált vizet olyan helyeken is felhasználják, ahol fontos az a tény, hogy amíg a csapvíz jó elektromos vezető, addig a desztillált víz egész jól szigetel. Ha lenne benne egy kis mosópor is, mindjárt nem lenne szigetelő.


Mondok egy hasonlatot. Persze egészen más fizikai folyamatok zajlanak le, de olyan, mint mikor kimosod a vödröt. A vödörben ott a kosz. Felöntöd vízzel, kiüríted. Persze visszamarad a koszból valamennyi, de a jelentős része távozik belőle. Aztán újra feltöltöd, kiöntöd. A harmadik után a felmosóvödröt kvázi tisztának tekinted. (Pedig még mindig lehet pár porszem benne.) A tizedik elöblítés után ki lehet számolni, mekkora valószínűséggel marad benne porszem, de nem érdemes. (Jó, a példa ott is sántít, hogy a port ugyan az öblítés eltávolítja, más anyagokat viszont nem, de a port-víz arány tekintetében ugyanaz történik.)


Amúgy egyszerű ásványi anyag mentes vizet előállítani, pl. hidrogén égetésével. Tiszta hidrogént sem olyan bonyolult előállítani.


* * * * *


Érdemes kicsit szkeptikusabbnak lenni a forrásaiddal. Összességében a csapvíz valóban tartalmazhat olyan anyagokat, amelyek nem feltétlenül egészségesek, illetve nagyobb mértékben akár mérgezőek. A kulcsszó a „nagyobb mértékben”. Annyi káros hatás ér minket egy modern városban, vagy még akár egy faluban is, hogy ehhez képest a vízben található anyagok tökéletesen elhanyagolható kockázatot jelentenek. Több méreganyag, kórokozó jut a testedbe mondjuk a billentyűzetről, vagy a levegőből, mint amennyi a vízből.


Mint írtam, egy komplett iparág épült az egészséges táplálkozásra, de nem feltétlenül jóhiszeműen. Nagyon sok a dezinformáció a témában, pont azért, hogy az emberek megijedjenek attól, ami eddig nem sok gondot okozott, és megvegyék a hipertechnológiás víztisztító berendezést, ami ugyan 100 000 Ft, de hát nem romlik el, így egy életre veszed. (Persze aztán elromlik, meg egy csomó probléma van vele, összességében több káros hatása van, mint hasznos.)


Kicsit egyébként ez a vízmizéria olyan, mint mikor a nagymamám spórolt a gyufaszálakkal, és a gázbojlerről gyújtotta újra a már egyszer meggyújtott gyufát. Önmagában nézve a dolog nem is olyan logikátlan. De onnan nézve igen, hogy ezzel ilyen évi 100 Ft-ot spórolt meg, ami a teljes nyugdíjához képest viszont konvergál a nullához, és ami azonnal elillan, ha egy ruhát 4000 Ft-ért vesz meg 3900 Ft helyett. Jó, sok kicsi sokra megy, de itt még a sok kicsi is csak kicsi marad.

2012. okt. 25. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Bizonyára iagazd lehet abban, ha egymás után 8-10 alkalommal desztilláljuk a mosószeres vizet, akkor jelentősen csökkenek benne a mosószer részecskék és a végén már akár iható is lesz. Igazából én az egyszeri desztillációra gondoltam.
2012. okt. 25. 16:06
 7/12 A kérdező kommentje:
Nagyszerű, hogy hidrogén égetésével tiszta vizet nyerhetünk! Hidrogént hol lehet beszerezni mindehhez? :)
2012. okt. 25. 16:08
 8/12 anonim ***** válasza:

A boltban kapható ásványvíz összetétele:

HCO3-, Na+, Cl- : a sejtek pH-jának szabályozásában vesznek részt.

Na+, K+ : a sejtek ozmotikus háztartását szabályozzák

Ca2+ : az izmok, valamint rengeted sejten belüli folyamat szabályozója.

Ez mind nincs a desztillált vízben. A desztillált víz valójában desztillált és ioncserélt, azaz vízen (és esetleg a beleoldott CO2-n) kívül semmilyen más anyagot sem tartalmaz. Vagyis ha csak ezeket vesszük figyelembe, akkor a sejtjeid nem jutnának megfelelő ionokhoz ásványvíz nélkül.

(megj: a szervezet nem tesz különbséget szervetlen és szerves ásványok közt, főleg mivel ezek mind oldott formában, hidrolizálva fordulnak elő a vízben, azaz a csupasz ion hidrátburokkal körbevéve)

A másik, hogy a deszt.víznek kisebb az ozmotikus nyomása mint a fogyasztandó ásványvíznek, tehát a sejtek kidurrannak tőle, nagyobb mennyiségű deszt.víz fogyasztása esetén komoly egészségügyi gondokat okozva.

A bemutatott tudásod alapján nem lehetsz egy biosz-zseni. Jómagam az orvosin koptatom a padon. Ha nem hiszed el az előbb leírtakat, akkor nyugodtan vegyél deszt.vizet, igyad bátran, de ha kórházba kerülsz emiatt légyszi ugorj ki a vonat elé.

2012. okt. 25. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 2xSü ***** válasza:

> ha egymás után 8-10 alkalommal desztilláljuk a mosószeres vizet, akkor jelentősen csökkenek benne a mosószer részecskék és a végén már akár iható is lesz.


Nem. Eleve iható. Jó, mondjuk a desztvíz előállításához valószínű ipari minőségű vizet használnak, de az első desztillálási fázis során már jóval „ihatóbb”, mint egy hegyi forrás vize, amiben „hemzsegnek” a különböző ásványi anyagok, mérgek, kórokozók a desztvízhez képest. Az boltokban kapható desztvíz – ha tényleg desztillált vízről van szó – sok ilyen fázison esik át, mert bizonyos felhasználásnál muszáj nagyon-nagyon tisztának lennie.


> Hidrogént hol lehet beszerezni mindehhez? :)


Oh, az könnyen megoldható. Pl. elektrolízissel is elő lehet állítani. Persze itt is keletkezhetnek más gázok, de a fajsúly alapján megoldható ezeknek a szeparálása. Vagy metán és vízgőz reakciójából is létrejöhet (általában ha jól tudom így állítják elő). Itt is a különböző fajsúly vagy egyéb kémiai tulajdonságok alapján – fordított ozmózis – korlátlan tisztasággal lehet hidrogént előállítani.


Persze sima csapvízből célszerűbb desztillációval vizet előállítani, mert ott is gyakorlatilag korlátlan tisztaságú desztvizet lehet előállítani, és közben nincs robbanásra hajlamos anyag.


Amúgy hidrogént lehet simán venni. Vannak cégek, ahol palackozott formában – mint a hegesztéshez használt oxigén és gázpalack – lehet kapni, többféle tisztaságban. Pl. 99,9995%-os tisztaságban is. A maradék szennyeződést 90%-ban a víz, oxigén teszi ki. 0,0000001% arányon osztozik némi szén-dioxid, telített szénhidrogén (metán, etán, stb…), nemesgáz. Ezekből ha az ember megnézi, akkor az égés során ugyanúgy víz keletkezik (pl. a vízből, oxigénből, szénhidrogénekből), ami az égés során más keletkezik, az meg légnemű, de javarészt széndioxidról van szó.


Persze ez elméleti megoldás. Gyakorlatban nem ajánlott ilyen módon kémiai vizet előállítani, hiszen jóval valószínűbb, hogy a felrobbanó lakás több gondot fog okozni, mint a csapvíz mosószertartalma. Jobb eséllyel fogsz robbanásban meghalni, mint beteg lenni a víztől.


Továbbra is azt mondom, hogy a sima csapvíz tartalmaz mérgező anyagokat nem mérgező koncentrációban. Ha már víz, legyen vizes hasonlat. Az ember megfullad a vízben. Ez tény, így tehát a víz is tekinthető méregnek. De egy esőben senki nem fulladt még meg. A lényeg az arányokon múlik, hogy adott idő alatt miből mennyit kapsz. Igen, a csapvízben is lehetnek olyan anyagok, amik nagy mennyiségben akár mérgezők is lehetnek, de olyan mennyiségben vannak jelen, hogy a szervezet simán átereszti őket, vagy ha nem, hát kompenzálja a káros hatásokat. A desztvíz fogyasztása kicsit olyan ebben a hasonlatban, mintha a levegő páratartalmát is kivonnád, nehogy belefulladj abba a sok vízbe. Ez nem csak felesleges, de alkalmasint lehetnek sokkal nagyobb káros hatásai, mint amit nyersz vele. A hidrogén égetésével nyert víz meg kb. olyan, mintha szándékosan szomjaznál és 100 km/h szélsebességű turbina előtt állnál a -20°C-ban, nehogy belefulladj a saját izzadságod párájába. (Jó ez azért jóval károsabb, mint a desztvíz fogyasztás, de a felesleges aggodalom mértékében teljesen stimmel, sőt…)

2012. okt. 25. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Kereskedelmi forgalomban hol lehet emberi fogyasztásra alkalmas desztillált vizet kapni? Mert a patikában csak "aqua purificata" van, az pedig ugye lehet desztvíz, ioncserélt víz, fordított ozmózissal, vagy bármilyen egyéb módon tisztított víz, de az nincs feltüntetve a palackon, hogy éppen melyik.(Arról már nem beszélve, hogy történetesen ugyanúgy habzik mint a csapvíz és keserű, úgyhogy a desztvíz kizárva, mert annak ugye nincs semmilyen íze.)
2012. okt. 25. 20:54
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!