Hangrendszereknel, hangfalaknal pontosan mit jelentenek az adatok?
A Wattok száma azt határozza meg, hogy milyen hangos lehet a hangszóró. Egy ismerősömnek van két darab 350W-osa, az szól elég rendesen, de még gondolom, hogy vannak erősebbek is.
A frekvenciát úgy szokták megadni, hogy például 35 - 20000 Hz, ez azt jelenti, hogy milyen hangokat tud kiadni (tehát milyen a legmélyebb hang, és a legmagasabb hang amit ki tud adni) Az emberi fül 20 Hz-től 20000 Hz-ig hall, például nem tudom, hogy szoktál-e találkozni az utcán ilyen "nagy zúgó dobozokkal", ezek elvileg 50 Hz-es hangot adnak ki magukból, ami elég mély.
Másik példa, amikor még voltak teljesen régi vezetékes telefonok, és felemelted a kagylót, akkor 440 Hz-es szakaszos zúgásokat lehetett benne hallani.
A frekvenciának a mértékegysége a Hz (úgy mondjuk, hogy herc)
A 70 decibel, az még szerintem halkabb, mint a rock koncertek hangereje. Ott szerintem inkább 100 dB körüli lehet a hang, de rá lehet keresni Wikipédián.
Az inpedanciáról majd inkább az okosabbak beszélnek.
Hogy tisztába tegyük a dolgokat.
A wattnak semmi köze nincs a hangerőhöz. Egy hangszórónál két watt értéket szokás megadni. Az egyik a folyamatos terhelés, amit el tud viselni. Egy 40/60W-os hangszórónál ez 40W. A másik az a pillanatnyi teljesítmény, amit el tud viselni károsodás nélkül. Ez esetünkben 60W.
A hangerő a hangszóró érzékenységétől függ, amit decibelben szokás megadni. Ez a szám minél nagyobb, adott teljesítményen annál hangosabb lesz a hangszórónk. A fül 3db-es változást érzékel hangosabbnak. Ehhez viszont dupla teljesítmény kell! Tehát ha 100w-on 110db-es a hangszóró, 200W kell 113dbh-hez. Tehát nagyon nem mindegy az érzékenység. Hogy még szemléletesebb legyen, el szeretnénk érni 100db hangnyomást, 1 méteren. 80db érzékenységű hangszórónál 100W teljesítmény kell ehhez. 90db-nél már elég 10W, és 100db-s hangszórónál mindösszesen 1W-ra van szükség. A hangerő mindhárom esetben azonos!
A hangszórók átviteli tartományát mindig hertzben adják meg. Ez egy mélysugárzónál mondjuk 18-2500Hz. Egy jó hangdoboznak 30-20000 Hz-es az átviteli tartománya. Az a doboz, ami búg, az transzformátor, és a hálózati 50Hz, valóban.
Az impedancia az a hangszóró váltakozó áramú ellenállása. Ez terheli le az erősítőt. Röviden annyit róla, hogy nagyobb impedanciájú hangszórót lehet az erősítőre kötni, viszont az előírtnál kisebbet NEM.
Remélem tudtam segíteni :)
Attól függ. Ha az erősítőd kimeneti teljesítménye 125 watt, akkor ezt max hangerőn adja le. Viszont ilyenkor többet fog fogyasztani óránként 125W-nál a veszteségek miatt. Ha a hangszóró 125W-s, az csak annyit jelent, hogy maximálisan 125W zenei teljesítményt képes elviselni károsodás nélkül.
Tehát az erősítő teljesítményétől függ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!