A katolikusok miért változtatták meg a tízparancsolatot? és vették ki a szombatot?
Jogos a kérdés!
Az csak mellébeszélés, hogy "tulajdonképpen mindegy, melyik napot tartjuk meg, csak legyen egy ilyen nap a héten...", és ehhez hasonló dolgok. Ezt a gondolatot a protestáns, pünkösdisták, és egyebek hangoztatják. Szintén ezekből a berkekből hangzik el az az érvelés, hogy az Újszövetségben számos utalás van arra, hogy már a korai keresztények is vasárnapot ünnepeltek.
A katolikusok természetesen a vasárnap megtartását tartják nagyon fontosnak. Ők azt állítják, hogy az Egyháznak (értsd: Római Katolikus Egyház), joga volt arra, hogy a szombat napját áthelyezze vasárnapra. Vallják, hogy a pihenő nap megváltoztatását a Bibliából nem lehet igazolni, csakis egyedül az Egyház hatalmával. A protestánsoknak több alkalommal a szemükre is vetették, hogy egyrészt azt hangoztatják, hogy egyedül a Szentírás az, amit követni kívánnak, másrészt a vasárnap ünneplésével pápai rendeletet követnek és így a Katolikus Egyház előtt hajolnak meg.
Annak a kérdésnek a megválaszolásához, hogy végülis miért változtatták a szombatot vasárnapra, az ókorba kell visszatekintenünk. A Perzsiából származó, egyiptomi közvetítéssel a Római Birodalomban elterjedt pogány vallás a vasárnapot ünnepelte a Nap napjaként. Ugyanis a Napot istenítették. A korábbi üldözésnek kitett kereszténység az i.sz. IV. század első harmadában békességet talált. Az akkori vallási vezetők, a püspökök hatalmi vágya, valamint a kereszténységre áttért császár érdeke azt diktálta, hogy tömegeket fogadjanak be a keresztény gyülekezetekbe, attól függetlenül, hogy ezt a belépést valódi megtérés diktálja-e vagy sem. A szombatról vasárnapra való áttérés e pogány tömegeknek tett kedvezmény, hogy szokásaikon ne kelljen változtatniuk, és könnyebben el tudják fogadni az új vallásba való áttérést.
Nagy Konstantin i.sz.321-ben kiadott rendelete értelmében az egész birodalomban mindenkinek meg kellett ünnepelnie a "Nap tiszteletre méltó napját". Erre az ünnepre utal a németben a Sonntag és az angolban a sunday elnevezés is.
Nagy Konstantin rendelete azért olyan fontos lépés, mert ő nem mint pogány vallású császár, hanem keresztény uralkodó hozta ezt a döntést. Ő volt a keresztény gyülekezetek gyűléseinek legfőbb vezetője, és a vitás kérdésekben az ő szava volt a döntő. Uralkodó és vallási vezető is volt egyben, amit a római császárok korábban is gyakoroltak, és a Pontifex Maximus címmel illettek.
A Római Katolikus Egyház a szombatról vasárnapra való áttérésen kívül az eredeti Tízparancsolatból egyszerűen eltörölte a második parancsolatot is! Ez a bálványok imádatának és tiszteletének tiltása. Természetesen ezt is azért, hogy a pogány népek szokásaikat továbbra is gyakorolhassák a keresztény templomokban. A mai napig megtalálhatóak a szobrok és szentek képei a katolikus templomokban. Ezen radikálisan csak a református egyház változtatott.
Hogy formálisan megmaradjon a Tízparancsolat tíz parancsolatnak, ezért az eltörölt parancsolatot úgy pótolták, hogy az utolsót ketté vágták, bár logikailag ezt semmi nem indokolja.
További kérdés: Melyik keresztény vallási közösség tartja igaznak a Tízparancsolatot az eredeti formájában? (Ugyanis az eddigiek mind emberi magyarázatok és rendelkezések voltak!)
A kérdés bárkinek szól, aki elolvasta a bejegyzésemet.
Így például neked is.
Kérdezőnek:
Bocs, de az utolsó hozzászólásod teljesen követhetetlen! Megfogalmaznád érthetően is, amit mondani akarsz?
Mi az eredeti formályában tartjuk érvényesnek a tizparancsoltatot mivel (Jelenések 22:18-19)Bizonyságot teszek pedig mindenkinek,a ki e könyv prófétálásának beszédeit hallja:(hogy) ha valaki ezekhez hozzá tesz,e könyvben megírt csapásokat veti Isten arra.19És ha valaki elvesze prófétálás könyvének beszédeiből,az Isten annak részét eltörli az élet könyvéből,és azokból,a mik e könyvben megirattak.
... ... .. ... ... .. ... .. ...
Nos, a "régi módi" jelzőt én inkább a "Bibliához hű" kifejezéssel helyettesíteném. Ez azért nem ugyanaz!
A vasárnap nem egy divat, hanem egy elhajlás, amely megfertőzte a kereszténységet, és ezt az egyházak - néhány kivételével - mind követi és gyakorolja. Az Igazságot nem erősíti meg és nem cáfolja az, hogy hányan követik és vallják. Az Igazság nem a többség állásfoglalásától függ. Az Igazság kritériuma az, hogy honnan származik. A szombat megtartása isteni rendelés, a vasárnap megtartása pedig emberi rendelés.
Lehet persze olyan hablatyolást a vasárnap köré keríteni, hogy ez a nap Jézus feltámadásának napja, a Szentlélek ezen a napon öntetett ki és hogy a korai keresztények is ezen a napon gyűltek össze. Azonban az Igazság az, hogy a vasárnap megtartását nem rendelte el Isten és a szombat megtartását nem törölte el. Jézus szokása szerint szombaton a zsinagógába ment. Ha nekünk Jézus mindenben példaképünk, akkor miért vitatkozunk Vele?
Azt mondták egyesek, hogy régi módiak vagytok? A szombat megtartása nem idejét múlt dolog, tehát ez nem lehet "régi módi". A vasárnap megtartása pedig nem "új keletű", hanem HAMIS.
A Római Katolikus Egyház azt vallja, hogy a Biblia nem tartalmazza, hogy a szombati pihenő nap átkerült volna vasárnapra. Ezt egyedül az Egyház rendelkezésével lehet magyarázni, mert az Egyháznak ahhoz is joga van, hogy az Isten által adott törvényeket módosítsa! - magyarázzák.
A fenti kijelentés kapcsán azzal egyet lehet érteni, hogy csak az Egyház rendelkezése nyomán lépett fel a vasárnap megtartása a szombat helyett. Azonban az elfogadhatatlan, hogy ehhez lett volna joga az Egyháznak.
Áldott szombatot!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!