Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Szlovák állampolgár vagyok,...

Szlovák állampolgár vagyok, tartózkodási engedéllyel lakom 2004-óta itt.2004 óta férjnél vagyok, magyar állampolgárságú férjem, és 2 magyar-gyermekem van. Ahhoz, hogy én is magyar legyek mi kell hozzá, mit kell intéznem, hol, mi mennyibe kerül?

Figyelt kérdés

Olvastam a jogszabályokat mi szerint ahhoz, hogy magyar állampolgár legyek igazolnom kell, hogy alkotmányos alapismeretekből magyar nyelven eredményes vizsgát teszek. Olvastam még, hogy magyar állampolgárságot az eskü vagy fogadalom letételének követően megkapom, ez mind mennyibe kerül, mennyi időtartam, hogy az állampolgárságot megkapjam, és miket kell intéznem, hová kell mennem ezeket mind elintézni?

Köszönöm előre is válaszokat

Üdv.:Hajni


2009. júl. 24. 10:36
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A magyar állampolgárság keletkezése


A magyar állampolgár gyermeke születésével a törvény erejénél fogva, automatikusan magyar állampolgár lesz (leszármazás elve, vérségi elv, ius sanguinis). A magyar állampolgárság keletkezése független a születési helytől. Akár az apa, akár az anya után „örökölhető” a magyar állampolgárság. A családi jogállás születést követően történt rendezése (teljes hatályú apai elismerő nyilatkozat; utólagos házasságkötés; apaság, anyaság bírósági megállapítása) nyomán a születésig visszahatóan kell a gyermeket magyar állampolgárnak tekinteni.

Kisegítő elvként alkalmazza az ún. területi elvet az állampolgársági törvény: magyar állampolgárnak kell tekinteni a Magyarországon élő hontalan Magyarországon született gyermekét, valamint a Magyarországon talált, ismeretlen szülőktől származó gyermeket. Ez utóbbiak megdönthető vélelmek.



A magyar állampolgárság megszerzése


A magyar állampolgárság megszerzése (visszaszerzése) honosítással, visszahonosítással és nyilatkozattal történhet.



A magyar állampolgárság megszűnése


A magyar állampolgárság lemondással vagy az állampolgárság visszavonásával szűnik meg.



A magyar állampolgárság igazolása


A magyar állampolgárság változatlanul


- magyar állampolgár részére kiadott érvényes személyazonosító igazolvánnyal, vagy

- magyar állampolgár részére kiadott érvényes útlevéllel, vagy

- érvényes állampolgársági bizonyítvánnyal igazolható.


Állampolgársági bizonyítványban – a magyar állampolgárság fennállásának tanúsításán túl – igazolható még az a tény is, hogy az abban megnevezett személy nem magyar állampolgár vagy magyar állampolgárságát elvesztette. Az állampolgársági bizonyítvány a kiállításától számított egy évig érvényes.


Az állampolgársági bizonyítvány kiadását a nagykövetségünk honlapjáról letölthető formanyomtatványon, az „Állampolgárság igazolása iránti kérelem”. A kérelemben külön meg kell jelölni, ha az érintett kéri az illetékköteles bizonyítvány kiállítását. Az állampolgárság igazolása iránti kérelmet személyenként kell kitölteni.



Az állampolgársági eljárás



Az állampolgársági eljárással kapcsolatos kérelmeket – a kérelmező lakóhelyétől függően – külföldön az illetékes konzulnál


- a magyar állampolgárság megszerzésére irányuló nyilatkozat;


- lemondás a magyar állampolgárságról;


- az állampolgársági bizonyítvány iránti kérelem.



esetében, vagy Magyarországon a polgármesteri hivatal anyakönyvvezetőjénél kell benyújtani:


- a honosítási és a visszahonosítási kérelem, valamint az ezekhez kapcsolt névmódosítási kérelem;


- a magyar állampolgárság visszaszerzésére irányuló nyilatkozat;


- a magyar állampolgárság megszerzésére irányuló nyilatkozat;


- lemondás a magyar állampolgárságról;


- az állampolgársági bizonyítvány iránti kérelem.



A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal szervei nem vesznek át állampolgársági kérelmet! Az Igazgatóság ügyfélszolgálati irodája felvilágosítást ad, illetve hiánypótlásként benyújtott okmányokat vesz át.

Az Igazgatóság ügyfélszolgálatának címe: Budapest XI., Budafoki út 60.

Telefonszáma: 463 91 02


Minden állampolgársági kérelemhez mellékelni kell a kérelmező eredeti születési anyakönyvi kivonatát és a családi állapotát (és névviselését) igazoló eredeti okiratokat. Az idegen nyelvű okmányokat hiteles magyar fordítással ellátva kell csatolni. Amennyiben a kérelmező nem rendelkezik Magyarországon anyakönyvezett anyakönyvi eseményéről anyakönyvi kivonattal, ezt - az anyakönyvi esemény helyének és idejének ismeretében - a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatala (BÁH) Állampolgársági Igazgatósága beszerzi. Értelemszerűen ezzel az eljárás időtartama meghosszabbodik. A kérelemhez mellékelt eredeti anyakönyvi okmányokat az Állampolgársági Igazgatóság az eljárás végén a kérelmezőnek visszaadja!


Az állampolgársági kérelmeket személyesen kell benyújtani. A kérelmező lakóhelye szerint illetékes konzul ellenőrzi a kérelmező személyazonosságát és hitelesíti aláírását. A külföldön élő kérelmező a lakóhelye joga szerint erre feljogosított hatósággal is igazoltathatja személyazonosságát és hitelesíttetheti aláírását. A kérelmet az illetékes konzulhoz kell eljuttatni, aki igazolja, hogy a hitelesítés arra feljogosított személytől származik. Az eljárás díjköteles! (Lásd a hitelesítéssel és felülhitelesítéssel kapcsolatos tájékoztatónkat.)


A cselekvőképtelen vagy korlátozottan cselekvőképes személy állampolgársági kérelmét törvényes képviselője nyújthatja be, de a korlátozottan cselekvőképes személyt – a 14. életévét betöltött gyermeket – is meg kell hallgatni, azaz neki is alá kell írnia a kérelmet.


Az állampolgársági törvény módosítása a Belügyminisztérium részére minden ügytípusra ügyintézési határidőt állapít meg.



Egyes rendelkezések, jogintézmények



I. Állampolgárság-szerzés


(A magyar állampolgárság megszerzése születéssel, a magyar állampolgárság megszerzése házasságkötéssel, a magyar állampolgárság megszerzése családjogi ténnyel, honosítás, visszahonosítás, lakosságcsere, Magyarország területén való születés.)



II. Az állampolgárság elvesztése


(Elbocsátás, lemondás, hatósági határozat, megfosztás, visszavonás, törvényesítés, apai elismerés, apaság bírói megállapítása, házasságkötés, távollét, békeszerződések, lakosságcsere, a német nemzetiségűek kitelepítése, kétoldalú egyezmények.)

2009. júl. 24. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

A magyar állampolgárság megszerzése házasságkötéssel


1957. október 1-je előtt kötött házasság befolyásolta a nők állampolgárságát: magyar állampolgár férfi külföldi felesége automatikusan magyar állampolgár lett.


Mivel magyar nemzetiségűnek vallod magad, igy márisk érhted az állampolgárságot, a lakóhely szerinti anyakönyvvezetőnél kell kérelmezned. Ő ad nyomtatványt és azon rajta van, hogy milyen okiratokat kell csatolni. Minden okiratot csak eredetben lehet csatolni! majd vissza fogják küldeniha megkapod az állampolgárságot

2009. júl. 24. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!