Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Ki tudná meg mondani?

Épp az..XDD kérdése:

Ki tudná meg mondani?

Figyelt kérdés
Fenyőerdő jellegzetessége meg a párna nővények aki tud az segítsen fontos :D
2012. máj. 12. 10:03
 1/4 anonim ***** válasza:
Fenyőerdő jellegzetessége? Hogy érted? A gyantaillat? Vagy milyen szempontból? Milyen tantárgy, biológia?
2012. máj. 12. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
A magashegyekben előforduló alacsony növésű, dúsan elágazó szárú, mélyre hatoló gyökérzetű cserje.
2012. máj. 12. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A lombjukat vesztett fák között télen is zölden pompáznak a fenyők. Tűleveleik egész évben folyamatosan fejlődnek, hullanak. Így mindig van rajtuk zöld levél. Örökzöldek.

Hazánkban a legtöbb fenyőerdőt mesterségesen telepítették. Természetes előfordulásuk csak az ország nyugati határszélein és a Bakonyban – szigetszerű foltokban – található.

Az igénytelen fenyők

A fenyők kedvelik a hűvös, párás, csapadékos éghajlatot, de jól tűrik a szárazságot és a kemény téli hideget is. Viasszal bevont, kis felületű leveleik kevés vizet párologtatnak. Szétterülő gyökérzetükkel vékony talajon is megélnek. A vizet és a benne oldott ásványi sókat a gyökereiken élő gombák segítségével a tápanyagban szegény talajból is felveszik.


Fenyveseink fontos erdőalkotó fája a fekete-, az erdei- és a hagyományos karácsonyfaként ismert lucfenyő. Magasságuk nem marad el a lombhullató fák mögött, gyakoriak közöttük a 30-50 m-es példányok.


A legelterjedtebb fenyő

A fiatal erdeifenyő koronája szélesen kúpos, kérge sárgásvörös. Idősebb korban koronája szabálytalanná, kérge barnásszürkévé válik. Szürkészöld, kéttűs levelei elérik a 4-7 centimétert. Barna tobozai hegyesen tojásdadok.

Porzós és termős virágokból álló virágzataik egyazon fán – tavasz végén – nyílnak. A porzós virágokban töménytelen virágpor termelődik, melyet a szél szállít a hajtások végén levő termős tobozvirágzatokhoz*. Mivel a termős virágokban nincs magház, a magkezdemények a termőpikkelyek* tövén szabadon ülnek, ezért nyitvatermő* növények.

Megporzás után a tobozpikkelyek összezárulnak. Érés után felnyílnak, és a kihulló szárnyas magok* a szél segítségével terjednek.

A fenyves élete, hasznosítása

A fenyvesben a fák sűrűn állnak. Zárt lombkoronájuk nem engedi át a napfényt. A sötét, ritka aljnövényzetű erdőt a fákban termelődő gyanta* illata tölti be. A talajt vastag tűlevélszőnyeg borítja, mely a viasz- és gyantatartalom miatt nagyon lassan bomlik. Ezért a fenyvesek talajának termőképessége az alacsony humusztartalom miatt gyenge.

Az erdészek a fenyőket igénytelenségük és gyors növekedésük miatt kedvelik. Jól hasítható, könnyű és rugalmas fájuk kitűnő épület- és bútorfa. Gyantájukból terpentinolaj, lakk és balzsam* készül. Fiatal hajtásaikból és leveleikből illóolajat* vonnak ki.

2012. máj. 12. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi ez elég lesz a dolgozatba :D
2012. máj. 12. 11:17

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!