Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Van egy rejtvény, amire nem...

Van egy rejtvény, amire nem nagyon tudok rájönni, tudtok nekem segíteni benne?

Figyelt kérdés

Négy gyanúsított - Komisz Jack, Sunyi Sild, Rabló Alf, Hirtelen Jim - tett vallomást egy gyilkossághelyszínén. Mindegyiknek feltettek egy kérdést. A válaszok a következők voltak:


Komisz Jack: "Sunyi követte el a gyilkosságot."

Sunyi Sild: "Hirtelen Jim tette."

Rabló Alf: "Nem én követtem el."

Hirtelen Jim: "Sunyi hazudik."


Csak az egyikük mondott igazat. Ki követte el a gyilkosságot?


2012. febr. 2. 21:13
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Rabló Alf.

Ha egyenként végigjátszod, hogy melyikük lehet az igazmondó, akkor csak ebben az egy esetben működik.

2012. febr. 2. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Gráffal könnyen megoldható, anélkül kicsit nehezen értelmezhető. Rabló nem gyanusít senkit és őt sem gyanusítja meg senki. Hirtelen és Komisz Sunyira mutogat, Sunyi viszont Hirtelenre. A 4 állítás közül 1 igaz, ha:

-Komisz állítása igaz, akkor Sunyi követte el a gyilkosságot, viszont ebben az esetben Rabló hazudott, tehát ő tette, márpedig 2 gyilkos nem lehet a feladat értelmezése szerint

-Sunyi állításának igaza esetén Hirtelen a gyilkos, viszont Rablónak ismét hazudnia kellett, ismét 2 gyilkos, ez az eset nem teljesülhet

-Hirtelen Jim állításának igaza esetén Sunyi állítása az, hogy Hirtelen nem hazudik, viszont Rabló ismét elkövette, megint 2 gyilkos

-Rabló állításának igaza esetén nem ő követte el, viszont Hirtelen állítása az lesz, hogy Sunyi nem hazudik, az ő állítása pedig az hogy nem Hirtelen tette. Tehát így a gyilkos csak Komisz lehetett.

2012. febr. 2. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Ja, tehát Komisz Jack :)
2012. febr. 2. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Rabló Alf a gyilkos, és Hirtelen Jim mond igazat.


Az előző válaszoló ott szúrta el, hogy ha Rabló mond igazt, akkor Hirtelen hazudik, vagyis Sunyi is igazat mond. Már pedig ketten nem mondhatnak igazat, mert benne van a szövegben, hogy csak egyikük mond igazat.

2012. febr. 3. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
De ha Komisz Jack igazat mond akkor Hirtelen Jim is igazat mond,nem? És akkor ez megint két igaz.
2012. febr. 5. 09:37
 6/12 anonim ***** válasza:

Nem Komisz Jack mond igazat, ő a gyilkos, Hirtelen Jim mond igazat. Egyébként a feladat nem tiltja azt hogy kettő igazmondó legyen, csak azt mondja ki hogy a válaszaik előtt azt feltételezzük hogy csak az egyikük fog igazat mondani! Ha válaszuk kihatással van egy másik szereplőre (lásd H.J.: Sunyi hazudik), akkor áttételesen lehet két igaz állítás! Az már fontosabb hogy gyilkos csak egy lehet (ki és nem kik szerepel a kérdésben). Azért mégegyszer levezetem a két vitás esetet:


Ha Hirtelen Jim mond igazat:

Alaphelyzetben ugye ezek az állítások:


Komisz Jack: "Sunyi követte el a gyilkosságot."

Sunyi Sild: "Hirtelen Jim tette."

Rabló Alf: "Nem én követtem el."

Hirtelen Jim: "Sunyi hazudik."


Ezek az állítások H.J. kivételével mind hamisak:


Komisz Jack: " NEM Sunyi követte el a gyilkosságot."

Sunyi Sild: "NEM Hirtelen Jim tette."

Rabló Alf: "ÉNn követtem el."

Hirtelen Jim: "Sunyi hazudik."


Viszont mivel H.J.-ről tudjuk hogy igaza van és az ő állítása azt mondja ki hogy amit Sunyi mond az hazugság, ezért Sunyi állítása ismét az ellentettjére módosul:


Komisz Jack: "NEM Sunyi követte el a gyilkosságot."

Sunyi Sild: "Hirtelen Jim tette."

Rabló Alf: "ÉN követtem el."

Hirtelen Jim: "Sunyi hazudik."


H.J. egy szóval nem mondta hogy nem ő a gyilkos, de mivel azt mondta hogy amit Sunyi mondott az nem igaz, ezért kiderült hogy ő az. Viszont Rabló is hazudott, 2 gyilkos nem lehet!



Másik eset, Rabló mond igazat:

Alapállás:


Komisz Jack: "Sunyi követte el a gyilkosságot."

Sunyi Sild: "Hirtelen Jim tette."

Rabló Alf: "Nem én követtem el."

Hirtelen Jim: "Sunyi hazudik."


Így módosul:


Komisz Jack: "NEM Sunyi követte el a gyilkosságot."

Sunyi Sild: "NEM Hirtelen Jim tette."

Rabló Alf: "Nem én követtem el."

Hirtelen Jim: "Sunyi NEM hazudik."


Mint láthatjuk kiderül hogy Rabló semmiképp nem hazudhat. Hirtelen kimondja hogy Sunyi állítása csak igaz lehet, Sunyi pedig "felmenti" Hirtelent. Így marad Komisz és Sunyi. Komisz állítása viszont Sunyit tisztázza, így marad Komisz.

Tehát Rabló Alf mond igazat, Komisz Jack a gyilkos.

2012. febr. 5. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

"Egyébként a feladat nem tiltja azt hogy kettő igazmondó legyen, csak azt mondja ki hogy a válaszaik előtt azt feltételezzük hogy csak az egyikük fog igazat mondani!"


"Csak az egyikük mondott igazat."


Ezek szerint te funkcionális analfabéta vagy.

2012. febr. 5. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Mellesleg ha bármelyik mondhat igazat és bármelyik hazudhat, akkor bármi lehet a megoldás, mert akkor semmiféle információnk nincs.
2012. febr. 5. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
0%
Hirtelen Jim állítása kihatással van Sunyi állításaára is, tehát ha Hirtelen hazudik az feltételezi hogy Sunyi igazat mond és hogy ha Hirtelen igazat mond az feltételezi hogy Sunyinak igaza van! Ez áttételesen igaz, de a feladat megoldása előtt így még nem tudhatjuk hogy igazat fog mondani, viszont abból indultunk ki hogy csak egy mond igazat! Azt hogy a megoldás közben kiderül hogy egy másik is igazat mondott nincs tiltva!
2012. febr. 5. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Akkor jól van, hülyével nem érdemes vitatkozni.
2012. febr. 5. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!