Lehet, hogy hülye vagyok, de mi pontosan a grafikus és a fotográfus és melyik keres jobban?
A fotográfus fényképez (fotográfia jelentése fénnyel rajzolás/festés) és legfeljebb csak a saját képeit szerkeszti, hogy többet kihozzon belőle, mint a készítéskor sikerült. Jobb esetben ez csak vágást és korrekciókat jelent, de vannak, akik szeretik komolyabban feldolgozni a képeiket. Fotózási területtől függ, hogy mekkora mértékű módosítás, beavatkozás elfogadott, de egy ponton túl általában inkább grafikának nevezzük azokat a fotókat, amiket túl sokat módosítgattak utólag és már nem a valósághű ábrázolásról szól. Ha már nem csak egy képet szerkeszt valaki, hanem több képből szerkeszt egyet (pl. külön lefotózott szereplőket tesz egy képre, vagy lecseréli egy tájképen az égboltot, mert egy másik jobban tetszik neki), azt mindenképpen grafikai szerkesztésnek szokás nevezni, nem fotózásnak, mert az már nem a valóságot ábrázolja, a végeredmény a számítógépen készült el és fényképezőgéppel még hasonlót se lehetne csinálni, hiszen eredetiben nem úgy nézett ki. A sajtófotóban kifejezetten tilos ilyet csinálni és ha mégis megteszed, akkor kirúgnak az állásodból, kizárnak érte pályázatokról. Divatfotóban szokás retusálni, de hogy mennyire kell/szabad, arról állandó viták vannak.
pl: [link]
A grafikus kézzel, vagy számítógéppel fest/rajzol, illetve mások már meglevő képeinek egyesítésével, módosításával szerkeszt új grafikai alkotásokat. Ők csinálják a plakátokat, szórólapokat, logókat terveznek, weboldalak designját találják ki, nagyon sok féle területen alkalmazzák őket.
pl: [link]
Hogy melyikkel lehet jobban keresni, azt nehéz megmondani. Annyi a fizetésed, amiben meg tudsz állapodni a megbízókkal, munkáltatóval. Mindkettővel egyre nehezebb jól keresni, mert egyre nagyobb a túlkínálat. Mindkét szakmára igaz, hogy mióta a számítógépek és a digitális fényképezőgépek elterjedtek, azóta mindenki fotósnak/grafikusnak érzi magát, aki látott már fényképezőgépet és/vagy PhotoShopot. Ahhoz, hogy tényleg érts a szakmához, nagyon jól kell ismerni a szerkesztőprogramokat is, de mégfontosabb, hogy legyen megfelelő vizuális kultúrád, ismerd a szakma szabályait. A megélhetéshez meg vagy találnod kell egy munkahelyet, ahol megfizetik a tudásodat, vagy szadaúszóként nagyon értened kell az üzleti dolgokhoz is, hogy megbízókat találj és pénzt tudj termelni a munkáddal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!