Mit akar megértetni velünk az alábbi mese?
Áll a folyó partján a Béka.
Odamegy hozzá a Skorpió és így szól:
- Béka, kérlek vigyél át a túlpartra!
- Nem viszlek át, - feleli a Béka - mert megcsípsz és meghalok.
- Dehogy csíplek, hisz akkor magam is odavesznék!
- Na jól van, rendben, akkor átviszlek. - mondta a Béka.
Félúton járhattak, mikor a Skorpió megcsípte a Békát, mire az így szólt:
- Most mért tetted ezt Skorpió?
- Sajnálom, ilyen a természetem..
Azt, hogy az ember nem tudja levetkőzni az alaptermészetét, akkor sem, ha ezzel árt magának is. És hogy nem árt, ha jól ismerjük saját magunkat és a környezetünkben élőket. Minden ember, ha ugyanabba a helyzetbe kerül, mint más, kicsit másképp cselekszik, másképp gondolkodik, másképp reagál. Ez mindenkinek a saját, veleszületett természete (és nem belenevelték - erre is mindenki másképp reagál). Nem árt tudni, hogy bár az ember egy képlékeny, változékony valami, nagyon is befolyásolják a külső tényezők, mégis egy alaptermészet a legmeghatározóbb.
Vegyünk egy példát: ismerek két 40-es éveiben járó férfit, testvérek. Az apjuk gyerekkorukban verte az anyjukat, később őket, iszákos, erőszakos ember volt. Ugyanazt a rosszat kapták. Az idősebb testvér nagyon gyűlölte az apját,rettegett tőle, és mára ugyanolyan lett, mint ő volt: alkoholista, nem egyszer emelt már kezet a feleségére, a gyerekeit bár nem bántja, de nem jó apjuk. A másik testvér inkább sajnálta az apját gyerekkorában. Van két gyereke, a kisebbik most kezdte az iskolát, a nagyobbik 10 éves. Példás férj és apa, szülői értekezletre is jár, és nem derogál neki elvinni valahová a fiát vagy a lányát ,együtt játszani. Ő pontosan tudja, milyen rossz egy olyan családban felnőni, amilyenben neki kellett, és nem akarja ezt a gyerekeinek, sem magának soha többé. A bátyja pedig rettentően sajnálja és szánja magát, de képtelen változtatni a viselkedésén, a gyerekei miatt sem. Ez a kettő annyira éles ellentétben áll, holott ugyanonnan jöttek, hogy a két testvér alaptermészete is egyértelműen különbözik - és ezt nem látták vagy nem tanulták sehol. Az ember egy massza, amit alakít a környezete, gyúr rajta, elvesz vagy hozzáad valamit. De az az alap, ahogyan született, az a massza, amin változtattak, mindig ott lesz legbelül, és ez a legmeghatározóbb egy ember viselkedésében.
Ez az "alaptermészet" egy hülyeség, a környezet olyannyira befolyásol, hogy még a kinézetedre is hatással van ( ha jól tudom, megfigyelték egy egypetéjű ikerpáron, akik külön kiskoruktól kezdve nevelkedtek, hogy máshogy néztek ki párév múlva). Az ember folyamatosan változik, a külső hatások befolyásolják ezzel is a pszichológia foglalkozik. A mese mondanivalója mindazonáltal valóban a korábban leírt.
Én ismerem egy másik kimenetelét is: a béka nem akarja átvinni, végül a skorpió ezt mondja ( "ízelt lábával nagyot dobbantva"): akkor b*****g átmegyek a hídon! ( ez az alternatív befejezés a youtube-on fellelhető vektor-hungarian matrix parody című filmből származik, a tanulsága, hogy mielőtt kérsz, mindig mondd, hogy légyszíves!)
Csak hogy bővüljön a hozzászólások sora:
Ha kígyót ölelgetsz és megmar, nem a kígyó köcsög, hanem Te vagy hülye, hogy mást vártál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!