Postai utanvetes csomag; baratom venne at helyettem. Mi kell hozza? En nem tarotzkdom otthon es mire hazaernek visszakuldik. A meghatalmazas alairassal elegendo vagy ez hogyan mukodik?
Ez a meghatalmazás sz.rt sem ér. A posta csak a saját dolgozója által hitelesített vagy közokiratba foglalt meghatalmazásra kézbesíthet meghatalmazottnak.
Vagyis besétálsz a hivatalba, ott elmondod, hogy szeretnéd meghatalmazni xy-t, kitöltenek egy kártyát, azt a postás előtt aláírod, a postás hitelesíti, és ezzel a meghatalmazással a barátod át tudja venni.
Postán dolgozok. A szabályos út tényleg az, hogy be kell mennetek KÖZÖSEN a postára, mert mindkettőtöknek alá kell írni a meghatalmazás nyomtatványt a postás dolgozó előtt. Ezen bejelölhetitek, hogy csak egy esetre vagy visszavonásig szóljon a meghatalmazás. Ezt már ti tudjátok, hogy esetleg máskor is előfordulhat-e ilyen eset. Én nem fogadnám el a másmilyet.
Egyébként ha nem vagy otthon, hagy értesítőt a csomagos, hogy melyik postán, meddig veheted át, ez általában csomagfajtától függően 10 nap.
Másként értelmezve a kérdésed: Esetleg több napig sem mész haza? (Nem volt egyértelmű.) Akkor ez a meghatalmazásos sztori már ugye nem járható út. (Esetleg előrelátóan egy legközelebbi esetre.)Egyeneságbeli családtagod (szülő, testvér, nagyszülő) meghatalmazás nélkül is átveheti. Bár ebbe ne menjünk bele, mert ez is település függő. Elméletileg csak az azonos lakcímen tartózkodó rokon veheti át, de mi pl. falun odaadjuk akkor is ha nem együtt laknak, mert ugye ismerjük.
Nem te vagy hülye, kedves harmadik válaszoló, hanem a postás, aki kiadta a csomagot.
Az, hogy valaki szabálytalanul jár el a munkakörében, nem azt jelenti, hogy ez minden postán működik és követendő gyakorlat.
A posta csak közokiratba foglalt meghatalmazás vagy saját dolgozója előtt tett magánokiratba foglalt meghatalmazást fogadhat el. Az, hogy a postás néni nálunk is a szomszédba hordja az ajánlott leveleket, ha mi nem vagyunk itthon az meg egy megint másik dolog...
Ettől függetlenül tartom magam ahhoz, hogy ha egy ügybuzgó postást fog ki a kérdező, akkor megjárhatja az egyszerű magánokirati meghatalmazással. Ettől akartam megóvni...
Utánvétes csomagot a postának kötelessége például a meghatalmazó által aláírt, két tanú által hitelesített meghatalmazással bíró személy részére is kiadni, amennyiben a meghatalmazás minden szükséges adatot tartalmaz.
A posta által elfogadható meghatalmazásnak több kitételnek meg kell felelni, a legegyszerűbb letölteni a posta weboldaláról a megfelelő mintát, annak a hátoldalán le van írva, hogy kell kitölteni. Lásd [link] és keress "meghatalmazás"-ra.
A következőkben a posta üzletszabályzatából illetve a vonatkozó törvényekből idézek, érdemes elolvasni - a fenti válaszok szerint sajnos a postai alkalmazottaknak is.
A posta üzletszabályzata 7.6.2.Meghatalmazottnak történő kézbesítés:
1) A természetes személy címzett, [...] a postai küldemények átvételére közokiratban, vagy a Posta bármely postai szolgáltató helyén az erre feljogosított alkalmazott előtt írásban, illetve – az értéknyilvánítás különszolgáltatással feladott küldemény kivételével – teljes bizonyító erejű magánokiratban más személy, vagy szervezet részére meghatalmazást adhat.
Lásd [link] és keress "Küldeményforgalmi Üzletszabályzat - I. Kötet"
Törvényi háttér:
335/2012. (XII. 4.) Korm. rendelet a postai szolgáltatások nyújtásának és a hivatalos iratokkal kapcsolatos postai szolgáltatás részletes szabályairól, valamint a postai szolgáltatók általános szerződési feltételeiről és a postai szolgáltatásból kizárt vagy feltételesen szállítható küldeményekről
19. §
(6) A meghatalmazás adható:
a) közokiratban,
b) a postai szolgáltató erre feljogosított képviselője előtt, írásban vagy
c) a polgári perrendtartásról szóló 1952. évi III. törvény (a továbbiakban: Pp.) 196. §-a szerinti teljes bizonyító erejű magánokiratban.
(7) Értéknyilvánítással feladott küldemény átvételére a (6) bekezdés c) pontjában szereplő magánokiratban kizárólag a Pp. 196. § (1) bekezdés c)-e) pontjában foglaltaknak megfelelő meghatalmazás adható.
A polgári perrendtartásról 1952. évi III. törvény
196. § (1) A magánokirat az ellenkező bebizonyításáig teljes
bizonyítékul szolgál arra, hogy kiállítója az abban foglalt nyilatkozatot
megtette, illetileg elfogadta, vagy magára kötelezinek ismerte el,
feltéve, hogy az alábbi feltételek valamelyike fennáll:
a) a kiállító az okiratot sajátkezőleg írta és aláírta;
b) két tanú az okiraton aláírásával igazolja, hogy a kiállító a nem általa
írt okiratot előttük írta alá, vagy aláírását előttük sajátkezű aláírásának
ismerte el; az okiraton a tanúk lakóhelyét (címét) is fel kell tüntetni;
c) a kiállító aláírása vagy kézjegye az okiraton bíróilag vagy
közjegyzőileg hitelesítve van;
[...]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!