Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Miért van az, hogy ha meleg...

Miért van az, hogy ha meleg vízben mozgatom a kezem vagy a lábam, akkor melegebbnek érzem a vizet?

Figyelt kérdés
2011. márc. 25. 22:11
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Talán a víz közegellenállásától, de nemtudom:)
2011. márc. 25. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
ezt már én is észrevettem és azt hittem, h csak képzelődöm :D jó tudni, hogy nem:D bocsi az offért :P
2011. márc. 25. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Súrlódás.
2011. márc. 25. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 hUnT3R válasza:
94%
Ez azért van,mert ugye mikor benne fekszel a kádban,akkor a viz melegebb,mint a te tested.Nos a kérdésedre,pedig a helyes válasz véleményem szerint,hogy a tested körül kezd lehülni a viz,mint valamilyen rétegek és,amikor megmozdulsz,akkor "újabb"viz kerül a tested köré,ami ugye melegebb,mert a testedtől távolabb volt és érzed,hogy melegebb,ami teljesen normális.Ezt ugy képzeld el,hogy mikor melegitesz vizet,tehat meg az elején vagy,akkor a lábas legalján melegebb a viz,mint a lábos tetején,de,ha összekevered,akkor majdnem egyforma lesz a hőmérsékleti pont,csak itt,annyi a különbség,hogy fűtés,a te esetedben pedig a tested lehüti a vizet.Igaz a borod egy kis idő múlva megszokja akar a 40C-t is,és ugy veszed észre,mintha semleges lenne,se nem hideg,se nem meleg.A kád további pontjain melegebb a viz es mikor megmozdulsz,akkor keveredik a viz es,amit addig hutottel a testeddel,ami hozzad a legkozelebb reteg volt az"elvándorol"és helyette melegebb molekulák érkeznek a bőrhöz.
2011. márc. 26. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nem a közegellenállástól, vagy a súrlódástól mert azok a mozgással vannak kapcsolatban. Persze a súrlódástól is keletkezik hő, de a vízbe mártott, mozgatott kezednél ez igen elenyésző.

A jelenség pont ugyanaz, mint a hűtésnél vagy fűtésnél a ventillátorok esetében. Egy mozgó, áramló anyag nagyobb hőátadásra képes, mert a tárgy felszínéről hamarabb eltávolodnak a felmelegedett, vagy lehűlt anyagrészecskék.

Az bőrödön áramló meleg víz ugyanezért tudja hamarabb felmelegíteni a kezedet. A hideg vizet is hidegebbnek érzed a csap alatt, mintha ugyanabba a hőmérsékletű állóvízbe belemártod a kezed.

2011. márc. 26. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!

Erre nem is gondoltam volna, hogy a testem körül lehűl a víz. Minden esetre érdekesen hangzik:)

2011. márc. 27. 10:29
 7/11 anonim ***** válasza:

36C°-os test nem hiszem, hogy annyira lehűtené a vizet, hogy az ennyire érezhető legyen, főleg nem olyan rövid idő alatt, mivel elég nagy a víz hőkapacitása.


Szerintem, a nyertesünk a 10.33-as válaszoló. :)

2011. márc. 27. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
Szerintem amiatt is lehet, hogy a bőrben lévő hőérzékelő receptorok, amikor folyamatosan azonos inger éri őket, "elfáradnak", és nem közvetítenek ingerületet, amikor pedig új hatás éri őket (megmozdul a víz), akkor újra. (Ezért nem érezzük folyamatosan azt sem, hogy pl. alsónemű, melltartó van rajtunk, csak akkor, ha megmozdítjuk, vagy ezért szokjuk meg a saját lakásunk szagát.)
2011. márc. 27. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
A hőérzékelő idegsejtvégződések a bőrben csak a hőmérséklet megváltozására jönnek ingerületbe. Az inger tehát nem a víz mozgása, hanem az, hogy hőmérséklet emelkedik vagy csökken. Az, így önmagában, hogy elfáradnak az érzőneuronok, nem magyarázza a jelenséget. Ez megintcsak a 10.33-as véleményét támasztja alá, hiszen a mozgatás hatására a bőr több vízmolekulával érintkezik, a több molekula pedig több hőt ad át, azaz jobban megemeli a bőr hőmérsékletét mint amikor csak áll a kéz. Ezt a hőmérséklet változást érzékelik a receptorok.
2011. márc. 27. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 legyen kaktusz válasza:
nem tudom én tusolok :S
2011. márc. 30. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!