Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Személygépkocsi öröklése...

Személygépkocsi öröklése esetén az alábbi esetben mire számíthatok?

Figyelt kérdés

A helyzet a következő: Az autóm édesanyám nevén van. Ő sajnos meghalt 1,5 éve. Az autó félig el volt adva. Ez azt jelenti, hogy nem mi használtuk az autót, de még édesanyám nevén volt, mert nem volt kifizetve.

Edesanyám halála után az örökösödési eljárásnál kimaradt. Mi nem szóltunk, ők nem kérdezték az eljárás során, hogy mi van az autóval. (ez kicsit furcsa számomra, hogy az állam nem tudott a kocsiról, pedig a súlyadót az önk. be tudta szedni) Most szeretnénk az autót átíratni, de nem családon belül. Milyen lehetőségek vannak? Póteljárás esetén kell valamit fizetni? Van olyan mód, hogy ne kelljen nekem átíratni? (Pl: Lemondó nyilatkozat és elajándékozom) Kell majd bírságot fizetnem?


2011. febr. 20. 16:03
 1/3 anonim ***** válasza:

Ez az eladás nekem nem világos, hogy nem ti használtátok, de édesanyád nevén volt és nem volt kifizetve.

Elvileg eladás ténye akkor van amikor az adásvételi szerződést mindkét fél aláírta és az ellenérték kifizetésre került, vagy legalábbis a szerződésben rögzítik annak módját, határidejét.


Én egyébként édesapán után örököltem egy utánfutót 20 éves koromban. A hagyatéki eljáráskor ez is fel lett tüntetve, sőt hivatalos értékbecslő is kijött megnézte és valami pár tízezer forintra értékelte, ami után ki kellett fizetnem az örökösödési illetéket. (Ekkor még egyetemista voltam, nem is volt önálló keresetem, de ez nem volt szempont.)

Szóval ezek után a hagyatéki végzésben benne volt, hogy a tulajdonomba került az utánfutó. Mivel előtte se utánfutóm, se autóm nem volt, az utánfutót pedig nem is használtam, azt gondoltam, hogy ezzel egyelőre el van intézve a dolog.

Igen ám, de kb egy évvel később, jött az önkormányzattól egy a fenyegetőző ajánlott levél, melyben közölték hogy a bejelentési kötelezettségemnek nem tettem eleget a jármű tulajdonomba kerülésétől számított 15 napon belül, ezért azonnali hatállyal kivonják a forgalomból és ha vissza akarom helyeztetni több bírságot kell megfizetnem, mint amennyit az egész utánfutó ér.

Ekkor néztem utána a dolgoknak és derült ki számomra, hogy azzal, hogy valaki egy járművet örököl, az önkormányzat gyakorlatilag ugyan úgy kezeli, mintha az illető vásárolta volna azt. Azaz van egy ilyen bejelentési kötelezettség, ami a vevőt (vagy öröklőt) terheli. Most már ezt is tudom.

Erről állítólag kötelességem lett volna tudnom. Ha pedig nem volt róla tudomásom, az a bírság alól nem mentesít.

Nekik ellenben az önkormányzaton nem kötelességük tudni az öröklésről még ha ugyan abban az épületben, ugyan abban az irodában, ugyan az az ügyintéző intézte is az ügyet.

2011. febr. 20. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Konkrétan az eladás a köv. volt:

A kocsi kuplung cserére várva állt. Nekem nem volt pénzem megjavítani. Egy közeli ismerőst érdekelt a kocsi. Meg egyeztünk a részlet fizetésben.

A gyerek jelenleg is törleszti a kocsit, de közben már ideiglenes ki van vonva a forgalomból, mert neki sincs pénze. :)

Viszont egy harmadik fél üzembe helyezné.

Mivel kimaradt az örökösödési eljárásnál ezért jelenleg is édesanyám a tulaj. Milyen lehetőségek vannak, hogy az autó átírathatóvá váljon.

Ha pót eljárást indítok a kocsi öröklése miatt az nekem kerül pénzbe? Pl.: örökösödési járadék, vagy bírság, stb. Ha a család minden tagja lemondó nyilatkozatot ír alá a kocsi tovább ajándékozható? Ehhez kell az örökösödési eljárás?

Lehet kicsit bonyolúlt, de én már csak ilyen vagyok. :D

2011. febr. 23. 20:59
 3/3 anonim ***** válasza:

De a részletfizetésről is kellett (volna) szerződést kötnötök.

Az öröklésnél meg a jegyzőnek kellett volna figyelembe vennie a kocsit is. Gondolom az önkormányzaton ez nyilván volt tartva.

Hogy ennek utólag mi a módja és kell-e rá fizetni azt sajnos nem tudom.

Nálunk se volt az utánfutó az én nevemre íratva, viszont eladáskor kérték a forgalmit, ami faterom nevére szólt és a hagyatéki végzést, melyben le volt írva, hogy én örököltem és illeték meg minden meg volt fizetve utána.

2011. febr. 23. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!