Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Nehéz megtanulni orgonálni?

Nehéz megtanulni orgonálni?

Figyelt kérdés
2011. jan. 5. 19:55
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem :D Anyám nagyon jól nyomja.. még tanulnia sem kellett :D XD
2011. jan. 6. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem nehezebb, mint más hangszert megtanulni.
2011. ápr. 6. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
Persze, ha csak egy kántor akarsz lenni, akkor nem nehéz megtanulni....Bizony nehéz, ha jól akarod csinálni, mert a legszerteágazóbb a művészete. Mind hangszer más, így minden kor zenéjét máshogy kell játszani. Arról nem is beszéltem, hogy a lábaddal, a jobb kezeddel és a bal kezeddel kell egyszerre játszanod. mind a hármat zeneileg értelmezned kell, artikulálnod és agogikálnod. Hallgass meg egy triószonántát. Az pont erről szól! http://www.youtube.com/watch?v=ic7rhZ2VPLw&feature=related
2012. márc. 15. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Az eleje nehéz......én 15 már éve tudok :)
2013. máj. 11. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:

A kezdet mindig nehéz és igen, ez egy nehéz hangszer, ha jól akarsz játszani.

Ami nehéz lehet, az a pedélhasználat, de idővel az is „egyszerű" lesz, köszönhetően annak, hogy az újjab és újjab darabok tanulása fejleszti az agyat és egyszerűbben hangoja össze a kéz és lábmozdulatokat

2019. ápr. 21. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nos, elvileg van pár rávezető Bach-mű, amiket ha zongorán elsajátítasz, akkor jelentős előnyökre tehetsz szert az orgonálás során. Bach: Kétszólamú invenciók és a másik a Háromszólamú invenciók.

Utána van ilyen, már kifejezetten orgonára kezdőknek: Zalánfy Aladár: Az orgonajáték művészete 1-2. Ezekben vannak ilyen alap dolgok pl., hogy néma ujjváltás, ujjak függetlenítése stb..

De ha csak arról szeretnél képet kapni, hogy mennyire nehezen vagy könnyen sajátítható el, akkor itt van egy amerikai kántor kiváló összefoglalója a témáról (persze angolul):


https://www.youtube.com/watch?v=Mvx6WE7EF3g&list=PLSJ9JGlhsP..


Ez egy 30 videóból álló egyenként kb. 5-10 perces sorozat.

Gyakori fogalmak: stop = regiszter, division = mű (úgy, mint főmű (great), redőnymű (swell), pozitív stb..)

Nyilván azt is elmondja, hogy minden orgona más és más, de alapvetően a logikája mindnek ugyanaz, viszont amikor az orgonista először lát egy orgonát, még ha rutinos is, kell egy kis idő az orgona kiismeréséhez.

A vadabb részek azok, amikor arról beszél, hogy a többszólamú kántorénekeknél hogy érdemes szétbontani a szólamokat, vagy hogyan lehet a gyülekezet (congregation) számára énekelhetőbbé tenni a művet. Na most nyilván ez egy előadási darabnál kb. lényegtelen, de ha kántor akarsz lenni, megkapod a kottát, akkor érdemes a szétbontást, meg a regisztrációt és a frazírokat előre beírni. Szóval látszólag kántorkodni egyszerűbb, mint orgonaművészként működni, de azért ez még sincs így.

2023. jún. 18. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!