Bányaregálé. A regálék az államkincstárt illető, királyi felségjogon szedett jövedelmek, melyek egy részét később a földesurak, illetve a városok kapták meg. Fontosabb regálék: urbura vagy bányajövedelem volt a kitermelt ércek (arany, ezüst, réz) után fizetendő illeték neve, nemesércek felvásárlásának monopóliuma, pénzverés egyedüli joga, a kamara haszna, amely az évi kötelező pénzbeváltásból származó nyereséget jelentette, a sótermelés és sóvágás jövedelme, be- és kiviteli vámok, szabadok és székelyek adója, rendkívüli hadiadó, városi adó, a zsidók évi egyösszegű adója.
Az urbura tehát a bányaregálé, lényegében a nemesércek bányászatát terhelő adó (az ércbányák hozamából a kincstárnak fizetett illeték). A bányaművelés, a bányák használata után fizették a királynak, általában a kibányászott arany vagy ezüst 1/10-ét.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!