Ha túl nagy méretben nyomtatunk, akkor mellőzni kell a JPG módot?
"Nem értek annyira ehhez a részhez."
Sem.
Mi az hogy túl nagy? Mihez képest túl nagy?
És milyen felbontásban nyomtatsz?
Mivel?
Milyen anyagra, milyen célból?
Danikám, te valószínűleg képtelen lennél felismerni a jpg és a raw közti különbséget, úgyhogy neked mindegy.
Sikerült már a mélységélességgel dűlőre jutni?
Pixelgrafikus képnél a felbontás a lényeg. Én nyomdára dolgozom, azzal példálózok, de lényeget nem érinti. Ofszet nyomtatáshoz 300 dpi szükséges. Egy B2-es plakát méretet 500×707 mm. Ehhez 5906×8350 képpont szükséges. És nem úgy, hogy felnagyítom szoftveresen, hanem ilyen méretű a forrásállomány. A fényképezőgépnek ilyen a képessége, vagy jobb.
A jpg veszteséges tömörítés, az igaz. De az is, hogy a plakátot nem 10 centiről nézegeted. Ha maximális minőségmegtartással mented el a képet, nincs jelentős eltérés a tiff-hez képest.
De ha a rendelkezésedre álló kép felbontása csak mondjuk 4134×5845, az akkor is pixeles lesz, ha tiff-ként mented el.
1./ RAW-ból nem tudsz nyomtatni. Az egy közvetlen formátum, az adott gépre jellemző adatokkal. Azt még át kell alakítani valamibe amit a nyomda elfogad. Ugyanis abban nincsenek meg a "normális" szín adatok sem. Addig, hogy a RAW-ból nyomtatott plakát legyen egészen sok dolgot meg kell csinálni.
2./ Nagyon függ, hogy mekkora plakátról beszélünk. És azt milyen távolságból fogja a "néző" megnézni.
3./ Függ attól, hogy a plakát nyomtatásnak mi a technológiája (ez részben összefügg a 2-essel).
4./ Alapvetően ha az ember nem facebookra/instára/tiktokra akar képet posztolni akkor érdemes a RAW formátumot használni, mert sokkal több lehetőség marad az utómunkára, mint vagy egy JPG/TIFF kép esetén. Szokás mondani, hogy egy bizonyos szint fölött ne menjünk le egy bizonyos szint alá.
5./ Nyilván való az is, hogy a RAW feldolgozása (utómunka) szakértelmet, gyakorlatot igényel. Ezért sok esetben egy jobb fényképezőgépben lévő szoftver (látszólag) szebb képet csinál JPG-ben, mint amit egy nem kellő hozzá értésű ember valaha is képes RAW-ból csinálni (sokak ezért adják fel, hogy RAW-ba fotózzanak, mert a "fényképezőm szebb képet csinál JPG-ben"). Ezt meg kell tanulni, gyakorolni kell, megfelelő szoftver és megfelelő képernyő kell hozzá. Aki nem képes RAW-ból normális képet utómunkázni az vagy tanuljon még hozzá, vagy használjon kamerás mobilt, mert a végeredmény szempontjából mindegy lesz. Illetve nem, mert a mobillal csinált képe jobbak lesznek, mint egy 2 milliós alapgép + 2 milliós obi-val készült kép. (ha egyáltalán sikerül egy ilyennel valami képnek látszót alkotni). Az ilyeneknek (akik vagy nem akarják, vagy nem képesek megtanulni) ezerszer szebb képei lesznek egy olyan mobillal amit 5 000 Ft egyszer díjért hozzá vágnak az előfizetés + 2 év hűség mellé. Mint bármi mással.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!