Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Rádiósok szabad e használni? ...

Rádiósok szabad e használni? Többi lent.

Figyelt kérdés

Rádiósoktól kérdezném mi a cégen belül használunk 5db kis hatótávolságú Baofeng rádiókat szabad-e használni az s o s vészhelyzeti hívást okozhat-e valami problémát ha esetleg valaki más is azt a csatornát használja.

Azért kérdeztem hogy esetleg elmagyarázzam nekik az ezzel járó problémákat.


nov. 12. 19:20
 1/6 anonim ***** válasza:

A Baofeng rádiók sok frekvenciatartományban működő adó-vevők.

Engedély nélkül nem használhatók, be lehet tévedni hivatalosan kiadott, használt sávba, ami komoly gondot szül.

Amire netán használható, az a PMR sáv, amely nem engedélyköteles.

Igaz műszaki megkötések vannak adóteljesítményre, de khm.. az azért elmegy.

446,0-446,200 a használható frekvencia, ez még elmegy..

nov. 12. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Az ott fenn MHz..

Régebben a 140-170MHz sávot használta rendőr, mentő, tűzoltó, taxi..

Rendőr már biztos nincs, de van sok más..

nov. 12. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
54%

Nem tudható ennyi részletből, hogy mi az elérendő cél!

Sokféle megoldás van vészhelyzeti protokollokra!

Polgári felhasználóként nemigen fogja érteni vagy szándékosan figyelmen kívül fogja hagyni egy veled azonos csatornát felhasználó akárki, hogy neked nyomorod van, ezért nem baj, ha van egy-két részlet tudatosítva a magán rádióháló üzemben tartóinak.

Elsőként azt a részletet kell letisztázni a rádióhálót alkotó rádiósoknak, hogy van-e "főnök" (vezetőállomás) vagy nincs. A vezetett forgalom a katonai híradásra jellemző, - ott minden állomás kezelőjének kötelessége végrehajtani azt, amit a vezetőállomás ("főnök") érvényesíteni akar.

A szabad háló nem vezetett, - ott nincs megnevezhető "főnök", - de ott is vannak le nem írt szabályok, mint például az, hogy mielőtt forgalmazni kezdene el valaki, illik belehallgatnia a frekvencia forgalmába annak érdekében, hogy a forgalmazás megkezdésével ne zavarja adott esetben pont a saját kollégájának forgalmazását. Illik végighallgatni a kolléga mondanivalóját is, amit illik lezárnia neki is egyezményes szóval, mint például a "Vétel(en)!" Illik azonban olyan hosszan megválasztani a forgalmazás hosszát is, hogy időre odaérkezhessen a megfelelő információ a megfelelő emberhez, - a rádiózás költséges tevékenység ahhoz, hogy valaki azon kezdje el reggel felolvasni a Bibliát azt elvárva, hogy ebben senki ne zavarja meg a felolvasót.

Nem baj ha van előre összeállított frekvenciakészlet, amelyet adott esetben lehet szkennelni és amennyiben ez ki van dolgozva, akkor arra is kell kidolgozva lennie részleteknek, hogy mi az a jel, amelynek hatására ajánlott elkezdeni az említett frekvenciák szkennelését.

Itt lép képbe, hogy mennyi információ áramlását kell biztosítania egy rádióforgalmi rendszernek, mert a sok információ feltorlódik, ha nincsenek rádióforgalmi szabályok és mindenki aszerint kezdi el érvényesíteni az akaratát, hogy kinek erősebb a rádiója vagy ki a főnök lánya! A túlterhelődés kiküszöbölésére lehet prioritásokat felállítani, - például a közlemények jellegének megkülönböztetésével. Példa: Sürgős - Szolgálati - Általános. A nevükben benne van, hogy mire számítsanak a hívottak és kifejezhetőek egyszerű számokkal is, - még ha nem is titkolózunk mások előtt, akkor is sokkal rövidebb és egyértelműbb, mint a litánia.

A 2024-et író technikai háttérrel le lehet annyival is rendezni egy sürgősségi hívást, hogy "10-es az egyesnek, 100! 10-es az egyesnek, 100! Vége!" - Konkrétan az egyik állomásunknak azt mondjuk, hogy hívjon fel rádiótelefonon, - amely a sikeres hívástól kezdődően már egy privát rádióirányként működik és tetszés szerinti hosszúságban kifejthető a nyomorunk a telefon túlsó végén tartózkodó bárkinek! Az érintett telefonvonalon viszont senki nem karattyolhat ebben az esetben egyéb okból, - mert blokkolja az erre fenntartott vonalat a szerepkörének beteljesítésében! Lehet meghatározott csoportot is megszólítani! Speciális csoportokat lehet alkotni, amelyeket meg lehet szólítani külön! "10-es keresi a 70-est! 10-es keresi a 70-est!" Amelynek hatására az előre lebeszélt sorrendben bejelentkeznek (pl.) az Ügyeletes villanyszerelők vagy a Gépjárműszerelők (50-es), Hálózatmenedzserek (30-as) vagy bárkik.

De lehet számkódja a műszaki mentés kérelmének vagy hasonlónak is.

A szkennelésre csak akkor van szükség, ha esélyes fontos közlemény leadása az összes csatornán, - az ilyen jellegű készenlét körülményeit előre érdemes leegyeztetni a rádióhálót alkotó emberekkel.

A rádióforgalmat az ún. üzemfegyelem teszi hatékonnyá!

Mivel polgári rádiózást sejtek a történeted mögött, bőségesen elég ennyi ahhoz, hogy az információ nagy biztonsággal átmenjen időre a címzetthez.

Nyilván nem ez a felállás akkor, amikor azt akarjuk tudatni egy darukezelővel, hogy a legújabban érkezett konténert pakolja át valahová azt azonban fontos tudatosítani az emberekkel, hogy az olyan rádióforgalmi rendszereken, amelyeken emberi életeket lehet veszélyeztethetünk vagy súlyos pénzeket lehet bukni emberi hülyeséggel, ott nem játszunk a rádióval.

Nagyjából ennyi!

nov. 12. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
3+: Alapból feltételeztem, hogy engedélyezett sávokról van szó, - ezt nem írtam le külön! :D
nov. 12. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítséget. A kérdésemben arról van szó pontosan hogy használunk a telephejen rádiókat gyorsabb kommunikáció érdekében a mobil helyett csak amikor keresnek hogy azonnal menjek s o s egymás után párszor már elmondtam nekik vészjelzést ne mondjanak rádióba mert nem tudni épp ki van azon csatornán lehet épp megzavarnak ezzel egy másik forgalmazást vagy épp okoznak egy téves riasztást ez nem játék. Kérdező voltam.
nov. 12. 21:08
 6/6 anonim ***** válasza:
Ebben az esetben kilátásba kell helyezni, hogy visszaküldöd a renitenst a sötét középkorba és pofázhat kedvére, ill. saját zsebre! Két emberrel megteszed ezt következetesen és helyre fog állni a rend. Egy telephelyen nagyjából olyan részletek letárgyalása kerülhet szóba, hogy kiálljon-e valamelyik járművel valaki valahová vagy mit, mivel, mikorra pakoljanak meg, mit lehet bevételezni, le-, felrakodni... Aki ilyen szövegkörnyezetbe bele tudja szőni az sos-t, az nagyon nincs rendben!
nov. 12. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!