Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hogyan lehet megtalálni egy...

Hogyan lehet megtalálni egy rendeletet?

Figyelt kérdés

Amikor olvasok egy törvényt, gyakran annyit mond, hogy ezt vagy azt a dolgot "kormányrendelet szabályozza". Azonban nincs a törvényben olyan, hogy itt és itt van az a rendelet stb.

Lehet azt tudni, hogy hány rendelet szabályoz egy törvényt? Lehet erről átfogó képet kapni, vagy ez arra való, hogy el lehessen dugdosni dolgokat a hozzá nem értő szemek elől?



aug. 27. 11:10
 1/8 anonim ***** válasza:

Be vannak csillagozva a paragrafusok, ha az utólag lett kiegészítve vagy módosítva, és milyen törvény alapján. Például Btk:

[link]

Másik oldalon lábjegyzetelve a paragrafusoknál, kattintható hivatkozással:

[link]


A veszélyhelyzeti rendeleteknek külön gyűjteménye van:

[link]

aug. 27. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

1. A netjogtár tényleg jobb egy kicsit, de még mindig nem látom. Itt egy példa a számviteli törvényből:

"5. § Az államháztartás szervezetei beszámolási kötelezettségét, a beszámolót alátámasztó könyvvezetési kötelezettségét, a beszámolás és a könyvvezetés során érvényesítendő sajátos fogalmi meghatározásokat – e törvény alapján és az államháztartásról szóló törvényben foglaltakra figyelemmel – kormányrendelet szabályozza.

"

És akkor itt szeretném tudni, hogy melyik rendelet? Hány van? Mindegyik ilyen utalás ugyanarra mutat, vagy csak általánosan odaböffenti, hogy "keresd meg ha tudod!"?

aug. 27. 12:51
 3/8 anonim ***** válasza:

A jogszabályi hierarchia miatt egyetlen alacsonyabb szintű jogszabály (pl. rendelet) sem szabályoz törvényt. A törvény ad felhatalmazást, hogy milyen szintű alacsonyabb jogszabály (pl. kormányrendelet, adott miniszter rendelete, adott miniszterek közös rendelete, adott főhatóság vezetőjének rendelete stb.) ültethet át a gyakorlatba adott törvényi részt. Az alacsonyabb szintű jogszabály ilyenkor pl. úgy kezdődik hogy „A Kormány a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (3) bekezdés a) pont 8. alpontjában kapott felhatalmazás alapján, az Alkotmány 35. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:”.


Amit kérdezel, lehet, hogy valamilyen fizetős gyűjteményben szerepel – semmit nem tudok róla, csak elképzelhetőnek tartom –, de a Nemzeti Jogszabálytár és a Net Jogtár ingyenes nyilvános szövegeiben, nem.

Vagy az van, hogy az egyes szakterületekkel foglakozók (ügyvédek, adótanácsadók stb.) előfizetnek olyan jogszabály gyűjteményre, amelyben ott van a hivatkozás, utalás – megismétlem, ha egyáltalán van ilyen –, vagy folyamatosan böngészik a Magyar Közlönyt, a szakterületüket érintő új jogszabályokat (bármilyen szintű) tanulmányozzák, saját gyűjteménybe veszik, rendszerezik, aztán ki-ki annál jobb, minél hiánytalanabbul megtalálja, értelmezi és alkalmazza ezeket. Aki meg nem teszi, az, hozzájuk fordul; persze nem ingyen osztják meg a tudásuk.


Mindenesetre, sokkal szerencsésebb lett volna a kérdésed a Politika » Törvények, jog kategóriába írni.

aug. 27. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Igen, megvallom őszintén nem gondoltam, hogy a politikában van a jog. Pedig logikus, mert a politika a hatalom megszerzéséről szól a jog meg a hatalom gyakorlásáról.


Azt tudom, hogy a törvényeket nem írják felül a rendeletek, de amit a törvény nem szabályoz azt a rendelet fogja. Tehát a rendelet ugyan a törvénynek kell megfeleljen, de azon belül szabad a pálya.

Mivel én a programozáshoz konyítok egy kicsit az én szememben a jog egy nagyon pontatlan és pazarló, gagyi program. Azért gagyi mert például rengeteg helyen ismétli magát és rengeteg helyen meg utal valamire, látszólag mindenféle ésszerűség nélkül.

A hierachikus rendszerezés nagyon fontos a programozásban, mindenhol előfordul és a gyökerek felépítéséhez hasonló. A finom ágak futnak őssze egyetlen törzsbe. Tehát ha el akarok jutni a legvékonyabbtól befelé akkor tudnom kell mi a vastagabb ág amihez kapcsolódom. Úgy ahogy egy rendelet hivatkozik egy törvényre. A másik irány viszont le van kakkantva ha jól értem. Csak extra melóval lehet megtudni, hogy egy törvényt hány rendelet egészít ki. Számomra ésszerűtlennek látszik, hogy nincs legalább a mellékletek között felsorolva, hogy melyik rendeletek buzerálnak bele a törvénybe.

aug. 27. 22:20
 5/8 anonim ***** válasza:

4! (22:20)

A törvényt csak az országgyűlés módosíthatja.

Ha a törvény tartalmazná a törvényhez tartozó alsóbb szintű jogszabályokat, akkor minden alkalommal a törvényt kéne módosítani (iromány benyújtása, illetékes bizottságok értékelése és javaslattétele, tárgyalás, szavazás), amikor egy új alsóbb szintű jogszabály kerül kihirdetésre, vagy egy is megszűnik.

Van, amikor az adott alsóbb szintű jogszabály csak korlátozott időtartamú (havi, negyedéves, féléves, éves stb.), más-más tartalommal és más-más számmal újra és újra kiadja pl. miniszter vagy főhatóság vezetője. Minden alkalommal módosítani kéne a törvény szövegét.

Van amikor rengeteg rendelet csatlakozik a törvényhez, pl. a szabadtéri tűzgyújtás szabályzása az önkormányzatokra van bízva, több ezer önkormányzati rendeletet kéne felsorolni.

Igen, „Csak extra melóval lehet megtudni, hogy egy törvényt hány rendelet egészít ki”; ezzel foglalkoznak pl. a jogászok. Ők sem teljeskörűen; pl. az ügyvédek megadják, hogy milyen szakterülettel foglalkoznak, pl. ingatlan ügyekkel, cégjoggal, családjoggal, büntetőjoggal, közlekedéssel, pénzügyi területekkel, stb., lehet, hogy 2-3-mal is, de messze nem minddel. Ügyvédi irodákba szoktak társulni, és akkor az iroda összességében sok területen tud szolgáltatni; az az ügyvéd fog foglalkozni adott üggyel, akinek a szakterülete. Aztán pl. az adótanácsadók a szakterületükhöz tartozó jogszabályokkal foglalkoznak, folyamatosan. És így tovább.

Aki nem ezzel foglalkozik, az másra van utalva. Nekem jogszabály ügyben pl. már segítettek a kormányzati ügyfélvonalon – nem közvetlenül, hanem az illetékes minisztériumhoz adták a kérdésem, és egy államtitkár válaszolt. Persze, egy konkrét téma volt, nem gondolom, hogy folyamatosan lehet ezt csinálni.

aug. 29. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

5. Technikailag nem lenne akadaly, mert akkor meg kell nevezni egy rendeletet amely tartalmazza az összes kiegészítést az adott törvényre vonatkozóan.

A középkori egyház jut eszembe a latin nyelvű misékkel, ami a megkerülhetetlenségüket segítette.

aug. 29. 12:38
 7/8 Justinianus ***** válasza:
Te csak foglalkozzál a hülye programjaiddal, azokba meg mi nem pofázunk bele. :)
aug. 31. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Bocs, nem értem. Valahogy semmit sem tudtok egyértelműen leírni. :D
szept. 2. 13:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!