Eltűnt személyek keresésének pontosan mi a menete? Egy embert hogyan lehetséges hogy nem találnak meg ha általában sokan fésülik át a helyszínt és profi keresők, nyomozók?
Mint például az első történetben a hölgyet nem találták meg, pedig közel keresték a megtalálás helyszínétől.
Általánosítás: nem megfelelő eljárás kezelés (nem veszik elég komolyan, hozzá nyúlnak olyan dolgokhoz amikhez nem kellett volna), időjárás, késői egység bevezetés, környezeti tényezők.
Az első esetre reagálva: a hó miatt nagyon necces volt eleve a szituáció. Hiszen változékony volt az időjárás. Itt nem említik, hogy a keresést kiegészítették volna kutyás segítséggel, pedig lehet a vihar előtt szagot fogtak volna. Meg persze ott az emberi tényező. Valamit meglátott és elment megnézni, a férj nem jól hallotta hogy melyik pályához megy, visszafordult valamiért stb.
Én az állatra tenném le a voksomat, mint végkifejlet. Egy nagy területről van szó, könnyű eltévedni ha valaki nem helyi vagy ott dolgozó. Simán be tud tévedni egy vadállat, amit nem vesznek észre. Nem azt mondom, hogy konkrétan az vitte el csak hogy valószínű a fogai közt kötött ki (az akár addigra holt vagy halálhoz közeli teste).
Amúgy ezek a történetek nem lennének izgalmasak, ha tudnánk pontosan mi történt.
A menete attól függ, hogy hol van az eltűnés helye. Mennyi idő telt a feltételezett eltűnés és a keresés megkezdése között. Mi a kerendő személy életkora, egészségügyi/fizikai/fiziológiás állapota (pl. kisgyerek, részeg, demens idős ember, kábszeres, kalandvágyó fiatal, állandó gyógyszerezés stb. stb.). Ezek alapján születik meg a keresési terv. Pl. egészen másképpen történik pl. egy keresés egy hegyvidéki területen (pl.Magyorországon Pilis, Bükk-hegység), mint pl. vízpar közelébel (ld. pl. Tisza-tó). Ha sok idő telt el, és az eltűntnél várható, hogy messzire "kóborol" akkor nagyobb területet kell átfésülni, ha rövid idő telik el és nem várható,hogy messzire jut (bár ez relatív, mert mi találtunk nehezen mozgó idős embert az eltűnés helyétől 15km távolságban is). Nagyban függ a terep adottságaitól is. Pl. egy alföldi környzetben drónnal egészen hatékonyan lehet nagy területet átvizsgálni, de pl. (szintén hazai példa, a Pilis-hegységben Dobogókő-Rám szakadék környéke drónról rosszul látható). Éjszaka megint nyílt terepen egyszerűbb, mert ott egy éjjellátó+hőkamera nagyon szép képet ad és könnyebb valakit megtalálni.
Ha nincs más és technikát nem lehet bevetni, akkor jön az élő erős keresés végig kell járni azt a terepet ahol az eltűnt személy lehet. Ez néha sok-sok négyzetkm terület, és ehhez igen sok ember/idő kell, bár az időtényező sokszor korlátoz. A film meg amit az előző írt, némileg szenzációra utazik, és ezek a filmek nehéz/elhibázott eseteket dolgoznak fel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!