Ki,hogy tartja igaz lehet vagy nem "Bárki elérhet bármit az életben csak akarni kell" ez igaz?
Én el akarom érni, hogy telitalálatom legyen az 5-ös lottón.
Bármennyire akarom, nem jön össze.
Na ezzel meg is cáfoltam szerintem ezt a közhelyet...szívesen.
Töki, gazdag jutyuber nincs. Olyan van, ki annak mutatja magàt.
Reklàmokból élő taknyokról beszélünk, ne feledd.
Szóval a rövid vàlaszom: szintiszta hazugsàg az egész.
3/
Youtubon ilyen friss gazdag gyerekek is folyton ezt hajtogatják pl ezt néztem tegnap ez folyton azt hangoztatja amit írtam https://www.youtube.com/watch?v=pqvE02VQVXo&t=871s azt mondja a magyarok csak kifogásokat keresnek meg lusták.
Ez az idézet eredetiben úgy hangzott, amikor Napoleon (állítólag) megfogalmazta, hogy "Minden katona zsákjában ott lapul egy marsallbot." Vagyis bármelyik katonából lehet egy nap tábornok.
Ez természetesen leegyszerűsítése a világ komplexitásának - mint minden egy mondatos nagyszabásúnak szánt életigazság. Minden ilyen nagy bölcsesség szükségszerűen elnagyol, túloz, elhallgat egy csomó mindent, mert különben nem egy mondat lenne, hanem egy több kötetes könyvsorozat az életünk körülményeinek részleteiről.
Sokan szeretik az ilyen "bölcsességeket" leírni annyival, hogy "bullshit", "parasztvakítás", stb. Az viszont egy figyelemreméltó jelenség, hogy akiknek sikerül bármit elérniük, azoknak általában nincs szükségük kifogásokra, de van egy ilyen "mindenki képes rá" bullshit mondásuk. Akiknek nem sikerül, azoknak meg általában van valamilyen kifogásuk rá, hogy miért nem képesek rá ők is.
Nagyjából erre mondta Henry Ford, hogy "Akár azt hiszed, hogy sikerülni fog, akár azt hiszed, hogy nem fog sikerülni, mindenképp igazad lesz."
Az egy biológiai tény, hogy az emberi szervezet előre huzalozottan egy sor képesség lehetőségével rendelkezik. Úgy az idegrendszer, látás, hallás, szaglás, izomzat, mozgás koordináció, beszédkészségek, hangszálak, stb. Kellő fejlesztéssel a legtöbb készséget fel lehet fejleszteni akár nagyon magas szintre is a legtöbb egyednél.
De ha elhanyagolják a készségek fejlesztését, akkor még a leghétköznapibbnak tekintett készségek sem tudnak megfelelően alakulni. A legtöbb ember nem csak járni, beszélni és olvasni képes megtanulni, hanem általában az éneklés, tánc, nyelvek, fizikai erő, állóképesség, meg még egy csomó más dolog elsajátítása sem lehetetlen a kellő mennyiségű idő és megfelelő képzési módszerek bevetésével. Malcolm Gladwell: Kivételesek című könyve szerint kb. 10 ezer óra aktív és módszeres tanulás szükséges ahhoz, hogy egy területen "elég jó" legyen valaki. Ez pedig általában olyan 8-10 év alatt szokott összejönni a legtöbb embernek.
Vannak persze veleszületett adottságok is, amik képesek befolyásolni az ember lehetőségeit. Viszont a "nekem ez nem megy" és "nincs ehhez tehetségem" általában sokkal inkább családi, társadalmi és egyéb tényezők hatására kialakult tanult tehetetlenséget, gátlásokat, az érdeklődés hiányát, lustaságot, vagy kishitűséget takar, mintsem valós, tényleges képességbeli hiányosságokat.
Az egy elég könnyen belátható tény, amit Wayne Gretzky kanadai jégkorongozótól szokás idézni: "Minden kapuralövést elhibázol, amit meg sem próbálsz." Amit meg sem próbálsz, az biztosan nem fog menni. Ha megpróbálod, akkor vagy menni fog, vagy nem. Ha nem megy magától, akkor még mindig dönthetsz úgy, hogy megpróbálod megtanulni. Ha próbálod megtanulni, attól vagy jobban fog menni, mint korábban, vagy nem. Ha nem megy, akkor még mindig lehet, hogy a módszer, vagy a befektetett idő és energia nem megfelelő, nem a képességeid hiányoznak. Lehet, hogy elég a módszert, vagy az időmennyiséget megváltoztatni és máris eredményesebb leszel.
Ha keresed a megoldást, akkor lényegesen nagyobb az esélye, hogy megtaláld, mint, ha lemondasz róla, hogy "úgysem lehet megtalálni" és ezért eleve nem is próbálod meg.
Egyáltalán nem garantált, hogy sikerül bármit elérned. Mindent meg pláne nem érhet el mindenki, hiszen nincs az életünkben annyiszor 10 ezer óra, hogy mindenben jók lehessünk. Az sem biztos, hogy pont azt fogod elérni, amit szerettél volna. De ha megpróbálod, mindent megteszel, amit lehet és mégsem sikerül, akkor sem vallasz kudarcot. Valószínűleg a próbálkozások és a fejlődési folyamat során folyamatosan újabb és újabb lehetőségeket találsz. A világ újabb és újabb rejtett területeit ismered meg, amikről talán tudomásod sem lett volna, ha nem indulsz el a célod felé. Lehet, hogy menet közben rájössz, hogy amit eredetileg akartál nem is annyira érdekes és jó dolog, mint korábban gondoltad. De ha meg sem próbáltad volna, ezt a felfedezést sem érhetted volna el. És a menet közben eléd táruló új lehetőségeket sem találtad volna meg, mert kellett hozzá a próbálkozásod és az az életút, ami a kezdeti terveidtől odáig elvitt.
Minden próbálkozásoddal és erőfeszítéseddel sokkal közelebb fogsz kerülni a célodhoz, mint akkor, ha meg sem próbáltad volna elérni. Az meg pláne valószínű, hogy menet közben egy csomó olyan fejlődésen mész keresztül, amik sokkal értékesebbé, eredményesebbé teszik az életedet, mintha meg sem próbáltad volna.
Egyetértek #5-nek azzal a véleményével, hogy "Pénzt munkából, tanulásból és erőfeszítésből, több pénzt pedig még több pénzből, még több tudásból és még több erőfeszítésből, nem mellesleg kapcsolati tőkéből lehet teremteni, már aki képes rá. Ehhez elengedhetetlen a szigorú önfegyelem, az álmodozók általában már ott megbuknak."
De azt ugye te is látod, hogy ez pontosan ugyanazt jelenti, mint a kérdésben szereplő idézet: "Bárki elérhet bármit az életben csak akarni kell" - már amennyiben az "akarni kell" kifejezést úgy értelmezzük (persze hasznosabb lenne eleve így mondani, ha már ez az egésznek a kulcsa): "akarni kell hozzá eléggé, hogy tegyél is érte.
Nagyon fontos meglátás, hogy csak akarni kevés, cselekvés kell, önfegyelem, kitartás. Viszont, ha ez a fajta "akarás" meg van, akkor minden más, a tanulás, a munka, a pénz, a tudás, a tehetség, a kapcsolati tőke, minden más már elsajátítható, fejleszthető, elérhető. Szóval végülis mégis csak az a kulcs, hogy akarni kell - akarni eléggé ahhoz, hogy a megfelelő dolgokat megtedd érte, hogy sikerüljön.
Szerintem az is rendkívül elhanyagolt tényező, hogy önmagában a gyakorlás még édes kevés. A "gyakorlat teszi a mestert" idézet is rémesen hamis. Ugyanis a gyakorlás a hibák javítása nélkül csak a végletekig bevési a hibás gyakorlatot és nem tesz mesterré. Mesterré az tesz, ha a gyakorlás során sikerül felismerni és kijavítani a hibákat. Így tudsz minden alkalommal egyre jobban és jobban elvégezni a gyakorlatot. Ettől válsz egyre jobbá abban a dologban és végül mesterré válsz.
Szerintem ez is az "eléggé akarás" témakörébe tartozik, hogy csak gyakorolsz, mert azt mondták és csinálod, de azt már végig sem gondolod, hogy jó-e amit csinálsz? Keresel-e külső információkat, megerősítéseket, tanárt, aki ellenőrzi, amit csinálsz és javítja a hibáidat? Keresel-e újabb, jobb, eredményesebb módszereket, vagy csak gyakorlod, aztán lesz valamilyen. Megkeresed-e a legjobb, legeredményesebb megoldásokat, amik elvisznek a céljaidhoz, vagy csak csinálsz valamit, de annyira már nem akarod, hogy minden erőfeszítést megtegyél érte, hogy tényleg sikerüljön is. Nos ez is része annak, hogy "csak akarni kell".
Nem igaz szerintem.
A bárki és bármi túl tág kategória.
Ezek a youtubeos gazdagok akik pénzügyi tanácsokat adnak, nem mindig épp a realitás talaján mozognak.
Egyszer hallottam hogy egy influenszer aki tehetősebbnek mondja magát azt ajánlotta hogy ne ellenőrizd hogy mennyi pénz van a bankkártyádon, ne tud konkrétan mennyi pénzed van mert az stresszelne és folyton matekoznál hogy akkor most mennyi az annyi. Inkább fogadj könyvelőt vagy olyat akibe megbízol és az csinálja majd a pénzügyi dolgaidat.
7/
A semmit jó hosszal leírtad.Lustaság meg nem létezik max elakadás vagy kevés motiváció,vagy nem azon az úton haladsz amin kéne.A pénzes dolog sem pont úgy van,mert volt aki nem pénzből meg sok iskolai tanulásból csinálta meg a pénzét.
7/
Ja és még annyi,hogy az akaraterő is egy nagy marhaság mert pl egy depressziós embernek ez nem egy könnyű dolog pl de tudom rájuk inkább azt mondják lusta meg csak szimulál,stb... Viszont a sok ember aki lenézi őket sosem fogja megtudni,hogy mi zajlik le pl egy olyan emberben együttérezni meg simán csak képtelenek.Szóval a lényeg,hogy ez az akaraterő akarom dolog sem teljesen úgy van ahogy elpróbálják sokan okoskodni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!