Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Személy igazolvány ujjlenyomat...

Daveees kérdése:

Személy igazolvány ujjlenyomat elkészítése után meg tagadható-e?

Figyelt kérdés
Ma voltam elkészíteni az új személy igazolványomat. Most töltöm a 18.-adik életévemet. Nem ismertették velem a jogaimat pontosabban azt hogy nem vagyok köteles ujjlenyomatot adni. A mai nap voltam elkészíteni az új személy igazolványomat. Van arra mód hogy valami féleképpen ne legyen az ujjlenyomatom a személy igazolványhoz társítva? Még vissza lehet mondani ha felhívom az okmányirodát? Minden segítséget megköszönök. Mint mondtam nem tudtam hogy nem vagyok köteles megadni az ujjlenyomatomat. Nem ismertették a jogaimat.

júl. 22. 09:50
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
74%
Fáradj be az okmányirodába (kormányablak a neve), és közöld ott ezt a problémádat, mást nem nagyon tehetsz. Mondjuk fordulhatsz ügyvédhez is, de szinte garantált, hogy abból nem jössz ki jól.
júl. 22. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
További tanács: olvasd el és értelmezd azt, amit aláírsz.
júl. 22. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Nekem azt mondták nem kötelező ujjlenyomatot adni, de valahol azt olvastam hogy igen is az mivel valamilyen tárolóba kerül. Mi az igazság?
júl. 22. 10:03
 4/16 anonim ***** válasza:
47%
Nem vagy köteles ujjlenyomatot adni egy új személyihez.
júl. 22. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
87%
Az útlevélhez állítólag kötelező. Akkor a személyihez nem? Érdekes.
júl. 22. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
74%
Útlevél != személyi igazolvány. Valóban érdekes, és valóban az a bevett gyakorlat, hogy ujjlenyomatot is vesznek egy új személyi elkészítése során, viszont bárkinek jogában áll ezt megtagadni. Akkor, és ott, nem utána.
júl. 22. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
81%

2021. augusztusig volt választható az ujjnyomat adás személyinél, azóta kötelező. Nem kérdezik meg, mert nincs választási lehetőséged. A jogaidat nem fogják ott személyesen ismertetni, ezt nem is tudom hogy gondoltad volna. Alaptörvénytől kezdve az összes jogszabályt fel kellene olvasni ami rád vonatkozik?


Természetesen megtagadhatod a készítést, ebben az esetben nem fog az okmány elkészülni - így nem fogsz érvényes személyazonosító igazolvánnyal rendelkezni annak minden következményével együtt.

júl. 22. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
46%
7. tavaly csináltattam új személyit,mert változott a nevem. Megkérdezték, akarok-e ujjlenyomatot adni, mondtam, hogy nem. Nem volt kötelező .
júl. 22. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
73%

Oké, mindenesetre ez még mindig fent van a neten:

[link]


"2021. augusztus 2. napját követően kizárólag tároló elemet tartalmazó okmány adható ki. A tároló elem tartalmazza birtokosának arcképét és 2 ujjnyomatát, ezért a 6. életévét betöltött polgár – jogszabályban meghatározott kivétellel – köteles állandó személyazonosító igazolványa kiadásához ujjnyomatot adni. A jövőben nem lesz lehetőség az ujjnyomat adásának visszautasítására."

júl. 22. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Mivel betöltötted a 6. életéved és sem ideiglenesen, sem tartósan nem voltál ujjnyomat adására fizikailag képtelen, így, személyi azonosító igazolvány igénylésekor ujjnyomat adására voltál kötelezve.

Szűk két hét híján három éve megszűnt jogosultságot miért ismertettek volna veled?

Hogy te nagy öntudatra ébredve olyat „tudsz”, ami már rég nem úgy van, az nem forgatja vissza az időt.


1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról hatályos szövegéből:

„15. § (2) A polgár a személyazonosító igazolvány, valamint az egységes arcképmás- és aláírás-felvételezés iránti kérelem előterjesztésekor rendelkezésre bocsátja – és a jogszabályban foglaltak szerint igazolja – a 29. § (2) bekezdés a)–g) pontjában megjelölt adatait, és – ha 12. életévét betöltötte, valamint nem írásképtelen vagy írástudatlan – saját kezű aláírását. Ha a polgár írásképtelen vagy írástudatlan, a kérelem aláírás rovatában a kiállító hatóság az „írásképtelen” megjelölést tünteti fel. 𝐀 𝐩𝐨𝐥𝐠𝐚́𝐫 𝐚 𝐬𝐳𝐞𝐦𝐞́𝐥𝐲𝐚𝐳𝐨𝐧𝐨𝐬𝐢́𝐭𝐨́ 𝐢𝐠𝐚𝐳𝐨𝐥𝐯𝐚́𝐧𝐲 𝐢𝐫𝐚́𝐧𝐭𝐢 𝐤𝐞́𝐫𝐞𝐥𝐞𝐦 𝐞𝐥𝐨̋𝐭𝐞𝐫𝐣𝐞𝐬𝐳𝐭𝐞́𝐬𝐞𝐤𝐨𝐫 – 𝐚 𝟐𝟗. § (𝟗) 𝐛𝐞𝐤𝐞𝐳𝐝𝐞́𝐬𝐞́𝐛𝐞𝐧 𝐟𝐨𝐠𝐥𝐚𝐥𝐭𝐚𝐤 𝐤𝐢𝐯𝐞́𝐭𝐞𝐥𝐞́𝐯𝐞𝐥 – 𝐫𝐞𝐧𝐝𝐞𝐥𝐤𝐞𝐳𝐞́𝐬𝐫𝐞 𝐛𝐨𝐜𝐬𝐚́𝐭𝐣𝐚 𝐚𝐳 𝐮𝐣𝐣𝐧𝐲𝐨𝐦𝐚𝐭𝐚́𝐭 𝐢𝐬.”

A 29. § (9) bekezdésben szereplő kivételek:

„A tároló elem nem tartalmazza az ujjnyomat adatot, ha a polgár

a) a személyazonosító igazolvány kiállításakor a 6. életévét még nem töltötte be,

b) annak adására ideiglenesen fizikailag képtelen, vagy

c) annak adására fizikailag képtelen.”


Ahogy a 7-es válaszban (11:03) olvasható, 2021. augusztusában történt a jogszabálymódosítás.

┌ A 2021. augusztus 1-én még hatályos szöveg ezt tartalmazta:

„29. § (9) A tároló elem nem tartalmazza az ujjnyomatot, ha

a) a polgár a személyazonosító igazolvány kiállításakor a 12. életévét még nem tölti be,

b) a polgár annak rögzítését visszautasította, vagy annak adására fizikailag képtelen.” ┘

A 2021. augusztus 2-tól, ma is hatályos szöveg ezt tartalmazza:

┌ „29. § (9) A tároló elem nem tartalmazza az ujjnyomat adatot, ha a polgár

a) a személyazonosító igazolvány kiállításakor a 6. életévét még nem töltötte be,

b) annak adására ideiglenesen fizikailag képtelen, vagy

c) annak adására fizikailag képtelen.” ┘

júl. 22. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!