Haszonélvezeti jogot hogy tudok a házra rakatni?
Gyermekeim résztulajdonosok az ingatlanban, és én is. Még kiskorúak, egyedül nevelem őket. Az apjuk a saját tulajdon részéről lemondott a gyerekekre iratva a ház rá eső részét. Szeretnék haszonélvezeti jogot a gyerekek része felett (hogy úgymond bebiztosítsam magam a jövőre nezve)
Ennek mi a pontos menete?
9-es: a válaszod nem mond ellent annak, amit írtam (csak kicsit pontatlanul fogalmaztam)
Egy ingatlan esetében lehet tulajdonjogod is meg haszonélvezeti jogod is úgy, ahogy a te esetedben: az egyik felére van a tulajdonjog, a másik felére - ami nem a tiéd - van haszonélvezeti jogod.
Másrészt alapesetben a tulajdonos adja meg a haszonélvezeti jogot, de a te esetedben egyrészt azért kaptad, mert a gyereked még kiskorú (volt), és mivel nem cselekvöképes, ezért kellett neked haszonélvezönek lenni, hogy képviselni tudd az érdekeit.
Tehát nem ellentmodásos a két válasz, csak így pontosabb, hogy minden lehetséges eset meg lett említve.
Semmi okopd a gyereked miatt aggódni, ha megházasodna valamikor, a párjának soha nem lesz köze az ingatlanhoz, az örökké a gyereked saját vagyona lesz, amiben a párjának nincs, nem lesz tulajdonjoga (kivéve, ha a gyereket ad neki), és nem is örököl belöle.
A kérdésedben említett példa esetében meg lényegtelen a haszonévezeti jog, ettöl a gyerek el tudja adni az ingatlant, ezt egy haszonélvezeti joggal rendelkezö személy nem tudja megakadályozni.
Szóval semmi értelme az egésznek, csak a gyerekednek okozol mehézségeket.
11 → „a te esetedben egyrészt azért kaptad, mert a gyereked még kiskorú (volt), és mivel nem cselekvöképes, ezért kellett neked haszonélvezönek lenni, hogy képviselni tudd az érdekeit.”
Nem. Nagykorú volt és cselekvőképes; utóbbit nem írtam, de alapesetnek gondoltam. Mint írtam: „A feleségem halálával az egyetlen – egyéként nagykorú – fiam örökölte a feleségem részét, én pedig haszonélvezeti jogot kaptam arra a fél részre.”
De ebben az esetben is, meg a tévesen írt válaszom esetében is egy kötelezö jog fordul elö, ez automatikusan jár, nem kell senkinek beleegyeznie.
A kérdezö esetében (meg a legtöbb esetben) a tulajdonos adhat haszonélvezeti jogot valakinek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!