Rendőrség átnézheti-e az osztályból mindenki telefonját?
Inkább legyen bennetek annyi, hogy nem falaztok az elkövetőnek, hanem kivetitek magatok közül. Ha cinkos vagy, akkor te is gyanúsított leszel. Vállalja már fel amit elkövetett, és a következményeit is.
"Ha simán csak azt mondja hogy nem akkor nem tehetnek semmit ugye?"
Ha mindenki megtagadja, akkor hogy találják meg ki volt? Ha azért kérdezed, mert neked is van rejtegetnivalód vagy büntetendő dolgok bizonyítéka a telefonodon, akkor legyen több eszed.
A telefont lefoglalhatja, és a benne lévő adatot vizsgalhatja a rendőrség.
Nincs olyan hogy "azt mondom, hogy nem, akkor nem tesznek semmit".
Mégis hol élsz? 🤔
Az egyik aspektusa a történetednek, hogy amennyiben órán készült a videó, akkor rá tudnak szűkíteni - az ülési rend és a video készítésének körülményeit összegezve, - hogy mely telefonokat van értelme átnézni.
Azt viszont el lehet felejteni, hogy a szükséges mértékig nem fog élni a nyomozati hatóság a jogköreivel. -Ha a nyomozati munka megkívánja, akkor az egész osztály telefonját át fogják vizsgálni - és nincs ráhatása a nyomozásra annak, hogy ez kinek tetszik vagy kinek nem.
Egyébiránt: nem csak akkor kell nagy legénynek lenni, amikor szemétkedni kell másokkal, hanem akkor is, amikor felelősséget kell vállalnia az embernek a saját tetteiért! Egy pillanatra sem tudom sajnálni az olyan embert, aki aljas másokkal és ezért később megüti a bokáját!
Ha nem te voltál, és nincs fasza kiállni annak aki csinálta, akkor adjátok ki. Nem kell egy egész osztályt meghurcolni, ha megmondjátok ki csinálta.
Ha viszont te voltál és most be vagy szarva, akkor sok sikert.
Felvételt készíteni valakiről az engedélye nélkül nem bűncselekmény, hanem a képmáshoz fűződő személyiségi jogok megsértése. Személyiségi jogi ügyben nem a rendőrség illetékes intézkedni, hanem polgári pert lehet indítani, de azt sem érdemes, ha nincs belőle súlyos anyagi vagy erkölcsi kára.
Még ha magát a rendőrt fotózták/videózták le, akkor sincs semmilyen jogköre intézkedni a rendőrnek. A rendőr is csak magánszemélyként indíthat polgári pert az elkövető ellen. A rendőrnek egyedül annyi hatásköre van, hogy igazoltatja az elkövetőt, hogy meg legyenek az adatai, ami alapján a sértett pert tud indítani.
A polgári per során az alapján hoz ítéletet a bíróság, hogy a jogsértés milyen mértékű kárt okozott az illetőnek.
Mégis milyen kárt, vagy egyéb súlyos érdeksérelmet szenvedett vele a tanár, hogy a felvétel elkészült/megjelent?
Mivel nem bűncselekmény, a rendőrségnek egyáltalán nincs nyomozati hatásköre. Ha a tanár tényleg feljelentést tett és nem csak nagy a szája, akkor a rendőrség némi akta tologatás után le fogja zárni az ügyet bűncselekmény és így illetékesség hiánya miatt. De valószínűbb, hogy már eleve fel sem veszik a feljelentést, mivel nem illetékesek intézkedni az ügyben.
Nem fognak az egyébként is szűkös rendőrségi erőforrásokból időt, energiát, eszközöket és egy rakás pénzt arra költeni, hogy neveletlen kölykök telefonjait begyűjtsék, adminisztrálják, átvizsgálják, adatokat elemezzenek ki egy olyan ügyben, aminek semmi súlya és értelme. Ennél sokkal súlyosabb ügyekre sincs kapacitásuk, nemhogy ilyen hülyeségekre.
Ha van bűncselekmény és ezzel összefüggésben értelme a nyomozati munkának, akkor igen, a rendőrségnek jogában áll telefonokat lefoglalni és a tartalmukat megvizsgálni.
Viszont ez nem olyan súlyú ügy, aminél ennek bármi realitása lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!