Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Jó minőségűek voltak a szocial...

József Kálmán kérdése:

Jó minőségűek voltak a szocializmusban a dolgok?

Figyelt kérdés
Hiszen míg a kapitalista országokban tervezett elavulás van, mert ha valakinek folyton cserélgetnie kéne valamijét, akkor a cég az profitál belőle, sőt ha meg nem is romlik el valami olyan gyorsan, akkor meg az új modellek miatt vesz az ember újakat, addig egy szocialista rendszerben az államnak nem érdeke, hogy a lakói folyton cseréljék a bútoraikat, tárgyaikat. Vagy mondjuk Észak-Koreában az államnak ponthogy az az érdeke, hogy ne kelljen a lakóknak folyton cserélniük mindenüket, mert az a az államnak pénzbe kereül, sőt ott például a propaganda miatt sem engedhetik ezt meg, mert a Kim-ek örülnek, ha valakinek évtizedekik ugyanaz a TV-re vagy a rádiója,, így folyamatosan mehet rajta propaganda. De az ételeknél is ez van, mivel minden céget az állam birtokol így nincs verseny és emiatt nem kell a konkurenciától félni és senki sem gyártana ótvar termékeket(sőt ha jól tudom akkoriban még ilyen hülye ízfokozók sem voltak vagy most Észak-Koreában sincsenek). Vagy pont a verseny hiánya miatt minden rosszabb minőségű, mert egy gyár dolgozóinak nem lenne semmi motivációja arra, hogy jó minőségűet gyártsana, hiszen szocializmus van emiatt ígyis-úgyis megkapják a fizetésüket(ugye az ilyet szokták felhozni a kommunizmus kritikájának)? Csak mert elvileg, ÖSSZESSÉGÉBEN azért tovább tartott a bútorok és ingósságok időtartama mielött elromlottak volna. Meg az ételeknek, italoknak is jobb volt a minősége. Hisz akkor még nem volt tömegtermelés.

jan. 7. 08:50
 1/10 anonim ***** válasza:
51%
Nem, nem volt minden jó minőségű, bár az tény, hogy tartósabbak voltak a használati tárgyak. Az ételek-italok viszont meg sem közelítették az úgynevezett kapitalista minőséget. A Marx-féle (vagy esetleg Lenin-féle) szocializmus egy megvalósíthatatlan utópia. Persze, szépen hangzik, de általában megmarad a diktatúra helyette. Lásd mondjuk Észak-Koreát, milyen jó is lehet az, ahol az emberek éheznek, és a Nagy Idióta gondolatain kívül más lényeges információkhoz hozzá sem férhetnek, és még azért is munkatáborba küldik őket, ha bármilyen külföldi médiát fogyasztanak. Így lesz a nagy utópiából disztópia. És a legrémisztőbb, hogy ezt észre sem veszik/vehetik. 1984(Orwell), megtestesítve.
jan. 7. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

"Nem, nem volt minden jó minőségű, bár az tény, hogy tartósabbak voltak a használati tárgyak"

Legalább sokkal több ideig eltartottak, mint a maiak.


"Az ételek-italok viszont meg sem közelítették az úgynevezett kapitalista minőséget"

A chipses zacskókban fele levegő, fele chips van és ugyanez van péksüteményekkel is, fele levegő, fele lekvár(ami sokszor még csak nem is finom). Ráadásul nagyon sok étel mára műanyag lett. pl ettem már olyan virslit, amiben nuku hús van csak mesterkélt ízfokozók vagy az üditők manapság agyon vannak cukrozva és egy almás, körtés vagy bármilyen ízesítésű ital az esetek 99%-ban soha nem látott almát, körtét meg ilyeneket.


"Persze, szépen hangzik, de általában megmarad a diktatúra helyette"

Ez igaz a megvalósítás kicsit jobb is lehetett volna(és ez minden országra igaz)


"És a legrémisztőbb, hogy ezt észre sem veszik/vehetik"

De ha az ott élők nem veszik észre vagy nem tudják észrevenni, akkor ők ezt jónak fogják fel és úgy hiszik, hogy egy jó világban élnek. Számukra az egy utópia.

jan. 7. 09:47
 3/10 anonim ***** válasza:

Az a baj, hogy te nem éltél abban az időszakban (én sem, de legalább többféleképpen tanulmányoztam). Nem véletlenül vágytak az akkori fiatalok a nyugati termékekre, élvezeti cikkekre.

"a megvalósítás kicsit jobb is lehetett volna(és ez minden országra igaz)" Kicsit? Azért utópia, mert megvalósíthatatlan, és mint tanulmányozhattad, általában nincs jó vége az ilyen próbálkozásoknak.


""És a legrémisztőbb, hogy ezt észre sem veszik/vehetik"


De ha az ott élők nem veszik észre vagy nem tudják észrevenni, akkor ők ezt jónak fogják fel és úgy hiszik, hogy egy jó világban élnek. Számukra az egy utópia."

Nem, ez se nem utópia, és ők sem idióták, nem hiszik úgy, hogy egy jó világban élnek. Viszont mást nem tudnak tenni. Aki távozni próbál az országból, vagy lelövik rögtön a határnál, vagy elfogják és válogatott módszerekkel kínozzák halálra, a családját pedig munkatáborba küldik. Ez nem túl utópisztikus dolog, számukra sem. Próbálj meg pár napig napi 100g (állam által biztosított) rizsből eltartani egy családot(miután ingyen kidolgoztad a beled minimum napi 12 órában) aztán könnyen megtapasztalhatod, hogy milyen szép is lehet az élet Észak-Koreában.

jan. 7. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

"A chipses zacskókban fele levegő, fele chips van"


Ennek CSAK AZ AZ OKA, hogy ha nem lenne benne levegö, a chipsekböl csak morzsák maradnának, összetörne a szállítás során - EZÉRT van benne levenö, védi a chipseket!

jan. 7. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
#3 Valóban, védőgáznak nevezik, és nem levegő, hanem nitrogén van bennük. Az általad említetteken felül tartósítás céljából is. Gondolom mindenki látott már másnapos sült krumplit, nos, a chips is így járna, ha nem védőgázas csomagolásban árulnák.
jan. 7. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Bocsánat, #4
jan. 7. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Én 57-ben születtem, így nem csak elbeszélésekből ismerem azt a kort. És életem másik fele meg már ebben a nyitottabb világban telik. És még nem vagyok szenilis, hogy ne emlékeznék mi volt, és nem tudnám, mi van.

Kb. 64-től vannak olyan emlékeim, ami valamennyire értékelhető.

Rákosi éráról nem írok.

Ami miatt a korosztályunk „nosztalgiázik”, az a kiszámíthatóság. Ha nem tettél valami őrült hülyeséget, akkor onnan mehettél nyugdíjba, ahol dolgozni kezdtél. Így kölcsönt is nagyobb bátorsággal vehettél fel. Nem is nézték jó szemmel, ha valaki sűrűn változtat munkahelyet.

Aki nem dolgozott, azt büntették (közveszélyes munkakerülés bűncselekmény).


Egy kis kitérő a programozott avulásról: ez részben legenda, részben valóság. A szocialista termékere nem azért nem volt jellemző, mert senkit nem érdekelt a vezetők közül, mekkora kárt okoz az előállítása az egyes dolgoknak.

„Nálunk tervgazdaság van, nyugaton káosz”. Mondták. Igen. Nálunk kötelezően előírták, mit kell megtermelni, gyártani, termeszteni stb. Raktárra! És utólag próbálták eladni. A KGST szerződésekben foglalt mennyiségeket nem. De nem kölcsönös segítség volt az, mint ami a nevében van, hanem hogy senkinek ne legyen jó. Mindenki szívjon. Így ez egymillió banángörbítőt el tudtuk adni a baráti országoknak, csak ott egy fia banán nem volt. Egy másik tagország eperhámozót állított elő, azt meg megvettük mi. De nem kell az epret hámozni.

Olyan nincs, hogy úgy gyártsanak valamit, hogy ezer esztendeig működhetne, de 4 év 2 hónap múlva menjen tönkre. De mi lenne valóban a gazdasággal, ha minden nagyon tartós lenne? Ha mindenki megvette már az ezer évig működőképes tévét, húsdarálót, porszívót stb., akkor ki kellene rúgni azokat, akik tévét, húsdarálót, porszívót stb. gyártanak. Egy idő után csak az marad, amit megeszünk, megiszunk. Semmi egyéb munka nem lenne. Meg a szolgáltatások. A cserére nem a gyors tönkremenetel ösztönöz, hanem a folytán megújuló tudás, külső stb. És eltelhetni az emberekkel, hogy nem élet anélkül az élet. 578 kamerás mobil valóban szükséges? Nem.


Szóval a minőséget is az határozta meg, mit lehet előállítani a tervutasítások szerint. Vannak dolgok, amelyek már hatvan-hetven évesek, de még működnek. Titkuk az egyszerűségükben van. Egy kézzel tekerhető kávédarálón mi tud elromolni? Gyermekkoromban nekünk is olyan volt. Egy mély fa dobozka, tetején őrlőműves szerkezet fémből. Tekered és kész. Időnként eltakarítod. Ma olyan darálót is kapsz, amiben van Wi-Fi, mindenféle program ezer felesleges dolog. A kávéfőző: a kotyogó olasz mintára készült, csak silányabb minőségben. De tette a dolgát. Nem zenélt közben, és nem csilingelt a végén. Igaz, az olasz sem.

Volt egy Vitray vezette valami műsor anno. Már lehetett kapni hazai gyártású farmert (egy időben kobboj [sic!] nadrágnak hívtuk). Akkor mér kicsit engedékenyebb volt a hatalom. A Trapper farmer is szóba került, és hogy az panaszolták a fiatalok, hogy a kinti, eredeti ha kopik, a festés fakul, nem az anyag megy szét. A magyarnál meg kirojtosodik, felfeslik a szára. A ma megint divat (szerintem rettentő ronda) műtoprongy gatyák akkor még ismeretlenek voltak.

Hogy jót is írjak: sok dolgot nem lehetett itthon kapni, ami kint létezett. De senki nem szűkölködött. Amit a boltokban meg lehetett venni, arra tellett is. Nem kellett a pénztárcára meredni és számolgatni, hogy ha nem egy, hanem két csirkefarhátat veszel, nem tudod kiváltani a gyógyszert. Borjúhúst nem tudtál venni, de egy kiló oldalas, mellé kiló karajt simán tudtál venni, miközben két kiló alma, kiló kenyér, húsz kifli, meg egy zacskó kávé már ott volt a táskádban.

jan. 7. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

"Ha mindenki megvette már az ezer évig működőképes tévét, húsdarálót, porszívót stb., akkor ki kellene rúgni azokat, akik tévét, húsdarálót, porszívót stb. gyártanak"

Nyílván végtelen sokáig nem tartanának, mert azért pár évtized/évszázad után minden tönkremegy, ráadásul, mi lenne ha valaki véletlenül összetörné valamelyik tárgyát, esetleg hirtelen felrobbana egy város és akkor többszázezer ember bútor, tárgyak ás ház nélkül maradna. Az nekem is egyértelmű, hogy a tárgyak soha nem lennének képesek akár ezer évekig is megmaradni és szükség lenne ezek gyártására, csak kicsit kevesebb lenne ezekből az igény a tartósság miatt.

jan. 7. 12:52
 9/10 anonim ***** válasza:
De leragadtál az ezernél. Bátran cseréld le 10-15 évre. A gazdaság összeomlana.
jan. 7. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Na de egy igazi kommunista társadalomban nem fizetnének az emberek semmiért, mindent ingyen megkapnának, de cserébe mindenkinek dolgoznia kell egy olyan munkát, ami nem a művészet meg ilyesmik, amiket már az utópista szocialisták is feleslegesnek tartottak.
jan. 7. 17:10

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!