Az erőművekben megtermelt villamos energia hány százaléka jut el a lakossági fogyasztóig ? Mennyi a hálózati ohmikus veszteség ?
tavaly 4,85 %
De nem az erőművekben termelt, hanem az összes forráshoz képest (az import a hazai termelés felénél több volt)
"Mennyi a hálózati ohmikus veszteség ?" Nem csak ohmikus vesztesége (pl. lesugárzott veszteség) van a hálózatnak. És külön nem mérhető az ohmikus és a nem ohmikus veszteség.
Valamint szintén nem mérhető külön, és a fenti kb. 4-5%-ban az "áramlopás" azaz azok a fogyasztók akik a mérő megkerülésével vételeznek. Ezt "jó indulatúan" a hálózati veszteségbe számolják bele (ennek méréstechnikai okai vannak), illetve ide számolódik a mérőeszközök pontatlanságából adodó "látszólagos" veszteség is (szintén nem mérhető külön).
A mérési módszer viszonylag egyszerű, vesznek egy jól megfogható időszakot (pl. egy év) tudják, hogy az összes erőmű mennyit termelt, és megnézik, hogy ebből mennyit fogyasztottak el (mérés alapján) a fogyasztók. A kettő különbsége a hálózati veszteség. Ha a fogyasztó "lopta az áramot" (ami azért Magyarországon főleg lakossági fogyasztóknál nem kevés) az ott jelentkezik, hogy a lakossági szektor mért fogyasztása kisebb mint a tényleges.
#4-hez:
Igen, ez a helyes (és viszonylag egyszerű) számítás, de én kevesellem a 4-5 %-ot. Egyetemi emlékeimben egy nagyobb szám él, azért keresek olyat aki látott is ilyen -az általad említett- konkrét számítást Magyarországra.
"Igen, ez a helyes (és viszonylag egyszerű) számítás"
Nagy tévedés. Utalnék az #1 válaszomra.
"Egyetemi emlékeimben egy nagyobb szám él"
Mert nagyobb is volt, abban a bizonyos első google találatban 90-től van a táblázat, volt a közben eltelt időben 12 % is. Ámbátor szerintem a 8 % feletti az inkább a leolvasási problémákból, stb adódik. Például volt egy áramszolgáltató, ahol a számlázás elcsúszott, és a vezetőség a differenciát rá akarta verni a hálózatra - 35 %-ot, ami fizikai lehetetlenség például a megfelelő feszültségtartás mellett, azt mrg látni lehetett bárhol, hogy az rendben van.
Statisztikai alapon nyugvó számítást a műegyetem tanárai készítettek valamikor 40 éve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!