Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Melyik jogszabályban található...

Melyik jogszabályban található, hogy az ügygondnok gyermek a cselekvőképtelen szülő vagyonából mennyit részesedhet?

Figyelt kérdés
Ha a gyermek a cselekvőképtelen szülőjének az ügygondnoka, és a cselekvőképtelen szülő örökölt, törvény szerint van lehetőség a hagyatékból lett vagyonból részesednie, ha az a cselekvőképtelen helyzetét nem veszélyezteti. Ennek a szabályai, mértéke melyik jogszabályban található meg?

2023. aug. 31. 19:06
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Kevés az infó. Hogyan és milyen ügyben lettél ügygondnok? Esetleg kevered és a cselekvőképtelen szüleidnek gondnoka vagy, bíróság rendelte el a gondnokság alá helyezést, és a gyámhivatal határozatban rendelet ki mint gondnokot? Nagyon nem mindegy.
2023. szept. 1. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Már megtaláltam, Ptk. 2:23. § (3). Saját szülőm ügygondnoka vagyok, nem keverek semmit.
2023. szept. 1. 20:41
 3/12 anonim ***** válasza:

Az ügygondnok olyan személy, akit polgári ügyben eljáró bíróság vagy közigazgatási szerv rendel ki a törvény által meghatározott, kivételes esetben valamely fél képviseletére; továbbá a bíróság, az ügyészség, illetve a nyomozó hatóság büntetőügyben. A bíróság ügygondnokként ügyvédet vagy ügyvédi irodát rendelhet ki.


A gondnok a cselekvőképtelen vagy korlátoltan cselekvőképes nagykorú személy ügyeinek vitelére képtelen nagykorú számára a bíróság által kirendelt törvényi képviselő.

Melyik?

2023. szept. 1. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Mindeddig azt hittem ez a kettő egy és ugyanaz, és a hivatalos megnevezése az ügygondnok, aki pedig csak ad-hoc jár el, vagy egy bizonyos ügyben az eseti gondnok. Volt egy kis fogalomzavar, tehát gondnokról beszélünk.
2023. szept. 2. 08:16
 5/12 anonim ***** válasza:

Akkor kell hogy legyen gondnok kirendelő határozatod az illetékes gyámhivataltól. Ezért csodálkozom, hogy az ügygondnok és a gondok fogalmakat azonosnak vélted, hiszen a kirendelő határozatban rengeteg összefüggésben le van írva, hogy mi a gondnok feladata. A gondok kirendelést egy polgári bíróságon lefolytatott per előzi meg, ahol lehet a gyámhivatal a felperes, de lehet közeli hozzátartozó is (férj, feleség, testvér, anya, apa, gyerek), az alperes a gondnokság alá helyezendő személy. A polgári perben az alperesnek amíg tart az eljárás ügygondnoka van, a számára kirendelt védőügyvédet az eljárásban ügygondnoknak nevezik. A per végén lehet a gyámhivatalnak gondnokot kirendelni, aki lehet hivatásos gondnok és lehet családtag vagy barát is. A feltétel az, hogy a gondnokolt ne tiltakozzon a gondnok személye ellen, és a gondnok vállalja a feladatot és még egy meghallgatás keretében alkalmasnak találja a gyámhivatal.


Hogy bonyolítsam a létezik eseti gondnok is. Pl. ha most te a Ptk 2:23.§ (3) alapján szeretnél pénzhez jutni, akkor te magad helyett a gyámhivatalnak eseti gondnokot kell kineveznie, mert érdekellentét áll fent az ügyben a gondok és a gondnokolt között, kell egy objektív személy.


Viszont ha nincs gondnokkirendelő határozatod akkor a szülőd nincs jogilag gondnokság alatt hiába cselekvőképtelen, akkor csak saját maga dönthet (persze ha képes rá). Ha nem képes akkor meg a fentebb leírt pert kell végigvinni.

2023. szept. 4. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Hogyne lenne gondnokkirendelőm. Szerintem nem kell ebben az esetben eseti gondnok, mert nincs érdekellentét. A cselekvőképtelen szülőm gondnoka és egyben gyermeke is vagyok. 1/1-ben fogok örökölni, mert rajtam kívül már senkije sincs. Az ő anyagi biztonsága még a következő életére is biztosított. A törvény említett passzusa pedig megengedi, hogy a gyermek az örökrészből kérhessen, mivel a szülő, ha egészséges, egyébként is támogatta volna a gyermekét. Az meg, hogy történetesen én vagyok a gondnoka, mit számít? Nem kisemmizni szeretném, hisz' nekem is érdekem, hogy az ő anyagi biztonsága rendben legyen, ugyanakkor azzal is tisztában vagyok, hogy a megélhetéséhez meg sok amije van, és nekem, mint gyermeknek most van szükségem az anyagi támogatásra, nem évek múlva.
2023. szept. 5. 20:45
 7/12 anonim ***** válasza:

Én csak az ördög ügyvédje vagyok ebben az esetben, mert én is gondok vagyok - nem szülő hanem testvér estében - és nagyon rossz tapasztalataim vannak a gyámhatósággal kapcsolatban ha valaki nem hivatásos gondnok hanem családtaggént vállalta el a gondnoki tisztet. Mintha haragudnának rám, hogy a némi ingatlanvagyonnal rendelkező tesóm vagyonát nem bízom egy idegenre. Lehet hogy ez csak Bp-n van így, de elég erősen.


Az általad citált Ptk paragrafus kulcs kifejezése a "különösen indokolt esetben". Kíváncsi vagyok, hogy mit tekintenek majd különösen indokoltnak, ha esetleg megírod majd.

Eseti gondnok mindenképpen lesz ha a kérésedre a gyámhivatal áldását adja, hisz a kérésed ajándékozási szerződés keretében teljesíthető, akár ingatlan akár ingó (pl. kp vagy részvény stb.) esetében. Mivel a szülőd önálló aláírása nem elegendő az ajándékozáshoz, kell a tied is mint gondnok. Nem lehetsz aláíró a szerződésnél az ajándékozó gondnoka rovatnál és a megajándékozott is.

2023. szept. 5. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Nekem jó a viszonyom a gyámhivatallal, nincs velük semmi gond. Szerintem különösen indokolt eset lehet bármi, ami a gyermek életének előbbre viteléhez szükséges (pl. lakás-, autóvásárlás, tanulás stb.). Én azt gondoltam, hogy egy sima engedélyező határozatot hoz erről a gyámhivatal, nem ajándékozási szerződést kell kötni.
2023. szept. 5. 22:02
 9/12 anonim ***** válasza:

Ha sima számlán van az összeg, lehet hogy gyámhivatali határozatba foglalat döntés.

De egy biztos, amit leírsz az nem a különösen indokolt eset. Ha úgy lenne, akkor csak annyi szerepelne a paragrafusban, hogy az egyenesági örökös kérésére...

A különösen indokolt az pl. hogy beteg vagy és a kezelés nélkül (amit tb nem finanszíroz) te is gondozásra fogsz szorulni.

Vagy te gondozod a saját ingatlanodban, és bedőlt a hiteled amiatt hogy nem tudsz rendesen munkát vállalni a szülőd gondozása miatt.Végrehajtás fenyeget, és mindkettőtök fedél nélkül maradtok.

Azért kell az autó, mert azzal tudod csak a szülőd szállítását, kezeltetését megoldani.

Amit te gondolsz az egy automatizmust eredményezne, hogyha gondokság alá kerül valaki, akkor az örökös előre elkérheti gyámhivatali segítséggel a fele jövőbeli örökségét a jobb módú rokontól. Ezt te sem gondoltad át, hogy mit jelent és mik azok az élethelyzetek amit a gyámhivatal mérlegel.

2023. szept. 6. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Értem a logikádat, de én másképp értelmezem ezt a rendelkezést. Itt most nem a megszorult, háza leégett, végszükségi értelemben vett különösen indokolt esetként látom, hanem úgy, ahogy korábban is leírtam, a szülő egyébként is támogatta volna a gyermekét, ha egészséges, így ennek mentén szerintem logikus, hogy így is támogathatja. Hiszen egy gyereknek az élete beindításhoz van nagyobb szüksége a pénzre, nem 20 év múlva. Amit egyébként is ő örökölne, a gondnokolt életét pedig nem veszélyeztetné. Szerintem a jogalkotó itt ezzel ezt hivatott elősegíteni.
2023. szept. 8. 18:27
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!