Pinterest "szerzői jogok" mire és hogyan érvényesek?
Pinteresten találtam egy szabásmintát, amit a feltöltő ellátott "copyright" felirattal és csak személyes felhasználásra engedélyezett... ezt én bőven átdolgozva az alap mintát (méret/forma/apró részletek) bevettem a vállalkozásom kínálatába. Így inkább inspiráció volt a képe, hiszen hasonlóság nyilván van, de a végeredmény több helyen is eltér.
Mennyire lehet ez "jogsértő"? Egyáltalán mennyire van jogi alapja annak, ha valaki ráírja valamire, hogy az "copyright" és kész... az ilyeneket nem kell hivatalosan szabadalmaztatni, hogy valóban érjen is valamit?
- Mennyire lehet ez "jogsértő"?
- Teljes mértékben.
- Egyáltalán mennyire van jogi alapja annak, ha valaki ráírja valamire, hogy az "copyright" és kész... az ilyeneket nem kell hivatalosan szabadalmaztatni, hogy valóban érjen is valamit?
- Még rá sem kell írni. A szerzői jog a mű létrehozásától él. Ha én írok egy verset, az az én művem akkor is, ha - hogy a te szavaiddal éljek - nem írom rá hogy copyright. A szabadalom egy egészen más tészta, a szerzői jog automatikusan megilleti a szerzőt.
Az is hozzá tartozik, hogy az, hogy pinteresten ki mit irkál, a kutyát nem érdekli. Nem lehetsz biztos abban, hogy a szerzői jog valódi tulajdonosa nyilatkozott. Ha biztosra akarsz menni, akkor vagy felkutatod a valódi szerzőt (illetve megbizonyosodsz róla, hogy tényleg ő az) és írásos engedélyt kérsz tőle, vagy nem lopsz az internetről.
A bíróság előtt ugyan enyhítő körülmény a jóhiszeműség, de felmenteni nem fognak miatta.
A szerző kizárólagos joga az átalakítás, átdolgozás is, ehhez szintén kell az engedélye.
Ha olyan mértékben átalakítod, hogy az már kellően sok egyedi elemet tartalmazzon, hogy önálló alkotássá váljon, akkortól nem szükséges az eredeti alkotó engedélye. Viszont, hogy ennek mi az elégséges mértéke, arról vagy megegyeztek előre, vagy ha vitatja az eredeti szerző, akkor bíróság fogja eldönteni. Ha nem akarod megkockáztatni, hogy a bíróság neki ítéljen igazat, helyetted, jobb ha nem mások alkotásait alakítod át, hanem saját alkotásokat csinálsz a nulláról.
Az egy érdekes kérdés, hogy egy ruha szabásmintája mennyiben műalkotás, amit a szerzői jog szabályoz és honnantól ipari alkotás, ahonnan már szabadalmak a mérvadók.
A szerzői jog alapja az egyéni, eredeti jelleg, amiből az alkotásod egyedisége ered. Vannak olyan általánosan bevett eljárások, megoldások, amiket nem lehet szerzői jogi védelem alá helyezni, nem lehet szabadalmat bejegyezni rá, mert egyértelműen nem te találtad ki, régóta használják, benne van a köztudatban.
Érdekes kérdés, hogy egy ruha esetén meddig tart, hogy "minden nadrág szabásmintája NAGYJÁBÓL ILYEN, ezért nem védi szerzői jog" és honnan kezdődik az a törvény kifejezésével élve "egyéni, eredeti jelleg", ami miatt már megilleti a szerzői jogi védelem a te különleges, mindenki másétól teljesen eltérő dizájn.
Például nem védhetsz le egy szót, vagy mondatot, hogy azt soha többé senki ne használhassa sehol, semmilyen körülmények között, mert az mostantól a tiéd. Legfeljebb több más márkára jellemző arculati elemmel együtt (betűtípus, szín, kontextus, stb) használva tilthatod meg a használatát, hogy egy másik cég marketing célra ne használhassa, pláne azt a látszatot keltve, hogy a te termékedet árulja, miközben erre nincs joga tőled.
Az meg, hogy "Pinterest szerzői jogok" értelmezhetetlen fogalom. A szerzői jogokat törvények szabályozzák. A Pinterest csak egy netes szolgáltatás, aminek felhasználói szabályzata van, ez az országok törvényeit nem írja felül, ahogy az sem, hogy ki mit ír ki a Pinterest posztjában.
Azzal, hogy valaki valamit közzétesz bárhol a neten, nem válik az alkotása felhasználhatóvá. Az eredeti jogtulajdonos (ha tényleg a valódi jogtulajdonos saját maga tette) a netre posztolással csak arra ad engedélyt, hogy ott, ahova ő kitette, abban a formában megnézd. Se lementeni, se máshova kitenni, se átalakítani, se semmi másra nincs jogod. Bármit szeretnél vele csinálni, ahhoz az eredeti jogtulajdonos engedélye szükséges.
Ha te a Béla alkotását a Józsi oldalán látod, akkor is Béla engedélyére van szükséged, ha te azt hiszed, hogy a Józsi csinálta. Ha Józsi ellopta Bélától és úgy tette ki, akkor neked Józsi hiába ad engedélyt, hogy bármit csinálhatsz vele, attól még megsérted Béla jogait, aki a mű eredeti szerzője.
Mivel a közösségi médiában nagyon sokan csinálnak ilyet, ezért soha nem elegendő beérni annyival, hogy Józsi azt mondja, hogy ő csinálta és ő megengedi, hogy csinálj vele valamit. Ha Józsi jogi nyilatkozatot ad róla, hogy büntetőjogi felelőssége mellett kijelenti, hogy valóban ő a jogtulajdonos és vállal minden jogi és anyagi következményt, hogy kártalanítson téged, ha bárki vitatná ezt és emiatt kár érne téged, akkor már inkább védve vagy. Ennek hiányában legfeljebb jóhiszemű jogsértő lehetsz, de anyagi kár még így is érhet téged. Persze ha Józsi vállalta a felelősséget és aztán eltűnik, a felelősségvállalása nem behajtható, akkor továbbra is gondban vagy. Minél komolyabb üzleti környezetben cselekszel, annál inkább érdeked minél alaposabban meggyőződni és bebiztosítani magad, hogy tényleg jogosultakkal tárgyalsz és nem csak másolatokkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!