Azonnali felmondásnak minősül?
Munkahelyemen felmondtak, viszont azt mondták hogy 30 nap a felmondási időm, de van lehetőség közös megegyezésre.
Akkor ez most azonnali felmondás vagy sem? Csak mert, ahogy olvastam felmondásnál, a 30 napból 15-öt ki kell fizessenek úgy hogy azt kérhetem munkavégzés alól felmentve.
"Csak mert, ahogy olvastam..."
Rosszul olvastad.
Igen, a Munka Törvénykönyve lehetőséget biztosít a munkaviszony közös megegyezéssel történő megszüntetésére; de ez csak akkor valósulhat meg, ha nem csak az egyik fél kívánja a munkaviszony megszüntetését. Lehetőség, de egyik fél sem köteles belemenni az egyezségbe.
Úgyhogy, ez csak akkor lehetőség, ha a másik fél is benne van.
A munkáltató felmondása esetén köteles a munkavállalót - legalább a felmondási idő felére - a munkavégzés alól felmenteni. A töredéknapot egész napként kell figyelembe venni.
De te a fordítottjáról írtál, te kívánsz felmondani.
Egyébként, helytálló, amit olvastál.
"Munkahelyemen felmondtak, viszont azt mondták hogy 30 nap a felmondási időm, de van lehetőség közös megegyezésre."
Ha a munkáltató mondott fel, akkor nem biztos, hogy 30 nap a felmondási időd. Ugyanis ebben az esetben a felmondási idő a munkáltatónál eltöltött munkaviszony hosszával növekszik. Ez a növekedés 3 év munkaviszony után indul el. Ha a munkaviszonyod 3 éven belül van, akkor valóban 30 nap a felmondási időd.
A "de van lehetőség közös megegyezésre" dolgot valószínűleg arra értették, hogy ha előbb szabadulnál tőlük, akkor az közös megegyezéssel megoldható. Nyilván ehhez a Te írásbeli beleegyezésed is szükséges. Viszont ostoba lennél előbb szabadulni, mivel a felmondási idő felének megfelelő időtartamra a munkáltató köteles a munkavégzés alól felmenteni abban az időpontban, amikor Te kéred. Erre a felmentési időre munkavégzés nélkül is jár bér!
"Akkor ez most azonnali felmondás vagy sem?"
Egy felmondás két esetben lehet csak azonnali:
1/ Ha van kikötve a munkaszerződésben próbaidő, és a felmondást még a próbaidő alatt közölte a munkáltató. Ez ilyenkor azonnalinak minősül, viszont így nem beszélhetünk felmondási időről.
2/ Próbaidő lejárta után kizárólag akkor azonnali a felmondás, ha konkrétan bele van írva a felmondási iratba, hogy azonnali hatállyal felmondják a munkaviszonyodat. Ilyen esetben az INDOKLÁS KÖTELEZŐ! Továbbá az ilyen, úgymond szankcionális jellegű felmondást az ok bekövetkeztét követő 15 napon belül lehet csak meglépni. A határidő jogvesztő, ami annyit jelent, a 16. napon közölt azonnali hatályú felmondás jogellenes.
"Csak mert, ahogy olvastam felmondásnál, a 30 napból 15-öt ki kell fizessenek úgy hogy azt kérhetem munkavégzés alól felmentve."
Így igaz, azzal az eltéréssel, hogy nem kell kérned a munkavégzés alóli felmentésed, hanem ők kötelesek azt biztosítani. Te csak azt szabod meg, hogy milyen időpontra kéred a munka alóli felmentésed. Maximum 2 részletben határozhatod meg, jobban elaprózni nem engedi a törvény a felmondási idő alatti felmentési időt.
Ha már közölték a felmondást Veled (írásban megkaptad), akkor a közlés napját követő napon elindult a felmondási időd, amit semmi nem szakít meg, nem hosszabbít meg, a meghatározott idő elteltével letelik, mindegy, hogy mi történik alatta.
A felmondási idő tartama naptári napban értendő! Akárcsak a felmondási időn belüli felmentési idő tartama is.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!