Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Régi analóg fényképezőbe van...

Régi analóg fényképezőbe van filmtekercs ez kb hány évig bírja? vagy már esélytelen kidolgoztatni? KB 20 éves rendes táskában van szekrénybe

Figyelt kérdés
2022. okt. 12. 13:57
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Bevallom, fotósként nem tudom a választ. Régi filmet használtam, de az 1-2 éves volt legfeljebb.

Ha exponálatlan, olyan alkalomhoz használd el, hogy ha nem lesz jó, nem bánod nagyon.

Az idő és a hőmérséklet befolyásolja a használhatóságot. A tárolás alatt a zselatin kiszáradhat, törékeny lehet, vagy akár le is válik a hordozóról. Az ezüstvegyület fényérzékenysége csökkenhet, illetve a magas hőmérséklet miatt fátyol alakulhat ki rajta.

Ilyen szempontból 20-25 fok is soknak számít.

2022. okt. 12. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszi, bár nem írtam de úgy értettem a kidolgozhatóságát hogy ha van véletlen rajta 20 éve készült kép, az kidolgozható-e még vajon?
2022. okt. 12. 15:42
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Figyelmetlen vagyok, bocs. Ha 35 mm-es film, és nem lóg ki egy kis darab a kazettából, akkor 99%-ban biztos, hogy fel lett használva. Ha kilóg, akkor kétesélyes. A fény hatására történt változások nem stabilak, ilyen hosszú idő után szerintem már a minőségromlás szinte bizonyos.

A többi igaz, tehát a kiszáradás és a hőmérséklet.

2022. okt. 12. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszi
2022. okt. 13. 08:21
 5/6 anonim ***** válasza:

A filmnek azért van egy szavatossági ideje, mert a benne levő vegyi anyagok elkezdenek egymással és a külvilággal is reakcióba lépni. Szavatossági időn belül garantálják, hogy a gyári minőséget produkálja a film, vagyis változatlanul azt rögzíti, amit és ahogyan fényképeztél rá.


Szavatossági időn túl nem lehet megjósolni, hogy milyen változások és hogyan mennek végbe a kémiai anyagokban. Az is lehet, hogy akár a szavatossági idő után nagyon sokkal is tökéletesen ugyanazt kapod vissza a filmről, de az is lehet, hogy akár már rövid idővel a szavatosság lejárta után is nagyon más lesz az eredmény.


Vannak olyan fotósok, akik kimondottan szeretnek "szerencsejátékot" játszani vele, hogy néhány éve lejárt filmre fényképeznek szórakozásból és élvezik, hogy mikor milyen elszíneződéseket, kép torzulásokat eredményez a képeken a film öregedése. 20 év után elég komoly kémiai változások történhetnek.


További tényező, hogy az előhívatlan film az exponálás után továbbra is fény érzékeny, vagyis változásra képes marad. Ezért van, hogy ugyanarra a filmre lehetséges akár több képet is exponálni. Az előhívás alapvetően két fázisból áll. Az egyik, hogy a filmen rögzített képet megjelenítik, a másik hogy rögzítik azt, hogy tovább ne változzon, ettől szűnik meg a film fényérzékenysége.

Mivel a filmed 20 éve nincs előhívva, azóta is minden apró fény hatás és akár nem látható környezeti sugárzás, így hőmérséklet, infra, röntgen, vagy évtizedek alatt akár a természetes háttér sugárzás is hatással lehetett rá és valamennyire befolyásolhatta a 20 éve rögzített képet.


Amíg nem hívatod elő, addig megtippelni sem lehet, hogy vajon hogyan és mennyit változott a kép rajta. Sejthetően valószínűleg sokat. Nem kizárt, hogy teljesen elveszett a kép és vagy maradtak színes foltok, vagy nem. De biztosat tudni csak akkor fogsz, ha előhívatod. Minél tovább vársz az előhívásával, annál nagyobb az esélye, hogy tovább romlik a képek minősége.


Ha nincs a filmen semmi, akkor csak az előhívást kell majd fizetned, nagyítani nem lesz mit a filmről. Érdemes a legolcsóbb helyett hozzáértő laborba vinni, ahol értenek a dolgukhoz és jelezni, hogy milyen a filmed előélete, hátha van benne tapasztalatuk, hogyan van nagyobb esély előcsalni valamit a filmről.


Ha van még rajta valami a képekből, csak torzultak a színek, azon akár digitális utómunkával előfordulhat, hogy lehet (akár nagyon sokat is) javítani. De ez is csak azután vizsgálható, ha már kiderült, hogy mi látszik egyáltalán a filmen.


Ha be van fűzve a film a gépbe, akkor mindenképp érdemes teljesen sötétben kivenned. Semmi fény ne legyen, legfeljebb halvány piros lámpa. De ha nem ismered a gépet, akkor jobban jársz, ha az egészet becsomagolod minél alaposabban, hogy még a gép se kapjon fényt szállítás közben és elviszed a fotólaborba, ahol elő akarod hívatni, jobb ha ők szedik ki a filmet a gépből.


Ha 20 éve áll a gépben és semmit nem tudsz róla, akkor lehet, hogy nem érdemes próbálkozni a film elhasználásával még akkor sem, ha biztosan nem fényképeztél rá. Főleg mivel 20 év állás után a gép sem garantált, hogy hibátlanul működik még.

Ha mégis megpróbálnád elfényképezni, akkor meg utána vidd előhívatni, csak vigyázz nagyon a gépre, hogy ne sérüljön, nehogy használat közben kapjon fényt, ha eddig megúszta.

2023. febr. 7. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
köszi
2023. febr. 19. 15:10

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!