Ha bejelentkezik állandó lakcím jelleggel egy másik ember a saját lakásomba, milyen jogai vannak?
Semmilyen.
Lakcíme van nállad, és nem tulajdonjoga!
Ha albérletben lenne akkor is lehetne lakcíme.
Semmit nem jelent.
𝐓ö𝐫𝐯é𝐧𝐲ben egyértelművé van téve:
„𝐀 𝐥𝐚𝐤𝐜í𝐦𝐛𝐞𝐣𝐞𝐥𝐞𝐧𝐭é𝐬 𝐭é𝐧𝐲𝐞 ö𝐧𝐦𝐚𝐠á𝐛𝐚𝐧 𝐚 𝐥𝐚𝐤á𝐬 𝐯𝐚𝐠𝐲 𝐚𝐳 𝐢𝐧𝐠𝐚𝐭𝐥𝐚𝐧 𝐡𝐚𝐬𝐳𝐧á𝐥𝐚𝐭á𝐡𝐨𝐳 𝐟ű𝐳ő𝐝ő, 𝐯𝐚𝐥𝐚𝐦𝐢𝐧𝐭 𝐞𝐠𝐲é𝐛 𝐯𝐚𝐠𝐲𝐨𝐧𝐢 𝐣𝐨𝐠𝐨𝐭 𝐧𝐞𝐦 𝐤𝐞𝐥𝐞𝐭𝐤𝐞𝐳𝐭𝐞𝐭 é𝐬 𝐧𝐞𝐦 𝐬𝐳ü𝐧𝐭𝐞𝐭 𝐦𝐞𝐠.”
↑ 1992. évi LXVI. törvény a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról 26. § (5) hatályos szövege.
Az „állandó” lakcímet írod, lehet, hogy emiatt aggódsz. Sokan tudják rosszul, úgy, hogy a kétféle lakcím közül az „állandó” erősebb jogokkal jár. Nos, nem; egyik sem jár semmilyen joggal sem, azt egyéb megállapodás (pl. szerződés) szabályozza.
Egyébként, „állandó” lakcím már régóta nincs, ahogy ideiglenes lakcím sincs. A régen állandónak nevezett lakcím jóideje lakóhelycím, és a régen ideiglenesnek nevezett lakcím jóideje tartózkodási hely cím.
Általánosságban a lakcímbejelentés ténye önmagában nem jár … (↑ lásd fentebb); mindegy, hogy miféle. A törvény 5. § (4) ezt tartalmazza: „A polgár lakcím adata: bejelentett lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címe (a továbbiakban együtt: lakcím).”. Lakcím, lakcím, „egykutya”, önmagában egyik sem hat ki tulajdonviszonyra.
A kétféle lakcím nem választható. Akinek nincs más lakcíme, eleve csak lakóhelycímként jelentheti be a lakcímét. Akinek viszont így már van bejelentett lakóhelycíme, a második lakcímért csak tartózkodási helyként jelentheti be. Ennyi.
A „bejelentkezni egy lakásba“, pláne „ingatlanba“ megfogalmazás azt sugallja, hogy a bejelentkező polgár bekerül valamibe, amiben addig nem volt benne. Ez butaság.
A valóság az, hogy a lakcím kerül bejelentésre, és nem a lakó kerül bele a lakásba. A lakcím a polgár saját személyes adata, a személyiadat- és lakcímnyilvántartás része, nem pedig az ingatlannyilvántartásé.
Ha úgy tetszik, nem a bejelentkező polgár kerül bele a lakásba, hanem fordítva: a lakás címe kerül bele a bejelentkező polgár személyes adatai közé.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!