Ezek közül melyik animéket nem ajánlanátok egy 13 éves lánynak?
MY hero academia
Inuyasha
Darling in the FRANXX
Itazura Na Kiss
Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai
Death Note
Junjou romantica
Kakegurui
My dress up darling
High School of Deaths
Spy x family
Another
Boku Dake ga Inai Machi
Angles of death
Sankarea
KissXSiss
A húgomnak keresek animét,ezeket küldte az egyik osztálytársam.
#20
"A Death Note az érthető egy normális 13 évesnek, hiába hiszik páran az ellenkezőjét."
Arra a magyar 13 évesre én is kíváncsi lennék.
Akár tetszik az embereknek, akár nem, oka van, hogy irodalom órán egy csomó műelemzés van, és ha ezeket valaki nem gyakorolja, akkor bizony nem fogja érteni.
A Death Note inkább ÉLVEZHETŐ fiatalabb korosztálynak, nem pedig érthető. Számtalan olyan utalás van benne, amit még se vettem észre, mivel egyszerűen olyan sok pontról emel át elemeket, hogy ezt felismerni mindegyik elég nehéz.
És ha nem ismered fel, akkor nem is érted tökéletesen az adott elemeket a műben.
A Kaguya-sama inkább viccként használja, de az is tele van olyan utalásokkal, amiket nehéz felismerni, pl. utal a Bakemonogatari-ra, ha valaki nem látta, akkor semmiképp se tudja felismerni.
#22
Én a fő történetszálra gondoltam, illetve a fő mondanivalóra. Ha arra mennénk, hogy tökéletesen megértsünk egy művészeti alkotást, akkor akár fel is adhatjuk a művészettel való foglalkozást. Mert különben: A festészet mehet a kukába; David Lynch / Zulawski / Jancsó Miki / Tarr Béla mehet a kukába, Thomas Mann / Beckett / Proust / Esterházy mehet a kukába; vagy olyan animék, mint a Lain, NGE, Ergo Proxy, Monogatari, Utena szintén.
Persze, hogy nem értesz mindent. Még ha azt hiszed, hogy igen, akkor sem lehetsz biztos benne, mert mi van, ha az alkotó elrejtett még ott valamit? De nem is kell megérteni mindent. Nehogy már azért halasztgassunk ilyen izgalmas műveket, hogy "oh majd ha 40 éves leszek, tanult, művelt stb, majd akkor megnézem, hogy minden egyes pontot értsek". Persze, vannak dolgok, amelyekkel jobb várni egy kicsit, de a Death Note szerintem nem tartozik oda. Azokat a rejtett elemeket meg majd felismeri, ha később újranézi. Mert a Death Note van olyan izgalmas és érdekes, hogy újra elő vegye az ember évekkel később.
Szia!
A legtöbbet nem ajánlanám. Inkább valami csajosabb mutatvány, mint a Lucky Star, vagy a fentiekben említett My Hero Academy és a SpyxFamily tökéletesek egy 13 éves kislánynak. Esetleg még a Lovely complex, mert az is ilyen kis cuki anime.
Ha szereti a sportot akkor: Inazuma Eleven, Haikyuu és ehhez hasonlók.
(Az Air Gear is egy nagyon jó anime, ha a sport műfajról beszélünk. Én kifejezetten imádtam ennyi idősen.)
Remélem tudtam segíteni!
#23
Ha így értelmezed, akkor bizony az összes animét érti mindenki, mert most azt írtad le, hogy el tudja-e olvasni a feliratot és fel tudja-e ismerni a megrajzolt dolgokat (asztal, füzet stb.). Ez bizony olyan alap, hogy egy 10 éves is "értené" így a Death Note-ot, sőt a Sonny Boy-t is.
Csak az a helyzet, hogy ezeknek a műveknek nem az a lényege, hogy csak annyit értelmezz, amennyit látsz.
Ha ennyi az elvárás, akkor felesleges bármit ajánlani, sorsolj random egy animét és azt elég megnézni.
#25
"most azt írtad le, hogy el tudja-e olvasni a feliratot és fel tudja-e ismerni a megrajzolt dolgokat "
Nem. Azt írtam le, hogy tudja követni a narratívát (ergo nem csak nézi, hanem eljut az agyáig is), és el is gondolkodtatja a mondanivalója. Mert a Death Note-t könnyen követhetővé teszi a történetmesélése (közérthető expozícióból áll a részek fele), az igazságról való filozofálását pedig igenis értheti egy épeszű 13 éves (én is akkor néztem először, és nem voltam csodagyerek sem). A kis herceg jóval elvontabb, mint ez. Egyedül az utalások nem fognak feltűnni neki, de a Death Note esetében ezek inkább díszítések, kiegészítők. A sztori és a mondanivaló anélkül is átjön, és baromi élvezhető.
"Ha ennyi az elvárás, akkor felesleges bármit ajánlani, sorsolj random egy animét és azt elég megnézni."
Megint csak nem. Hogy megértsd mit akartam mondani, hozok egy ellenpéldát. Itt van pl a felsoroltak között a Kakegurui. Egy 13 éves csak annyit látna, hogy őrült diákok szerencsejátékoznak egy kicsit sem reális szabályokkal működő iskolában. Valójában a Kakegurui egy antikapitalista bosszú fantázia. Csakhogy egy 13 éves nem nagyon tudja, mi az a kapitalizmus, azt főleg nem, hogy hogyan működik, így észre sem fogja venni, hogy az egész koncepció egy szimbólum. Mondanivalóról meg így nem is beszélhetünk, hisz azt sem vágta le, mi történik a képernyőn
(lásd: #10-es). Vagy említetted a Sonny Boy-t, ami a japán iskola- és munka-rendszerbe való belépésről szóló metaforikus történet. Szintén nem esik le egy 13 évesnek, hogy mi történik a képernyőn. Vagy akkor ott van a Serial Experiments Lain vagy az Ergo Proxy. Szerinted fennáll ennél a 4 animénél egyáltalán lehetőségként a "csak annyit értelmezz, amennyit látsz"? Az a helyzet, hogy az imént felsoroltaknál azt sem tudnák értelmezni, amit látnak. És ezért nem ajánlatos megnézni őket, nem értenék a FŐ történetszálat és a FŐ mondanivalót sem. A Death Note-nál ez a probléma nem áll fenn, ott csak az utalások homályosak.
#25
"Egyedül az utalások nem fognak feltűnni neki, de a Death Note esetében ezek inkább díszítések, kiegészítők"
Akkor azt kell mondjam, hogy még se értetted meg a Death Note-ot, így értelmetlen tovább beszélnünk.
A Death Note azon animék egyike, ahol kifejezetten épít és sokszor a főfókuszban vannak az utalások.
"Egy 13 éves csak annyit látna, hogy őrült diákok szerencsejátékoznak egy kicsit sem reális szabályokkal működő iskolában. Valójában a Kakegurui egy antikapitalista bosszú fantázia"
Pár szót kicserélünk a mondataidban és pont ugyanezt mondom, csak a Death Note-ra.
Egy 13 éves csak annyit látna, hogy két okos ember próbál a egymás eszén túljárni. Valójában a Death Note az emberek viselkedéséről, pszichológiájáról szól, mint kizárólag egyénre fókuszálva, mind szociálpszichológia értelemben. Ez akkor válik teljesen egyértelművé - mármint, hogy nem az igazság a fő topic -, amikor Light lemond a Death Note-ról és változik a hozzáállása. De egyébként jól bizonyítja, hogy a készítő más művében is ezt vizsgálja, pl. a Platinum End-ben.
Az igazságnak tényleg van köze, de nem erről szól elsősorban. Arra leegyszűrsíteni kb. olyan, mintha azt mondanád, hogy a Kakeguri simán egy gambling anime.
"Mondanivalóról meg így nem is beszélhetünk, hisz azt sem vágta le, mi történik a képernyőn"
De a képernyőn levágta, hogy mi történik, gazdag emberek a szerencsejátékon keresztül élik ki perverzióikat, ez történik.
"Szintén nem esik le egy 13 évesnek, hogy mi történik a képernyőn"
De, a képernyőn gyerekek rekedtek egy másik világban. Ez történik, ezt jelenti a képernyőn lévő dolgok értelmezése.
"Szerinted fennáll ennél a 4 animénél egyáltalán lehetőségként a "csak annyit értelmezz, amennyit látsz"?"
Tekintve, hogy nem érted, hogy mit jelent, hogy azt értelmezni, amit az ember lát, így így igen.
Azért mert te nem érted, hogy ez mit jelent, még igaz.
"Az a helyzet, hogy az imént felsoroltaknál azt sem tudnák értelmezni, amit látnak"
De, mert ez annyit jelent, hogy ha van egy szék a képen, akkor felismerik.
"És ezért nem ajánlatos megnézni őket, nem értenék a FŐ történetszálat és a FŐ mondanivalót sem. A Death Note-nál ez a probléma nem áll fenn, ott csak az utalások homályosak."
Ok, inkább hagyjuk.
Azt tudtad elmondani a Death Note-ról is, amit a mainstream gondol, ami messze áll a DN tényleges értelmezésétől.
Kb. olyan mintha azt mondanám, hogy én értettem a Bakemonogatari-t, az egy sima harem anime, ami elég messze áll az igazságtól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!