Sajnos van egy magasvérnyomás betegségem 4 éves korom óta , most 23 vagyok. Tudok utazási kártyát igényelni ezzel a betegséggel vagy sem ? MÁK-kártyára 90% gondoltam.
Hatósági igazolvány a neve.
A Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatósága annak részére állítja ki
• akinek, vagy aki után szülője részére magasabb összegű családi pótlék kerül megállapításra, illetve
• aki fogyatékossági támogatásban részesül.
1.) Hogy kinek jár magasabb családi pótlék, azt a magasabb összegű családi pótlékra jogosító betegségekről és fogyatékosságokról szóló 5/2003. (II. 19.) ESzCsM rendelet állapítja meg.
Vérnyomással kapcsolatban: „Magas vérnyomás, hypertensiv betegségek súlyos esetei: Kombinált gyógyszeres kezelést igénylő súlyos hypertonia, amennyiben a kombinált gyógyszeres kezelés legalább két készítményből áll, és azokat napi rendszerességgel kell a gyermeknek szednie”.
Családi pótlék – amennyiben tanulmányokat folytat – a 20. életév betöltéséig jár; speciális nevelési igényű gyermek esetén a 23. életév betöltéséig.
Tehát neked már nem járhat családi pótlék, így magasabb összegű sem. De, gondolom korábban sem kaptál, mert nem olyan súlyú a hypertónia betegséged; ha kaptál volna, akkor bizonyára írtál volna róla. A szülő igényelheti, de a betegséget megállapító, kezelő orvos szakvéleménye kell hozzá, aki az arra jogosultak esetén tájékoztatást szokott adni a lehetőségről, maga szokta kezdeményezni a folyósítás megállapítást.
2.) Hogy ki jogosult fogyatékossági támogatásra, azt a súlyos fogyatékosság minősítésének és felülvizsgálatának, valamint a fogyatékossági támogatás folyósításának szabályairól szóló 41/2000. (VIII. 9.) Korm. rendelet állapítja meg.
Ebben szó szerinti fogyatékosságok szerepelnek; azoknál pontosan meghatározva, hogy milyen mértékű fogyatékosság számít látási, hallási, értelmi, illetve mozgásában fogyatékosnak.
Nem hogy a magasvérnyomás betegség nem szerepel itt, hanem akár súlyos szív- és érrendszeri betegség sem.
Ha a magasvérnyomás betegség miatt ilyen mértékű utazási kedvezményt adnának – helyközi közösségi közlekedés igénybevétele esetén 90% menetjegy kedvezmény, helyi közösségi közlekedés igénybevétele díjtalan; és egy kísérőt is megillet ugyanaz a kedvezmény – akkor, mivel kísérő bárki lehet, csak utazáskor közölni kell, hogy ő az, akkor kísérőkkel együtt legalább a lakosság 60%-a ilyen kedvezménnyel utazhatna.
De, gyógyszer szedéssel rendben tartható a vérnyomás. (És nem is drága: egy közeli hozzátartozóm napi 2 szemet szed, reggel egy erőseb hatóanyagút, este egy kisebb hatóanyagút, és 4 heti gyógyszerköltsége 805 Ft. Napi kétszer méri, teljesen rendben vannak az értékek.)
✎ 5/ A kérdező kommentje: [Azért kérdeztem mert van pl ismerős aki cukor beteg és neki jár és ingyen utazik városon belül. Kívül 90% jegyet vesz] 2022. máj. 8. 13:42
Igen, ha még olyan korú, hogy emelet családi pótlékra jogosult.
Ugyanis, az endokrin, táplálkozási és anyagcsere betegségek közül a megnevezett egyik betegség a diabetes mellitus, amire emelt családi pótlék jár (legalábbis, adott típusaira), és emelt családi pótlék esetén jogosult az utazási kedvezményt biztosító hatósági igazolványra.
Később ő sem fog kapni, mert ez a betegség nem szerepel a fogyatékossági támogatás esetei közt. Legfeljebb egy nem jelentős összegű adóalap csökkentő kedvezményt vehet majd igénybe, ha lesz adóügyi jövedelme.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!