Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Milyen jogi és egyéb feltétele...

Milyen jogi és egyéb feltételekhez kötött Magyarországon, ha valaki túravezetéssel és túra szervezéssel szeretbe foglalkozni?

Figyelt kérdés
Szeretnē túrákat vezetni Magyarországon és más országokban is. Arra vagyok kíváncsi, hogy milyen iskolát kell végeznem és milyen engedélyeket kell megszerezzek ahoz hogy túrákat szervezzek és vezessek. Ebből akarok élni. Hogyan indíthatnék el egy ilyen vállalkozást? Olyanok véleményére vagyok kíváncsi akik már megjárták ezt az utat vagy ismerik a hatályos jogi oldalát ennek. Szívesen csatlakoznék már meglévő szervezethez is.

2022. ápr. 26. 11:58
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem hinném, hogy ami ingyen is rendelkezésre áll, azért pénzt fizetnének az emberek. Igaz, ma jóval kevesebb természetjáró szakosztály van, mint amennyi régen volt, de azért most is van még elég sok. És önszerveződő baráti társaság. Egyesületi kereteken belül sem kötelező bármiféle tanfolyam. Ha valaki a tagoknak kitalál egy túrát, amit vezetne, semmi jogi akadálya sincs.

Természetesen tanfolyamra lehet menni, vizsgázni, és bronz-, ezüst- és arany jelvényes fokozatot elérni. Ezek nem állami képzések, hanem az országos szövetség szokta szervezni.

A túravezetés „társadalmi munka”, díjazás nem jár érte, kötelezettségeid vannak. Az egyesületek a keretén belül szervezett túrák esetében, a lehetőségekhez képest a túravezető költségeihez hozzájárulhat.

Pénz semmiféle címen nem kérhető. Van egy jelképes összegű éves tagdíj, ennek összege viszont független attól, ki melyik túrán vesz részt.

A spontán szerveződésekre meg semmiféle szabály sincs.

Én magam 16 éven át voltam az egyik egyesület túravezetője.

2022. ápr. 26. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Remek válasz, köszi. Olyan szervezetre vagy alapítványra gondolok, mint a MAKASE. Ők valamekkora összegért vagy díjért cserébe szerveznek és vezetnek túrákat. Pont egy ilyen vagy hasonló szervezethez szeretnék csatlakozni vagy alapítani, de gőzöm sincs hogyan kezdhetném el. Te hol vezettél hivatalosan túrákat?
2022. ápr. 26. 12:18
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Elsőhöz annyit, hogy léteznek erre vállalkozások, de főleg kerékpáros és vízi túrák. Gyalogos nem jellemző.

Nem hinném, hogy foglalkozáshoz kötött, de ha utazásszervezőnek minősül, akkor rengeteg megkötés van, csomó engedély kell, kaució stb.

Egyesületi formánál meg más akadályok.

2022. ápr. 26. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 TappancsMancs ***** válasza:
Meg lehetne kérdezni, hogy mire jó egy túravezető? Most nem a kenutúrákra és ilyenekre értve, hanem gyalogtúrára.
2022. ápr. 26. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok. Nem voltam gépnél, de most szívesen felelek. A vállalkozási formákban folytatott túravezetésről legfeljebb, mint azon fizetővendégként részt vevő tudnék mondani valamit.

A Tipográfia Testedző Egyesület Természetbarát Szakosztályának voltam az egyik túravezetője. Első szám, első személyben foglalkozom, de amit írok, általánosságban igaz mindenkire, aki hasonló feladatott vállalt magára.


Hogy mi a feladat gyalogtúrák esetében? Röviden: előkészítés és a túrán a csapat egyben tartása, a tervek szerinti teljesítése, szükség szerint módosítása.


Előfeltétel: több éves természetjáró tapasztalat megszerzése, jó tájékozódási képesség, térképismeret, tájoló használatának ismerete. Emberekkel való foglalkozás képessége.


Első az előkészítés. Mivel döntően a szakosztály tagjainak szerveztem túrákat, így ismertem az összetételt. Életkor, állóképesség, érdeklődés stb.

Egész évben voltak túráink. Magától értetődő lehet, hogy éjszaki túrához nem szokott csapat számára nem szervezel 40 km-es túrát decemberre. De nyár közepére sem, a hőség miatt.

Tanultam egy minimális meteorológiát is, nem valami nagyon magas szinten.

Annyit kell tudnom, hogy az adott időpontban milyen időjárás várható. Arra is kell figyelnem, hogy a tervezet útvonal járhatóságára milyen hatással lehet az időjárás. Könnyen felázó, agyagos talajra nem viszek túrát olyankor, amikor az eső a gyakori. A Vadállókövek, Rám-szakadék, Holdvilág-árok pl. életveszélyes lehet, ha lejegesedik. Azt is kell tudnom, hogy a Rám-szakadék egyirányú, csak hegymenetben szabad ott menni.

Ha nem ismerem magam a terepet, akkor komoly szerepet kap a térképismeret.

Van az a poén, hogy valakit könnyebb átugrani mint megkerülni. Ez hegyekre is igaz, csak fordítva. Lehet, azt látom, hogy iránymenetben két pont között a távolság csak két kilométer, de fel kell ismernem, hogy ott esetleg sziklák, meredek fal, szakadék van, és a teljesíthető út mondjuk 8 km.

Lehetne még ragozni. Megvan az útvonalunk. Hogyan jutunk oda. Jönnek a menetrendek. Találkozás itt, utazás ezzel, átszállás ott stb.

És ne akarjak hajnali négykor találkozni, amikor tudom, hogy lehetetlen. Az átszállásoknál ne higgyem el, hogy az öt perc elég, de olyant se tervezzek, hogy egy órát kell egy ponton várakozni.

Amikor minden összeállt, akkor jön a következő. A végén az összes túravezető elkészült a maga tervével, összeállítottuk az éves naptárat, és füzetet készítettünk belőle. Ehhez esetünkben kellett olyan emberek is, akik vállalták a sokszorosítást, és ingyen.

A túra alatt:

A meghirdetett időben megjelenek a találkozási ponton. Lehetőleg előbb. Figyelek arra, hogy minden jelentkező megérkezett-e. A későre tudunk-e még várni. Jogosítványunk szinte semmi, viszont felelősek vagyunk a résztvevőkért. Ha valaki mondjuk egy hosszú, nehéz túrára pityókásan érkezik, elvileg ki kellene zárni a túrából. Vagy az öltözete olyan, hogy bajba fog kerülni. Nekem ott tudnom kell, hogy a terepen a csinos, edzőterembe való cipőjével nem fog tudni biztonságosan velünk tartani.

De egyrészt baráttal nem szívesen kekeckedik az ember, másrészt ha azt mondom, hogy te nem jöhetsz velünk, azt nem tilthatom meg, hogy három lépéssel előttünk, mögöttünk ne jöjjön.

Amikor elindulunk az útvonalon, akkor is érdemes használni a térképet, tájolót, ha már csukott szemmel is ismerek minden bokrot.

Vannak nagyon festett útvonalak, ahol a kapujelek is normálisan el lettek helyezve, de sok olyan jelzettnek mondott út is van, amelyik gyengén jelzett, az elágazások nem egyértelműek. Jelek hiányoznak, vagy takarásban vannak. Arra is kell gyors megoldást találnom, ha ugyan jó helyen vagyunk, de nem lehet arra tovább menni. Lehet sziklaomlás, kidőlt fák, mélyen felázott talaj, egyebek. A visszafordulás nem túl élvezetes, nem szerencsés, néha nem is lehetőség. Ilyenkor magabiztosan, gyorsan kell jó döntést hozni.

Figyelni kell arra is, senki nem maradjon el tőlünk. Ha valakire várni kell, akkor ez van. Nem mehetünk tovább, hogy minek jött el, ha nem bírja. Pihenőket is észszerűen be kell tervezni, illetve helyben rögtönözni.

Az sem baj, hogy ha legalább annyira ismerem a gombákat, hogy ne engedjem szabadjára a társaságot, akikről süt, hogy nem tudják, melyik jó, melyik nem. Minimálisan a gyilkos galócát fel kell ismernem. Nem szükséges gombaszakértői vizsga, de nem is árt, ha van.

Többnapos túrán a háláshelyek kiválasztása, leszervezése is hozzáadódik ezekhez.

A célba érés után pedig a hazajutást is le kell tudni vezényelni.

Lehetne még bővebben írni, de szerintem már ez is sok.

2022. ápr. 26. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Sokat írtam már kérdező, de bocs, a jogi része teljesen kimaradt, de talán nem volt teljesen haszontalan.

Egyesületi formában csakis a fenntartáshoz szükséges bevételeid lehetnek. Ilyen formában részvételi díj címén sem kérhetsz egy fillért sem.

Legalábbis nyilvánosan nem. Azt ki tudod írni, hogy mennyibe kerül a részvétel. Mondjuk így, hogy utazás 5900 Ft, szállás itt és itt 18900 Ft.

Profitod nem lehet semmi.

Ennél többet nem tudok a jogi dolgokról.

Ha meg vállalkozásszerűen csinálod, akkor az utazási irodákkal szemben támasztott feltételeknek kell megfelelned.

2022. ápr. 26. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Még valami: Három kerékpáros egyesülettel bringáztam sokat. Egyik később utazási irodává változott. Speciális képeseítése senkinek nem volt.
2022. ápr. 27. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a szakszerű válaszodat. Nagyon sokat segítettél
2022. máj. 10. 18:59
 9/9 anonim ***** válasza:

Nagyon szépen es részletesen írtál.

De ezek józanész dolgok, amit az ember saját túráin is automatikusan csinál, mindenféle szinű túravezetői fokozat nélkül. És itt nem a Népligetre gondolok, hanem a környező országok hegyeire.

Viszont hogy fizessek 130000 forintot egy képzésért, ahol megtanulom azt, hogy a jég csúszik és a hidegben megfázik az ember-oké, lehet, hogy hallani fogok új dolgokat, de akkor inkább gomba+növényszakértő képzésre mennék-és kapok egy olyan oapírt, aminek birtokában tilos honoráriumot elfogadnom a munkámért, ami tkp.nem munka, hanem társadalmi feladat, hááát...mit is mondjak..ha egy magányos tettrekész 20 éves lennék, akit még támogatnak a szülei, akkor elgondolkodnék rajta, egyébként meg elképesztő lehúzás.

Sosem voltam anyagias, és önkéntes madármentőként többszázezret költöttem saját szakállra, de hogy puhány panellakókat vigyek ingyen de 110% felelőséggel..nem.

Köszönöm, hogy ezt megírtad, megmentettél az időm és a pénzem kidobásától.

Mégegyszer köszönöm!

nov. 5. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!