Mi volt az oka ennek?
> 2. nappal ezelőtt az oroszok kivonulóban voltak Ukrajnából.
Ukrajnában hivatalosan nem voltak oroszországi katonák. (Nem hivatalosan igen.) Nem az Ukrajnából való kivonulást kommunikálták, hanem az Ukrán határról vonták vissza a haderő egy részét. Vagy inkább csak ezt kommunikálták és elbábozták, valószínű elterelésként.
> Mi az oka annak hogy ma mégis támadtak?
Van sok írás és videó a témában, keresgélj, ha informálódni akarsz. A mai helyzethez egy nagyon hosszú és szövevényes sakkjátszma vezetett, néhány kényszerlépéssel, meg máig ismeretlen taktikai elemekkel. Sőt az orosz–ukrán ellenségeskedést akár a 9. században létrejött Kijevi Nagyfejedelemségig vissza lehet vetíteni.
> Van esély arra hogy Magyarország elkerülje ezt az egész hajcihót ha igen mennyi annak százaléka?
Attól függ, mit értesz azon, hogy „elkerülje”. A következményeket nem tudjuk elkerülni, azok már ma is hatnak ránk, mint például a tőzsde mélyrepülése, a forint gyengülése, a menekültek érkezése, meg mindenféle más gazdasági és egyéb hatások. Nem akarom ezt sem elbagatellizálni, mert ez is épp elég, de nyilván nem akkora probléma, mint egy nyíltan háborús helyzet.
Annak az esélye, hogy Magyarország közvetlen fegyveres konfliktusba keveredjen, annak meg minimális az esélye. Magyarország NATO tag, ha Magyarországot támadás éri, akkor az *összes* NATO tagállamnak úgy *kell* tekintenie, mintha egyenesen őket támadták volna meg. Nyilván erről szól a szövetség, ez az ereje, egy nem NATO tag államnak egy NATO tagállam megtámadása esetén a NATO egészével kell szembenéznie.
Az orosz hadsereg erős. Ukrajna egészének elfoglalása mellett kevés, ellene jóval több érv szól, de nem teljesen irracionális lépés ez sem – nem látunk bele Putyin fejébe –, elméletileg ez is lehetséges, a képesség megvan rá. De ennek komoly veszteség az ára, és csekély haszonért, ezért ezt Oroszország is sokkal jobban megfontolná. Persze nem tudjuk, hogy az ukrán belországban hogy alakulnak majd a dolgok, mert ha az ukrán vezetés teljesen szétesik, akkor még ez is beleférhet.
De az orosz hadsereg azért jóval gyengébb, mint a NATO egésze. Tehát annak, hogy Oroszország megtámad egy NATO tagállamot, annak nagyon kicsi az esélye, igazán irracionális lépés lenne, gyakorlatilag ez a harmadik világháború kirobbanását jelentené, ami senkinek nem előnyös, sem rövid-, sem közép-, sem hosszútávon. Ugyanígy annak is nüansznyi az esélye, hogy a NATO közvetlen fegyveres összetűzésbe kerül Oroszországgal, amíg nem támadtak meg NATO tagországot. Nyilván matematikailag nem zárható ki, hogy a helyzet oda eszkalálódik, hogy ezek valamelyike bekövetkezzen, mint ahogy van matematikai esélye annak, hogy holnap a fejedre essen egy zongora, de érdemes ezzel számolni. Amúgy talán pont erre érzett rá Putyin is, hogy Ukrajnát simán megtámadhatja, sem az EU, sem a NATO nem fog fegyveres segítséget nyújtani, az ukrán hadsereg meg csak korlátozott ideig tud kitartani.
Mindenesetre százalékosítani ennek a forgatókönyvnek az esélyét természetesen csak hasra ütéssel lehetne, de talán nem túlzás azt mondani, hogy 0,1% alatt van.
Az még lehetséges, de ez sem túlságosan valószínű, hogy Oroszország teljes egészében megszállja Ukrajnát. Ebben az esetben előfordulhat, hogy egy-egy katona vagy alakulat eltéved vagy vállalható kockázatnak tartja Magyarország határát átlépve megkerülni egy problémásabb pontot – hasonlóra volt precedens anno a délszláv háborúban is –, sőt az is lehetséges, hogy közben valami baleset is történik, de ez is azért kezelhető helyzet, nyilván ez nem jelent háborús helyzetet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!