Mit jelent embernek lenni? (Filozófia)
Pl. Milyen érzés élni emberként?
Változó? Mi a jellemző?
Milyen érzés maga a létezés egyáltalán? (Amennyiben a létezést tudjuk önmagában vizsgálni, elvonatkoztatva az emberi léttől.
A mai egzisztencialista filozófia által meghatározott világnézetben önmegvalósításba kezdeni. Ezt jelenti embernek lenni. A hobbiddal kelni és feküdni, spirituálisan és szellemileg is kiteljesedni. Alkotni.
A levinas-i megközelítésben embernek lenni annyit tesz, hogy altruista módon viselkedsz a körülötted élőkkel. Mások segítését a saját törtetésed és igényeid elé helyezed. Ezenfelül olyan helyzetekben részt vállalni, amelyek kivívják az együttérzésedet. Például meglátni egy ember "arcát". (Levinasnál az "arc" a lélek tükrét jelöli, amelyet az ember tekintetében látsz meg.)
Descartes nyomán embernek lenni annyi, mint gondolkodni, főleg az emberen túlmutató metafizikai valóságon. Kételkedni az emberi mivoltunkban, emberségünkben.
És még sorolhatnám.
"A hobbiddal kelni és feküdni, spirituálisan és szellemileg is kiteljesedni. Alkotni."
Tehát magyarán mondva résztvenni egy játékban, amely játék gyakorlatilag sehova sem vezet, legfeljebb a játékon belül lehet eredménye, igazából a játékban kívülállni nem opció, mert elégedettséged csak a játékon belül lehet? Ha nem játszunk a játékban, mert észrevesszük hogy a játék célja önmaga, depressziósak leszünk? Csak akkor lehetünk boldogak ha az emberjátékban aktívan részt veszünk? A játék által leszünk boldogabbak? Mert ugye a cél a boldogság, ezt mindenki tudja magában.
Levinas és Descartes nézőpontjai alapján tettem fel a kérdéseket?
“Levinas és Descartes nézőpontjai alapján tettem fel a kérdéseket?“
Akinek volt már köze a filozófiához, az tudja, hogy egy ilyen jelentőségű kérdést minden kisebb és nagyobb hatású filozófus is máshogy, más szempontok alapján értékel. Ha azt hiszed, hogy a filozófiának többezer év alatt erre konstans, Szabó Péter-szintű kétmondatos bölcsességei születtek, akkor ki kell, hogy ábrándítsalak. Ez pusztán laikus zsebfilozofálgatás lenne. De örülök neki, hogy ilyen vérmesen ki mersz oktatni amúgy. Pláne, hogy a válaszomat sem sikerült érdemben értelmezni.
Lehet..de az is lehet hogy te nem értesz engem, illetve a rendszer egy alkotóelemével azonosulva nem látsz túl azon.
Az hogy most még nincsenek válaszok csak annyit jelent hogy még nem foglalkoztunk a témával ilyen nézőpontból. A két említett bölcselkedő sem volt okosabb mint mi, el kell felejtenünk a "nem tudhatjuk" hozzáállást, helyette bátorodjunk fel és menjünk neki a témának akkor is, ha elsőre nem érthető.
Én csak elkaptam egy fonalat ami kivezethet a játékból, nem mondtam hogy jobb lehet, csak feltettem a kérdést, mi lenne ha..
Nem oktattalak ki vérmesen, ez egy tévképzet sajnos, ez igen gyakori az ember természetében. Egyedül te személyeskedtél ill. burkoltan becsméreltél (pl. Szabo peter)
De ebbe úgysem megyek bele, ettől nagyobb volumenű a tárgy.
“Az hogy most még nincsenek válaszok csak annyit jelent hogy még nem foglalkoztunk a témával ilyen nézőpontból.”
Krisztus előtt óta ezzel foglalkozunk. A filozófusok a 17. század fordulójáig tudósok is voltak egyúttal. A 20. században is rengetegen nyelvészek, egyéb professzorok. Egy anonim gyakoris felhasználóként nem te fogod feltalálni a spanyolviaszt. Úgy is írsz, mint egy laikus, aki nem ért ehhez. Ez nem bántás. Szimplán képtelen vagy rendszerszintűen látni a filozófiát és az a tévképzeted, hogy amit Te most leírsz ide, arról nem írt több kötetet Kant, vagy vitatkozott róla egy életet bármelyik szofista gondolkodó.
Csakhogy én most egy új megvilágításba helyeztem a helyzetünket. Én sem bántalak csak reflektálni fogok illetve nem megyek bele szópárbajokba, nem versenyzek megfogalmazásmódokkal, egyszerűen és szabadon fogalmazok, engem nem kötnek a rendszer korlátai és beidegződései.
Előszöris fogalmad sincs hogy ki az anonim gyakoris..nem tudod nem-e a jövő tudósával beszélsz.
Képtelen vagyok rendszerstintűen látni?
Vagy inkább képes vagyok a rendszert kívülről vizsgálni, nem pedig elveszni benne? Mit gondolsz?
Térjünk inkább a lényegre..
A hierarchia jelenlegi beállítódása, az evolúció mentén zajlik. A túlélés a legfontosabb, de az sem baj ha a túlélés többszörösen bebiztosítódik, mert annak a biztosítása sosem elég.
Kényelmi szempontok is játszanak, tehát minél könnyebben érjünk el minél nagyobb biztonságot(pl. Anyagi vagy kapcsolati tőkét, vélemény- és más hatalmakat stb.)
Ez az út zsákutcának tűnik.
Élhetünk mi vakon is tízszer is, a rendszer elemeként, de adott a lehetőség arra is hogy kívűlről megvizsgáljuk. Ez már önmagában is csoda.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!