Mik a tapasztalataitok a német felsőfokú nyelvvizsgával?
Körülbelül 1 éve tanulok németül. Egy osztrák zenei egyetemen hallgatója vagyok. Júliusban sikeres B2-es ÖSD nyelvvizsgát tettem (80%).
Szeretnék jól megtanulni németül és nagyjából egy/ másfél éven belül C1-es nyelvvizsgát csinálni belőle.
Körülbelül mennyi időre van szükség a B2-es és a C1-es között, illetve ti milyen vizsgát tettetek (telc, goethe, ösd, daf stb.)?
19/L
Én anno 10. utáni nyáron mentem el egy németországi némettáborba. Tábor előtt B1 voltam, utána B2, és elvégeztem egy intenzív B2 tanfolyamot a Goethe Intézetben. Jártam magántanárhoz, faktra, és napi 2 órát németeztem 11.-ben. Fél év alatt lett meg a B2 a Goethe-nél. A B2 után 3 hónappal emelteztem belőle az érettségin, és érettségi után 1 hónappal ismét kimentem egy németországi némettáborba, aminek végén leraktam a C1-et. A B2 és C1 között 5 hónap telt el. Hogy neked mennyi kell, sok mindennek a függvénye, motiváció, időbefektetés napi szinten, mennyit olvasol napi sajtót, hallgatsz rádiót és kommunikálsz emberekkel. És hogy melyik nyelvvizsgát választod, az is érdekes kérdés. Mire akarod felhasználni? Milyen intézetnél tetted le a B2-es nyelvvizsgát? Látom ÖSD. :) Tapasztalatom szerint az ÖSD és Goethe közt van egy komoly szintkülönbség. Az ÖSD C1 a Goethe B2-nek felel meg nehézségben, Közös Európai Referenciakeret ide vagy oda. A Goethe a legnívósabb, legelismertebb a világon. Ha esetleg később Németországban dolgoznál és kérnek bizonyítványt a nyelvtudásodról, az ÖSD-t nem fogadják el, csak a Goethe-t. Ausztriában viszont sokkal több mindent fogadnak el.
Azóta én is pl. Ausztriában tanultam, de ennek ellenére Goethe nyelvvizsgát tennék ismét, ha arról van szó. Viszont tény, hogy nehezebb, és a Goethe a németországi németet fogadja el helyesnek (azaz diszkriminál), a svájcit és osztrákot nem.
Nagyon köszönöm a válaszod. Jó olvasni, hogy ennyire komolyan veszed a nyelvet és ilyen szintre eljutottál ilyen rövid idő alatt.
Én Magyarországon az Osztrák Intezetben vizsgáztam, azért ezt válsztottam, mert az A1-es nyelvvizsgát szintén itt tettem le 1 éve augusztusban. Amikor az alap nyelvvizsgát csináltam csak itt volt rá lehetőségem, mert a nyári szabadságolások miatt a Goethe Intézet zárva volt és 3 heten volt rá. Szóval hosszú történet, gondoltam megpróbálom a B2-eset idén júliusban és elég intenziven készültem rá . Az egyetem mellett heti 12 órám volt anyanyelvű tanárral és ő is azt mondta, hogy az ÖSD könnyebb, mint a Goethe és nem olyan elismert a világban. A C1 igazából egy nagy vágyam, ha fogalmazhatok így, mert nagyon tetszik a nyelv és szeretném magam minnél választékosabban kifejezni németül, hiszen Ausztriában tanulok, németül beszélek a barátaimmal a tanáraimmal stb. Tudom, hogy a felsőfokú vizsgára egy 'másfajta' felkészülés szükséges, olyan témák jönnek elő, amikről a hétköznapokban kevésbé beszélünk meg egy biztos nyelvtani tudás is szükséges szerintem. Esetleg tudnál mesélni a vizsgádról? :))
Nagyon szívesen! Igazából nagyon sokat számít, hogy mennyire vagy motivált és mennyire vagy közvetlen, szociális az emberekkel. Ha szeretsz beszélgetni alapvetően bármilyen nyelven, akkor alapból jobb esélyekkel indulsz. :) Engem a beszéd vitt előre az egészben, nagyon szeretek emberek közt lenni, ismerkedni, és az egy nagyon jó dolog, ha ez több nyelven megy ugye, tágul a látóköröd. Szerintem gyorsan és abszolút jó úton haladsz te is.
Igazából 6 év alatt a suliban csak A2/B1-es szintre fejlődtem, annyira motiválatlan voltam, hogy nincsenek rá szavak és érettségizni se akartam belőle. XD
Hát, ami a témákat illeti, nem annyira másfajta témák jönnek elő, mint a B2-n. Ugyanúgy van sport, bevásárlás, környezetvédelem stb. Viszont aktuálpolitikai, vallási, etnikai stb. hovatartozással kapcsolatos témák nemigen kerülhettek elő anno (8 éve). Mert mindenkinek a magánügye, és kényes kérdések...
Ugyanazt kell tudnod az összes témáról minden szinten. A1, B1, vagy C1...
Ami nagyon más, az a beszélt és írott szövegek komplexitása szókincs és nyelvtan terén. Vagy a megoldandó feladattípusok nehezebbek lehetnek. Nem vagyok képben, azóta változott valami vagy sem, de egy 13 pontos lyukas szöveget berakni emelt érettségire hallott szöveg értéséből, sok háttérzajjal nagyon szívatós volt. Az emelten rosszabbul teljesítettem, mint a felsőfokún, pont azért, mert a feladatok kétértelműek voltak, több megoldás elfogadható lehetett volna. A Goethe ilyen szempontból korrektebb volt, bár a nyelvi szint elég magas és nehéz.
Írásban és szóban is elvárják, hogy érvelni tudj valami mellett vagy ellen. Hivatalos levelet azt hiszem, tudni kell már B2-n is, de mégis még szabatosabb kifejezésmódot kíván meg a C1.
A szóbelire amúgy emlékszem. Egy csoporttársammal szóbeliztem a némettáborban, Budapesten csak a vizsgáztatók voltak ott.
Volt kb. 10 perc felkészülés előtte. Jegyzetelni lehetett.
Kellett egy monológot mondanom modern kori erkölcsök témában, voltak instrukciók a papíron, segítő kérdések.
A másik a partneremmel való dialógus volt, egy bulit kellett megszervezni közösen. :D 24 pontom lett a 25-ből a szóbelin, szerintem azért, mert ő végig magázott, én pedig tegeztem őt (2 évvel volt idősebb). Nem éreztem, hogy magázni kellene. XD
Felkészüléshez pedig olvass rengeteg minőségi újságot. Nagyon sok nyelvvizsgatesztnek az alapját képezik az autentikus cikkek gazdasági, természettudományos, politikai, pszichológiai... témákban. Pl. Standard, Die Presse, Spiegel online (német) de akár a Profil is jó.
Hallgass rádiót és nézz filmeket. Regényeket is olvashatsz, ha nem akarsz rögtön hosszút, akkor rövidtörténeteket (Kurzgeschichte ez a műfaj neve németül), én Böllt nagyon szerettem. Vagy drámákat akár, pl. Dürrenmatt vagy Schindler. De lehet krimi is, fontos, hogy legyen sok sikerélményed benne.
Köszönöm szépen a válaszod! :))
Nagyon sokat segítettél nekem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!