Tényleg nem biztos hogy halálos, ha egy kád vízben ül valaki és áram alatt lévő hosszabbítót dobnak a vízbe?
A dolog tűnhet logikusnak, de csak első blikkre. Az elgondolás ebben az, hogy mivel a hosszabbítónál a fázis mellett ott a nulla is, így rövid úton záródik az áramkör. De ez nem sokat számít. Hogy mi van párhuzamosan kapcsolva – a fázis-víz-nulla, a világítás, meg a hűtőgép – az olyan szempontból lényegtelen, hogy az illető testén is fog áram átfolyni, nyilván neki van egy ellenállása, és egy fix feszültség kerül rá, így az áram is fix. Ha feszültségosztásról lenne szó, akkor az más tészta, de a víz is, a kád is elég jól vezeti az áramot, elhanyagolható feszültséget vesz le.
Tehát nem biztos, hogy van jelentős eltérés ahhoz képest, mintha vízben állva, vizes kézzel simán megfognád a fázist. Esetleg a kismegszakító/biztosíték oldhat le hamarabb az általad felvázolt esetben, de nem hiszem, hogy ez sokat számítana. Viszont a bőr ellenállása viszonylag nagy, vizesen viszont erősen lecsökken, így amíg a biztosíték nem vág le, addig egy sima áramütésnél nagyobb áram fog átfolyni rajtad.
Aztán jönnek az extra tényezők. Pl. lehet, hogy az áramütés önmagában nem halálos, de simán bele lehet fulladni pár centis vízbe is, ha eszméleten valaki. Szintén lehet extra tényező, hogy az ember ha időben észreveszi, akkor lehet, hogy megpróbálja kirántani a hosszabbítót a vízből, és egészen máshogy záródik az áramkör, ami lehet, hogy még rosszabb szituációt okoz.
~ ~ ~
De önmagában ahogy egy sima áramütés, úgy ez sem feltétlenül halálos. Viszont sejtésem szerint rosszabbak a túlélési esélyek, mint egy sima áramütés esetén.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!