Jó ötlet a paprika és paradicsom palánták szára köré fóliát tenni?
A talajtakaráshoz (mulcsoláshoz) szerves anyagot (szalmát, fűnyesedéket, fenyőkérget) szokás használni. Mi szalmát és fűnyíróból származó fűnyesedéket használunk. (fontos, hogy ellenőrzött, megbízható helyről származzon a fű, mert ha felmagzott, érett gyomnövénymagokat tartalmaz, akkor gyakorlatilag elveted a kertedben. Az olyan menjen termokomposztba, ott a hő csírátlanítja.
Én fenyőkérget nem tennék a kertembe, savanyítja a talajt meg számomra ott fura, idegen. Aki a katonás, elvágólagos rendet szereti a kertjében, az használ fenyőkérget (áruházból).
A kellően vastag szalma lefojtja a gyomokat, illetve elképesztő mértékben visszatartja a nedvességet. Amikor a takarás nélküli talaj már cserepes, nekünk a szalma alatt még nedves a föld.
Csigák és egerek/pockok beköltözhetnek a szalma mulcsba, nekünk a két macskánk kezeli a rágcsálókat, vörös úticsigánk hál isten nincs, az éticsigákat eső után vagy erős harmatos hajnalokon összeszedem.
Főleg paradicsomnál vigyázni kell, hogy a levele ne érjen bele a mulcsba, csak a tövét öntözd, különben könnyen beütnek a gombabetegségek.
A (fekete) fóliát pl. nagyüzemi epreseknél használják, de a penészedés mellett a nagy hő teljesen kinyírja a talajlakókat (baktériumok, férgek, giliszták), a gombák túlsúlyba kerülnek. Ha a penész beüt, akkor pedig a mikotoxinok (gombaméreg) szaporodnak el, ahogy feljebb már valaki írta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!