Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Hozhatok létre szellemi...

Hozhatok létre szellemi alkotást, mondjuk írhatok sci-fi novellát, könyvet egy híres amerikai épület nevével a címében?

Figyelt kérdés
Egy konkrét példa: Seattle-ben van egy Space Needle nevű világhírű turistalátványosság, egy torony. Adhatom egy fantáziaírásomnak azt a címet, hogy "Space Needle"? Azt jelenti: Űrtű. Leírhatom például, hogy ufók szállják meg és hasonló baromságok, és nem lesz bajom, ha ezt publikálom, akár lefordítom a művemet angol nyelvre és megjelentetem? Lehetne bármi bajom ebből jogilag, ha esetleg (szélsőséges forgatókönyv) népszerűvé válna a művem és pénzt is keresnék vele?

2020. ápr. 11. 02:18
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Igen, nyugodtan írhatsz vele. Bármely híres épülettel.

Hiszen csak kitalált történetet írsz.

Nem ez szokott lenni a probléma, hanem inkább más íróktól való plagizálás.

2020. ápr. 11. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ. Ha jól értem, az sem lenne baj, ha egy az egyben megfelelne egy könyv címe az épület nevének, nem csak szerepelne benne. Nem találná mondjuk a Space Needle működtetője (vagy bármilye, bárki is legyen az) félrevezetőnek, hogy elsőre azt hihetné valaki, hogy ez róluk, a toronyról szól.

Ha mondjuk a könyvleírásban szerepelne, hogy ez csak egy sci-fi, és nem is magán az épületen van a hangsúly, hanem csak helyszínként szerepelne, párszor megemlítve a történetben. Gondolom az épület képmásának felhasználása a borítón már húzósabb sztori.

2020. ápr. 11. 02:54
 3/9 A kérdező kommentje:
Egyébként azért hoztam ezt a konkrét példát, mert egyszerűen jó címnek hangzik egy sci-fi esetében: Space Needle. Ha semmi módon nem kapcsolódik a valósághoz a történet, nem állít hamisan semmit az épületről, akkor bármit fel lehet használni? Azt is, hogy "Bundestag"?
2020. ápr. 11. 03:01
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Írhatsz. Most olvasok egy alokaliptikus regényt, ami egy mai napig létező városban játszódik, és sok résznél van szó a helyi könyvtárról, főiskoláról, stb. A helyszínek, épületek közkincsnek számítanak, lehet róluk írni. Olyat nem csinálhatsz, h adsz egy címet a regényednek, majd bemásolsz részeket ismert írók műveiből. Már ahhoz is engedélyt kéne kérni, ha egy mondatot idézni akarsz tőlük.
2020. ápr. 11. 05:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

A világirodalom 99%-át be lehetne tiltani, ha nem lehetve benne olyan, ami valóságos dolgokhoz köthető, akár személyekhez, akár tárgyakhoz stb.

Más tészta, ha a létező épület létező tervezőjéről írsz olyant, ami szerint kutyaütő, nem ért hozzá, és össze fog dőlni. Meg ki is lopták az anyagot, meg hasonlók.

2020. ápr. 11. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

A kötődés az világos, értem, hogy nem életszerű ebbe belekötni. Csak címadás terén, most is olyan furcsának tűnik, ha mondjuk a könyvem címének azt adnám: Egy éjszaka a Hadtörténeti Múzeumban. Teszem azt... És a könyvben oké, hogy nindzsák szerepelnének egy elképzelt jövőben, akik ott számolnak le az ellenséggel, és csak ilyen fiktív dolgokról írok, de félek, hogy a hadtörténeti múzeum részéről érdeklődnének, hogy mi a bánat ez!? :D

De ez megint csak egy fiktív példa volt. A Space Needle továbbra is jobban mozgat a nevével, meg a kinézetével.

Köszi a válaszokat.

2020. ápr. 11. 12:27
 7/9 anonim ***** válasza:
68%

A Hadtörténeti Múzeum inkább örülhetne - amennyiben jó a mű -, hogy ingyen reklámot kap.

A Space Needle-lel meg nyugodtam írd meg a regényed.


Ha nagyon parázol, olyat szoktak az írók az előszóban leírni, hogy a "a karakterek/helyszínek kitaláltak, ha egyezik a valósággal, az a véletlen műve", illetve leírhatod, hogy a hely ugyan létezik, de maga a történet csak a te agyszüleményed.

Ilyenkor említik meg azt is, - pl. fanfiction esetén - eredetileg a jogok (karakterek/helyszínek stb.) XY céget/személyt illetik meg, az író csak hobbiként vette kölcsön a karaktereket.

Plusz, ha valakinek hálás vagy, mert valami módon segített a műved létre hozásában, akkor azt is az előszóban leírni, írói megjegyzésben közölni.

Sokszor ugyan az olvasók az ilyen előszavakat átugorják, (kivéve ha humorosan/frappánsan van megírva) de előfordul, hogy valaki elolvassa, sőt - netán - jogi gubanc esetén lehet rá hivatkozni.

2020. ápr. 11. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszi
2020. ápr. 11. 22:41
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Könyvkiadóban dolgozom jó ideje, és korábban is hasonló területen dolgoztam, de olyannal soha nem találkoztam, amit a 7. válaszban van.
2020. ápr. 12. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!