Ha leírunk egy idézetet akkor az elejére és a végére is ilyen kell: “ vagy csak a végére és az elejére ilyen:, , pl, , soha ne akarj az lenni ami nem vagy” Én nem tudom eldönteni melyik, szerintetek?
Idézetet idézőjelek közé teszünk. Telefonról írok, ezen nem tudom hogyan kell beírni a nyitó/záró jeleket. Alsóval kezdjük, felsővel zárjuk.
Ha az idézeten belül is van idézet, akkor azt a francia idézője)el írjuk. (Balra néző dupla kacsacsőr/jobbra néző dupla kacsacsőr).
Három ponttal a hiányt jelezzük. Nem csak akkor, ha az idézet csonka. Szóval...
(Szóval, érted ügye?)
Az idézőjelek formája, használata minden nyelvben más.
Ha szigorúan vesszük a tipográfiai szabályokat, akkor az idézet helyes formája: „idézet”.
A belső idézet: „ez egy »idézet« az idézetben”.
Sajnos a magyar billentyűzetkiosztásba nem kerültek bele ezek a karakterek, ott csak az írógépes idézőjel ( " ) található meg. Ezért a tipográfiailag helyes idézőjelet vagy karaktertáblából kell kikeresni, vagy ismerni a unicode kódját, vagy még járható út, ha az ember Word-ben írja meg a szöveget, ami automatikusan kicseréli az írógépes idézőjelet a magyar tipográfiának megfelelő idézőjelekre.
(Ugyanez igaz a gondolatjelre is. A gondolatjel ( – ) nem azonos a kötőjellel ( - ), az előbbi egy kicsit hosszabb. Illetve igaz ez a hármaspontra (…), ami nem azonos három egymás utáni ponttal (...), a hármaspont egy kicsit sűrűbb.)
~ ~ ~
Bár egy dizájnolt holnapon – ha azt szakember készíti – elvárható a helyes tipográfia, de úgy általában a neten, mondjuk Facebookon, egy fórumon, vagy itt a GYK-n elfogadható, ha valaki:
– írógép idézőjelet használ: "idézet",
– hármaspont helyett három pontot ír...,
– gondolatjel helyett kötőjelet ír (-).
~ ~ ~
Van viszont egy olyan szokás, ami még talán az írógépek korszakából maradt fent, hogy próbáljuk meg a hiányzó karaktereket valahogy megrajzolni a rendelkezésre álló karakterekből. Így lett:
– az idézőjelből valami ilyesmi: ,,idézet",
– vagy ilyesmi: ,,idézet'',
– a gondolatjelből -- elég sok helyen -- meg két kötőjel.
Ez véleményem szerint egy rossz szokás. Vagy használjunk helyes tipográfiát, ha még ehhez kellenek extra eszközök, vagy akkor inkább használjuk az írógép korszakából ránk maradt karaktereket a megszokott módon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!