Mitől lehet ekkora a villanyszámla?
Látatlanban biztosat nem lehet mondani, egy csomó oka lehet, pl.
- az utolsó leolvasás 5 éve volt, annyi időre elosztva reális az összeg
- adatrögzítési hiba, valaki elnézett egy számot a mérőálláson
- szomszéd a mérőd után csatlakozva vételez
- meghibásodott mérő
- hibás nagyfogyasztók (hűtő, hősugárzó) miatti valós fogyasztásnövekedés
Gondold végig, a fentiek közül melyik lehetséges az esetedben és mindenképpen kérj kivizsgálást és részletfizetést a szolgáltatótól!
Ez borzasztó sok.
1 kWh fogyasztás kb. 37 Ft, ÁFA-val.
300 000 Ft, az 1 napra átlagosan (300000/365=) 822 Ft, ami (822/37=) 22,21 kWh fogyasztás. 2 kW-os hősugárzót feltételezve ez napi 11 óra használat; de az év minden napjára (!) átlagolva, a szokásos fogyasztáson túl.
Mindenképp nézd meg a mostani mérőállást, és hogy a számlán szereplő, leolvasáskori mérőállás lehetett-e annyi, amennyi a számlán szerepel? És azt is, hogy a számlán szereplő indulóállás az előző évi leolvasáskor kapott elszámoló számlának megfelelő értéke-e?
Nem tudom, milyen mérőd van, nálunk digitális, és fényképezni szokták. Nagyon rossz a fényvisszaverődés, esernyőt szoktam segítségül tartani a leolvasónak, így is van, hogy csak többedszerre sikerül jól látható képet készítenie. És igen rossz a számkijelző: a maszk felső élénél van a számok teteje; különösen nehéz eldönteni, hogy 1-es, vagy 7-es a számjegy, ugyanis 7-es esetén alig látható a felső vízszintes vonás. Ez például okozhat hibás számmegállapítást, akár egyszerű leolvasás, akár fénykép, akár a fényképről történő adatrögzítés.
És ahogyan ajánlották válaszban: mindenképp tisztázni kell, és kérj részletfizetési lehetőséget; ezt a számlán eleve ajánlaniuk kellett volna ekkora eltérésnél.
Amit még ajánlok,
• ingyen van: havonta írd le a mérőállás(ok)at! Én – mivel én sem havi bediktálást választottam, egyiknél sem -, havonta, adott napon, asztali naptárba írom a víz-, áram- és gázmérő állásokat is; figyelem a különbséget az előző havihoz (előző éviekhez) képest; és azt is számon tartom, hogy a részszámlákon mennyi került elszámolásra. Az NKM Földgáz szolgáltató, és a vízszolgáltató is annyira figyelmes, hogy a számlán közli a legutóbbi leolvasás adatait (időpont és mérőállás), és azt is, hogy mennyi a részszámlákon összesen elszámolt fogyasztás; az NKM Áram szolgáltatónál összesítem én (még azt sem írják rá, hogy hányadik részszámla). Mivel a számlák fordulónapjaihoz igazítva végzem a havi mérőleírásokat, így egész pontosan tudom, hogyan állok; nekem tartoznak éppen, vagy én tartozom éppen, és hogy mennyivel. Elszámoláskor sosem ér meglepetés.
• Pénzbe kerül: áram-fogyasztásmérőt venni és használni. Már 3-ezer Ft alatt is kaphatók, de 10-ezer körül már komolyabb elemzésre használhatók is. Konnektoraljzatba (akár fali, akár hosszabbítón, elosztón levő) dugható, és a fogyasztó(ka)t a rajta levő aljzatba kell dugni. Mutatják a fogyasztást, a kicsit drágábbak tárolnak is értékeket; és mivel beírható, hogy 1 kWh-óra hány Ft (a számlán látszik), akár Ft-ban is mutatja a fogyasztást. (Nem néztem utána az NKM-nél, de vagy 10 évvel ezelőtt, az akkori szolgáltatónktól lehetett kérni is ilyet, úgy emlékszem 10 napra.) Nekem adatgyűjtős van, igaz, nagyon ritkán használom. Mikor megvettem, akkor sokszor használtam, azóta csak jelentősebb fogyasztóváltozásnál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!