Az emberek azért nem érik a el azt, amit akarnak, mert nem akarnak egysmást feláldozni?
Mit gondoltok?
A tudósok bebizonyították, hogy olyan mint tehetség nem létezik. Csak kemény munka.
Nekem is van egy célom, amiért majdnem mindent feladok.
Vannak bizonyos esetek, ahol ez igaz, de az általánosítás itt is tévedéshez vezet.
Érdekelne az a tudósi publikáció, ahol levezetik, hogy miért nincs korlátja egy kéz nélküli embernek, ha sokat gyakorol, akkor megtanul hegedülni.
Vagy az, akinek bot füle van, milyen jó énekes lehet, mint a Loca Pantera, aki hosszú ideje énekel és szerepel, mégsincs meg benne a szimpadra teremtettség.
Rajz, művészet, készség szintű mesterművek.
Miért Hamilton nyer csak és Miért nincs tömeges versenytársa?
Magyar foci: miért nem képesek 10cm pontossággal passzolni, mint az Óperencián túl lévő halász falu harmad osztályos nyugdíjas klubja, a feröerszigetek reméi, akik edzésként laposra verték a magyar válogatottat, akik jóval többet foglalkoznak focival és jobban is élnek abból??
A tehetség létezik. Az érzek létezik. Erős korlátot jelent. De a gyakorlás sokat segít. Ilyenek pl a Polgár lányok. Csakhogy ők is tudományosan bizonyítottan nem készség szintű tudást adaptáltak.
A tehetség a felső korlát a profizmus szintjén. Az amatőr szinten csak a gyakorlás nem elég. Tudatos, szisztematikus, megalapozott, utána jarással és információ szerzéssel összehangolt gyakorlás egy kis szorgalomnal lazán helyben hagyja a tehetséget. Főleg természet tudományokban!
Aztán ott vannak a nagyon szorgos harmadik világbeliek, akikhez információ is ritkán jut el, és annyira szorgalmasak, hogy a vésőgépet áram nélkül használják : felemeli, oda csap vele, mintha kézi véső lenne. Mocsok szorgalmas, de egy manöken ügyesebb nála! Vagy aki a csavar behajtót forgatja.... Ezek az extrém példák, de vannak, akik szintén folyamat vezérléses autimatizálás és optimalizálás helyett inkább gürcölnek a szorgalmukkal. A lusta emberek erénye, hogy gondolkodik a szorgalom helyett és kitalál egy gyorsabb megoldást, és nem szorgalomból áll neki a feladatnak. (lásd Euler project).
A válasz röviden: NEM.
Hosszabban: nem CSAK ezért.
A tehetség létezik és sokat számít.
Az is igaz, hogy nem ér semmit a tehetség, ha nincs mögötte belerakott munka.
Van egy szint, amíg a szorgalom többet ér. Sokkal többet. Matek oktatás során veszem ezt észre. Van, akinek jó az agya, de nem teszi bele azt a napi 1-2 órát, amitől pro lenne; és van, aki nagyon nehezen érti meg, de gyakorol az átlagnál számszerűen többet és sokkal jobb eredményt ér el.
A kettő együtt ütős kombó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!