Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Vas hiánnyal mit lehet tenni?

Vas hiánnyal mit lehet tenni?

Figyelt kérdés

Milyen ételeket kellene enni s milyen vitamint kellene fogyasztani?

mivel a hajam eléggé hullani kezdett a utóbbi időkben no meg a vérképem is picit alacsony voltvas illetve minden fontos vitamin illetően.

A és B vitaminból határ érték alatt vagyok mindig. vas mennyiségem doki szerint veszélyesen alacsony megkérdezte miket eszem de annyira nem tudtam válaszolni.

Viszont ajánlották szedjek terhes vitamint de vas pótlásra mit tudtok vagy szerintetek hogyan lehetne most ezt rendbe tenni milyen vitamin készítményeket tudnátok ajánlani amiket szedhetnék. s milyen ételeket? mert picit rossz helyzet most. :S



#vitamin #vas #vitaminhiány #vashiány vas hiány
2018. aug. 3. 17:21
 1/10 anonim ***** válasza:
25%
2018. aug. 3. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
75%
Hát ha tényleg azt mondta h veszélyesen alacsony akkor szerintem valamilyen vas tablettát kellett volna neki felírnia. Ételek pl máj, mák, rengeteg féle mag pl szezám,tök len, hüvelyesek pl bab, lencse pisztácia, tojássárgája, piros gyümölcsök pl szeder, ribizli paradicsom, vörös húsok, spenót, sóska, szóval nagyon sok féle ételben van vas. És szedj C vitamint lehet beviszel elég vasat a szervezetedbe de nincs ami felszívja ezen pedig a C vitamin segít. Ha jól tudom vas tablettát kizárólag orvos írhat fel. De ha bemész egy patikába akkor biztos tudnak olyan készítményeket mutatni amivel az A B vitamin hiányt pótlod hajhullás elleni tablettákban pl van revalid, hair clinicÉn azt javaslom hogy sampont is válts valami természetesebb nem vegyszereken alapuló a Rossmanban szokott lenni ezeknek egy külön polc. ÉS az értékeidet meg ellenőriztesd egy darabig amég nem normalizálódik.
2018. aug. 3. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
27%

Nemrég volt egy ilyen kérdés, bemásolom onnét a leg alaposabb választ. Annyit még hozzátennék hogy a vas felszívódása c vitaminnal együtt sokkal jobb így a növényi vas kifejezetten jobb mint az állati.

Emellett a vastartalmú ételeket semmiképp se kombináld tejtermékekkel ugyanis azok gátolják a vas felszívódását.


“ha súlyos vashiányod van, akkor tényleg érdemes lenne tablettát szedni. Ahogy már említették, ügyelj rá hogy NEM HEM vas legyen a tablettában, amit beveszel, a hem vas ugyanis nagyon káros.


Emellett pedig próbálj meg átállni egy vasban gazdagabb étrendre. Ügyelj rá, hogy minden nap egyél olajos magvakat, ezeknek a vastartalma igen magas (8x annyi kb. mint a vörös húsoké, és kicsit magasabb mint a legtöbb belsőségé).

Fehér kenyér helyett válassz teljes kiőrlésű, magvas fajtákat.

Uzsonnára, tízóraira egyél egy marék olajos mag mixet, mindegy hogy édeset vagy sósat. A salátáidat szórd meg nyugodtan szezámmaggal, tökmaggal, napraforgómaggal.


Emellett egyél hetente többször hüvelyeseket, a babfélék, lencsék, borsófélék vastartalma is igen magas.


Nagyon jók még a sötétzöld levelű zöldségek: spenót, sóska, rukkola, spárga, cékla levele (igen, ehető), mángold, petrezselyem, brokkoli, cukorborsó hüvelyestül, stb.


A gombát se feledjük el, 100g gomba fedezi a napi vas bevitel felét :)


És van egy nagyon meglepő vasbomba az édesszájúaknak: az aszalt sárgabarack rengeteget tartalmaz.“

2018. aug. 3. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Az előttem szólóhoz azt tenném hozzá, hogy a folsav segíti a vas felszívódását. (Bár egy kis C vitamin sose árt.)

Lehet beszerezni vastablettákat plusz folsavval. Valamint a B12 vitamin is a vérképzésben segít.

2018. aug. 4. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Ignis Subdialis ***** válasza:
60%

Tévhit: a 'nem hem' vas egészséges, a 'hem' vas veszélyes (hem: állati szövetekben, nem hem: növényekben)

Tény: a 'hem' vas "veszélye" abból áll, hogy valamivel jobban felszívódik, mint a 'nem hem' vas, így eleve jó vagy magas vasszinttel rendelkező emberekben/gyerekekben elméleti szinten vastúladagolást okozhat. Eközben a nem hem vas "egészséges" volta pusztán annyi, hogy nagyon gyatrán szívódik fel, így mivel alig szívódik fel, nagy valószínűséggel nem okoz túladagolást, de a vasszint mérhető emelkedését sem. (Ilyen erővel a legegészségesebb, ha nem viszel be semmit, hogy elkerüld a túladagolást... Ja. Miközben ez az egész a vaspótlással kapcsolatban szokott szóba kerülni és a vaspótlás hiányállapotban indokolt, tehát HATÉKONY vasbevitelre van szükség és nem fenyeget túladagolás.)

Ehhez jön, hogy mi számít túladagolásnak. 10-20 mg/testtömeg kg már kiválthat vasmérgezéses tüneteket, azaz ha 50 kg vagy, akkor 500-1000 mg-ot kellene bevinned ehhez. Ha nagyon odateszed magad, akkor ezt vényköteles vastablettával meg is tudnád oldani, ha beszedsz napi 5-10 szemet. DE! Itt megint visszatérhetünk a vas felszívódásához, ugyanis a vas jól felszívódó esetben is csak maximum 20-30%-ban szívódik fel, rosszul felszívódó formában pedig ennek a tizedére számíthatsz! Tehát ha a vényköteles vas jól szívódna fel (általában nem jól szívódik fel), akkor beszéljünk inkább 15-50 szemről.

A terhes vitamin egy multivitamin, s mint ilyen, vasból rendkívül kis mennyiséget tartalmaz. Ráadásul a multikban több ásványi anyag is van, amik gátolják egymást a felszívódásban. Tehát multival nem igazán tudsz vasat pótolni.

A vény nélküli vaspótlók között találhatsz jobban (azaz max. 30%-ban, de inkább számolj 10-20-szal) felszívódó szerves vasat, de ezekben csak maximum 14 mg vas van adagonként, tehát kb. marékszámra kell szedni.

Háziorvos fel tud írni vényköteles vasat, nem is értem miért nem írta fel, ha szerinte veszélyesen alacsony az érték.

Továbbá ha meg bírod enni a májat, akkor a pecsenye kacsamáj a befutó, heti 2x kacsamáj ebédre 1-2 hónap alatt felhúzza a vasértéked normális tartományba. Ha csirke vagy disznómájjal próbálkoznál, igyekezz olyat keresni, amit szabad tartásban neveltek.

Egyébként számos cikk van a neten, hogy mely élelmiszerek mennyi vasat tartalmaznak, mi gátolja, mi segíti a vas felszívódását, mikkel nem szabad együtt enni, mely napszakban érdemes enni stb. Saját magad is kikutathatod, melyik a számodra legmegfelelőbb megoldás és természetesen kombinálhatod is őket, pl. minden reggel éhgyomorra beszedsz 2-3 szem étrendkiegészítő szerves vastablettát C-vitaminnal, napközben sok vastartalmú magot, aszalt gyümölcsöt rágcsálsz, időnként bedobsz egy májas kenyeret és eszel májas főételt hetente 1-2-szer.

2018. aug. 5. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
43%

A-vitamint csak vényre adnak a gyógyszertárban.

B-vitamint lehet vény nélkül (sőt, azt hiszem, csak úgy) - nyugodtan szedhetsz a napi ajánlott bevitelnél többet egy rövidebb időszakon át, azaz két-három hónapig. Elvileg a felesleg kiürül, mert a B-vitamin vízben oldódik, B-vitamin hiánya esetén mégis nagyobb adagot szoktak javasolni. És nem egyszerre bevéve, hanem egyenletesen elosztva a nap folyamán.


A dokidat én sem értem. Minimum felírhatott volna vastablettát. Menj vissza hozzá, és írass fel vasat és A-vitamint is.

Nekem NeoFerro Folgammát írt fel a dokim, amikor az alsó értékhatárt épphogy átléptem. Abban van folsav is. Napi kettőt szedtem étkezésektől távol, C-vitaminnal együtt. (Van vas + C-vitamin tartalmú termék is drogériákban amúgy.) Öt hónap alatt értem a felső határ közelébe. Azóta csak hébe-hóba szedem, biztos, ami biztos alapon.


Érdemes két-három hónap múlva ismét megméretni a szinteket. Ha nincs jelentős javulás, akkor ki kellene deríteni az okát, hogy miért. Lehet felszívódási zavar például.

Nagyon súlyos esetekben meg infúzióban is szoktak vasat adni, ismerősömnek ötször vagy hatszor kellett bemennie egy-egy fél órára, miután a vastabletta nem vált be nála.

2018. aug. 5. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
24%

5. Hemzseg a butaságoktól az írásod!

Kezdjük ott hogy a hem vas ártalmassága nem a túladagolás an rejlik és hogy ROSSZABBUL szívódik fel mint a nem hem.

Az a tévhit, hogy az állati vas jobb felszívódású kb. 10 éve megdőlt úgyhogy ajánlom figyelmedbe az ismereteid frissítéséhez mielőtt téves infókkal látsz el mindenkit.

Ami a hem vasat illeti az RÁKKELTŐ, lásd a WHO erre vonatkozó nyilatkozatát. Illetve a hem vas fogyasztása a kutatások szerint 60%-al emeli a koszorúérprohlémák megjelenésének esélyét. Ismétlem nem a túlfogyasztása, hanem a fogyasztása.

2018. aug. 5. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Ignis Subdialis ***** válasza:
82%

Kedves #7, senki nem akadályoz meg abban, hogy hivatkozd a forrásaid. A legtöbb cikk a vörös húsok (tehát állati izom) fogyasztásának veszélyeit vizsgálja és csak azon belül foglalkozik azzal a részlettel, ami a hem vas eltérő felszívódási mechanizmusa. Tudom, hogy vannak akik falják a bulvár sajtótermékeket, ahol előszeretettel ragadnak ki állításokat az eredeti szövegkörnyezetből vagy tálalják tudományosan kritizálható "brit tudósok tanulmányait", ahogy az is nagyon divatos, hogy a saját hiedelmeket alátámasztó írásokat vegyék figyelembe. Miközben ugyanúgy lehet találni olyan cikket, mely a vörös húsok/hem vas karcinogenitását elemzi és talál mérsékelt összefüggést: [link] mint olyat, ami nem mutatott ki semmilyen kapcsolatot: [link] vagy éppenséggel olyat, ami elmagyarázza, hogy miért rossz az a tanulmány, amelyik összefüggést mutatott ki… [link] :D


Amíg viszont ez a téma ennyire ellentmondásos, addig a vashiányos vérszegénységről bebizonyították, hogy növeli a tumoros megbetegedések kockázatát... [link]

A vashiányos ember meg eldöntheti, melyik jobb neki. Hogy kihullik az összes haja és egyéb kellemes tünetek vagy esetleg X%-kal növeli az esélyét valami mellékhatásra. A gyógyuláshoz vezető út a legritkább esetben áldozatmentes. Ha csak a gyógyszereket nézed, mindegyiknek vannak mellékhatásai, egyénileg kell mérlegelned, hogy jobb-e neked szenvedni az adott betegségben vagy a gyógyszer bevételével kockáztatni egy kellemetlen mellékhatás megjelenését! C’est la vie…


Ha a nem hem vas szívódik fel jobban, az azt jelenti, hogy az eddig mért felszívódási arány helyett legalább a tízszeresét kellett volna mérniük ahhoz, hogy megdőljön az az évtizedeken keresztül fennálló, sok kísérleten alapuló megállapítás, miszerint a hem vasnak jobb a felszívódása. Elképzelhető, hogy kísérletek sorában mértek ennyire téves eredményeket évtizedeken keresztül? De hol van ez a korszakalkotó felfedezés a tudományból? Mert ehhez képest csak olyan cikkek találhatók, melyek vagy bizonyítják, vagy tényként tárgyalják azt, hogy a hem vas hasznosul jobban.

“The relative importance of dietary heme is attributable to its high bioavailability compared with non-heme iron in the predominantly alkaline conditions found in the lumen of the small intestine.” [link] Plusz tanulmányok sorát találjuk, melyek azt kutatják, hogy a hem vasat tartalmazó élelmiszerek együttes bevitele hogyan segíti a nem hem vas biológiai hasznosulását…

2018. aug. 5. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 feco8888 ***** válasza:
49%
szerintem ne szedj semmit
2018. aug. 7. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

Nekem is vas hianyom van es ezert kegyetlenül hullik a hajam. Doki irt fel vasgyogyszert azt kell szednem.

Etel amiben sok van, pl: spenot, maj

2018. szept. 22. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!