Kezdőoldal » Egészség » Táplálkozás » Készült arról valaha hiteles...

Készült arról valaha hiteles kutatás, tanulmány, hogy a vegán étrend egészségesebb a mindenevőknél?

Figyelt kérdés

Néhány dolgot azért szeretnék előzetesen leszögezni!

1. Nem szélsőségek félrevezető összevetését szeretném látni, pl egy tudatosan megtervezett vegán étrend vs. egyoldalú, igénytelen mindenevő étrend. Érdemi összehasonlítás csak úgy megy, ha mindkét oldalon egyaránt vagy a változatos, átgondolt étrendet vesszük alapul.

2. Nem arról szól a kérdés hogy lehet-e egészséges a vegán étkezés. Ez tény, hogy lehet. A kérdés arra irányul hogy egészségesebb-e!

3. Maradjunk az objektivitásnál, nem propagandaoldalakat szeretnék látni (egyik oldalról sem!), hanem tényleg hiteles kutatást! Már ha létezik ilyen.



2017. jún. 18. 12:59
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
16%

Igen, a Kína Tanulmány az Oxford és a Cornell egyetem munkássága, és 20 éves kutatási adatokon alapszik. Az Oxford a világ legnevesebb intézményei közé tartozik.


Emellett az ADA a is megerősítette:

[link]


A 13-17 oldalon találod a források, kutatási címek listáját, melyek alapján elkészült a szakvélemény.

2017. jún. 18. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

A Kína tanulmánnyal kapcsolatban a kérdésem harmadik pontjára mutatnék. Az azért sokminden, csak nem hiteles kutatás, módosított statisztikák, előzetes elképzeléshez igazított eredmények, stb.

Nem véletlen emeltem ki külön hogy valami objektív kutatási eredményre lennék kíváncsi, nem olyanra aminek eleve az a célja hogy a vegán életmódot propagálja.


Az ADA cikkel kapcsolatban pedig ott a második pont. Az egy dolog hogy igen, egy gondosan összeállított vegán étrend bármilyen életkorú embernek egészséges lehet, csak épp ez nem válasz a kérdésre.

2017. jún. 18. 14:01
 3/12 anonim ***** válasza:
38%

"A Kína tanulmánnyal kapcsolatban a kérdésem harmadik pontjára mutatnék. Az azért sokminden, csak nem hiteles kutatás, módosított statisztikák, előzetes elképzeléshez igazított eredmények, stb."


Ezt akkor légyszíves igazold olyan forrásokkal, amik felérnek a kutatóintézet nevéhez. Nem kis pofátlanság az Oxfordot csalással és statisztikamódosítással vádolni.


"Nem véletlen emeltem ki külön hogy valami objektív kutatási eredményre lennék kíváncsi, nem olyanra aminek eleve az a célja hogy a vegán életmódot propagálja."


Attól, hogy egy kutatás (megjegyzem ez a leghosszabb és legalaposabb ilyen témakörben végzett felmérés) eredménye az, hogy a vegán életmód kiemelkedően egészséges még nem propaganda.

Propaganda az, amit a tévében látsz. A kutatási eredményekkel alátámasztott álláspont (Kínai Tanulmány) nem.


"Az ADA cikkel kapcsolatban pedig ott a második pont. Az egy dolog hogy igen, egy gondosan összeállított vegán étrend bármilyen életkorú embernek egészséges lehet, csak épp ez nem válasz a kérdésre"


De igen. Rengeteg helyen felsorolja, hogy miben egészségesebb a vegán étrend a mindenvőnél, csak bele kellene olvasnod.

Úgy nehéz valamit bebizonyítani, hogy nem vagy hajlandó elolvasni a linkelt forrásokat, hanem elutasítod őket mert nincs kedved beleártani magad a témába.


"It is the position of the American Di-

etetic Association that appropriately

planned vegetarian diets, including

total vegetarian or vegan diets, are

healthful, nutritionally adequate, and

may provide health benefits in the pre-

vention and treatment of certain dis-

eases."


"The results of an evidence-

based review showed that a vegetar-

ian diet is associated with a lower risk

of death from ischemic heart disease.

Vegetarians also appear to have lower

low-density lipoprotein cholesterol lev-

els, lower blood pressure, and lower

rates of hypertension and type 2 diabe-

tes than nonvegetarians. Furthermore,

vegetarians tend to have a lower body

mass index and lower overall cancer

rates. Features of a vegetarian diet

that may reduce risk of chronic disease

include lower intakes of saturated fat

and cholesterol and higher intakes of

fruits, vegetables, whole grains, nuts,

soy products, fiber, and phytochemi-

cals"


Az első oldalon kijelenti, hogy egy jól megtervezett vegán/vegetáriánus diéta egészségesebb a mindenevőnél, alacsonyabb koleszterinszintet biztosít, alacsonyabb az esély a rákra, kettes típusú cukorbetegségre, szív-és érrendszeri megbetegedésre, alacsonyabb az esély az elhízásra és a magas vérnyomásra.


" Vege-

tarian diets in childhood and adoles-

cence can aid in the establishment of

lifelong healthful eating patterns and

can offer some important nutritional

advantages. Vegetarian children and

adolescents have lower intakes of cho-

lesterol, saturated fat, and total fat and

higher intakes of fruits, vegetables, and

fiber than nonvegetarians (54,55). Veg-

etarian children have also been re-

ported to be leaner and to have lower

serum cholesterol levels "

2017. jún. 18. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Nem az Oxfordot vádlom, hanem Campbellt, de úgy vélem, elég jogosan, ha egyszer a statisztikáiból egyszerűen kihagyta az ellene szóló adatokat, olyan következtetéseket vont le amikkel kapcsolatban semmiféle tényleges korrelációt nem vizsgált (pl képzeld el hogy fogok egy rakás statisztikát az elhízásról, meg a fejlett egészségügyi rendszerekről, és mivel mindkettő értelemszerűen jellemzőbb a fejlett országokra, a statisztikák egybe fognak vágni. Én pedig kijelentem, hogy az elhízás oka a modern orvosi ellátás. Na ilyen szintűek Campbell statisztikákon alapuló kijelentései).

Egyébként pedig rengetegen szétszedték már ezt az állítólagos tanulmányt, több száz hibára rámutatva. Ha tényleg érdekel, itt egy magyar nyelvű cikk róla:

[link]


Az ADA cikkével kapcsolatban igazad van, nem voltam elég figyelmes. Mostmár csak az a kérdés hogy az 1-es pontnak megfelel-e a cikk. Vagyis tényleges összehasonlításról van-e szó ugyanolyan gondosan megtervezett vegán és mindenevő étrendek között? Vagy egyszerű statisztikáról átlag vegán és átlag mindenevő emberek között?

Abban azért gondolom egyetérthetünk hogy egy átlag vegán eleve sokkal tudatosabban étkezik mint egy átlag mindenevő. Szóval utóbbi esetben emiatt értelemszerűen nem lesz túl szignifikáns az eredmény.

2017. jún. 18. 14:43
 5/12 anonim ***** válasza:
38%

Az Alimento-s cikket ne haragudj, de nem tudom komolyan venni. Semmiféle tudományos alappal, cáfolattal nem rendelkezik - nem tudom, milyen képesítése van a cikk írójának, de kétlem, hogy felérne Campbellével. Ha ez nem így lenne, és valóban dietetikai/egészségügyi/orvosi PHD-je lenne neki is, akkor kérlek javíts ki.

Nem tudok valamit hiteles kritikának venni, amit egy random netes cikkíró összedobott egy professzor művével szemben.

2017. jún. 18. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

A cikk írójanem valami tudományos kutatást prezentál, minek kéne neki tudományos végzettség?

Egyszerűen a tudományos módszertan logikájának hiányára mutat rá Cambell tanulmányában.

Mellesleg a tekintélyelvű érvelés alapból hibás. Teljesen lényegtelen kinek milyen végzettsége nincs, de az is hogy Campbellnek milyen végzettsége van. Kizárólag az a lényeg hogyan támasztja alá, amit állít.

Márpedig a hibák amikre a cikk írója rávilágít, például hogy egereken és egyetlen fehérjével végzett kísérlet alapján von le következtetést emberekre és minden állati fehérjére, hát, hogy finoman fogalmazzunk, mondjuk úgy hogy Campbell állításainak semmi köze a tudományos igényességhez.

2017. jún. 18. 15:20
 7/12 anonim ***** válasza:
54%

Azért kellene neki tudományos végzettség, mert számomra elfogadhatatlan egy tudományos munka cáfolata amatőrök, nem szakmabeliek által.


A cikk hitelessége kb. annyi, mintha egy, teszem azt gépészmérnök odamenne a szülészorvoshoz, és elmagyarázná neki szerinte mit hogyan kell csinálni a szülészeten. = 0.


Ha nem szakmabeli, nem hozzáértő, akkor nyilván nincs is fogalma róla, hogy mennyire akkurátusak a Campbell által használt módszerek vagy nem azok. Légbőlkapott cikk, mindenféle megalapozottság nélkül.

2017. jún. 18. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Olvasd végig akkor, mert nagyon is megalapozott, elég konkrét hibákra mutat rá!


Mellesleg nyilván nem egy gépészmérnök fogja egy szülész munkáját magyarázni, de ha teszem azt, a szülész pajszerral állna neki kifeszíteni a gyereket, akkor egy gépészmérnöktől is jogos kérdés, hogy hülye vagy, ember?


Most ez ugyan elég túlzás volt, de a lényeg, ha nyilvánvalóan logikátlan amit művel valaki, ahhoz csak józan ész kell, nem végzettség, hogy erre rámutassunk!

2017. jún. 18. 15:33
 9/12 anonim ***** válasza:
38%
Azért a kutatáselemzés metodikájának hibáit nem hasonlítanám a pajszeros módszer egyértelmű hibájához. Az utóbbiról a hülye is tudja, hogy nem helyes, az előbbihez meg igenis tanulni kell.
2017. jún. 18. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Ott van amit korábban írtam: "Márpedig a hibák amikre a cikk írója rávilágít, például hogy egereken és egyetlen fehérjével végzett kísérlet alapján von le következtetést emberekre és minden állati fehérjére"

Mit kell ehhez tanulni szerinted? Lehet hogy nem olyan nyilvánvaló mint a pajszeros eset, de azért már egy kisiskolásnak se kéne gondot okozzon rájönni, hogy ez hibás gondolkodás.

2017. jún. 18. 15:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!