Szerintetek az normális, hogy vizsgaidőszakban sokkal éhesebbnek érzem magam annak ellenére is, hogy egész nap a könyvek felett ülök?
Ez egy érdekes folyamat és nincs rá konkrét, valamint egyértelmű magyarázat, hogy miért változó személyenként a szellemi munka által generált éhségérzet, vagy éppenséggel annak hiánya.
Az egyik faktor, amely ilyenkor fontos szerepet játszhat, az a stressz : ugye vizsgaidőszakban vagy csak egyszerű év közbeni tanulás ideje alatt az egyén pszichés stressznek lehet kitéve, amely mindenkinél mást eredményez - vannak, akik pótcselekvésként veszik fel a nassolást, míg vannak, akiknek épp egy falat sem megy le a torkukon. Ez egyéni beállítottság kérdése és adott pszichológiai magyarázat szerint köze van a neveltetéshez, a szülők általi berögzült szokásokhoz, stb. ( például ha valakit kiskorában azzal vigasztaltak vagy nyugtatgattak, hogy ételt adtak neki, az tudat alatt a továbbiakban is az evésbe/nassolásba fog menekülni ).
Az, hogy a szellemi munka valójában mennyi energiát képes égetni, még mindig vita tárgyát képezi.
Kétségkívül több óra tanulás után mindenki fáradtnak érzi magát ( már azok, akik valóban tanultak és nem csak színlelték ) , de ez még nem egyértelmű bizonyíték arra, hogy a szellemi munka közvetlen kapcsolatban lenne az éhségérzettel és maga az egész energiaégési folyamattal.
Szemléltetésképpen vannak minden típusú példák: olyanok, akik rengeteget esznek tanulás közben, illetve olyanok, akik elfelejtenek enni; olyanok, akik meghíznak az ülőmunka miatt és olyanok, akik lefogynak a sok tanulás mellett.
Szóval ezt így kijelenti, hogy a szellemi munka X mennyiségű energiát éget, alaptalan és meghatározhatatlan.
Amit viszont biztosra tudunk, az az, hogy az agynak valóban szüksége van energiára, de itt sem mindegy, hogy az az energia miből jön és milyen arányokban van: egy kiegyensúlyozott, egészséges étkezés órákig tartó energiát nyújthat, amely serkenti az agyműködést és segíti a koncentrálóképességet, viszont az már kevésbé ideális, ha ehelyett valaki tripla adag tortaszeletet vág be, másfél liter kólát és három doboz csokit.
Tehát az energiaszükségletet egyáltalán nem kell összetéveszteni egy zabakúrával, mert nem az. Ezenkívül a szellemi teljesítőképességre sincs jó hatással az egészségtelen táplálkozás, úgyhogy semmilyen szempontból sincs nyereség.
Ezenkívül, akármennyi tanulnivaló is lenne és akármekkora volna a nyomás, nem kell megfeledkezni a sportról. Mens sana in corpore sano. A stresszlevezetés szempontjából hasznos, kitisztítja az elmét és növeli a koncentrációképességet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!